Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Suszec - gmina przyjazna mieszkańcom

Materiał partnerski

Gmina Suszec leży na terenie powiatu pszczyńskiego w województwie śląskim, około 40 km na południe od Katowic i 7 km na wschód od trasy Katowice-Wisła. Sąsiaduje z miastami Pszczyna i Żory. Składa się z sześciu sołectw: Kobielice, Kryry, Mizerów, Radostowice, Rudziczka i Suszec. Na 75 km2 powierzchni mieszka w niej 12 tysięcy osób. Dokładna data powstania wsi Suszec nie jest znana. Założono ją na przełomie XIII i XIV wieku, a pierwsza udokumentowana o niej wiadomość pochodzi z 1326 roku. Gdy przed siedmiuset laty w tutejsze strony przybyli w zorganizowanej grupie pierwsi osadnicy, na założenie wsi wybrali najlepszy teren, jaki występował w okolicy. W przeciwieństwie do sąsiednich bagnistych obszarów był on „suchy”. I właśnie od tej cechy topograficznej powstała nazwa Suszec. Herbem wsi od końca XVIII wieku jest rozłożyste drzewo. Od 1994 roku jest to również herb całej Gminy.

Gmina Suszec jest wyjątkowa nie tylko poprzez swoje położenie, atrakcyjne inwestycje, rozwijające się budownictwo jednorodzinne, ale głównie dzięki zamieszkującym tutaj ludziom. To oni stanowią serce tej gminy. Aktywność mieszkańców można obserwować na wielu płaszczyznach. Po pierwsze należy wyróżnić ludzi działających w organizacjach pozarządowych na terenie gminy. Organizacje te działają w sferze sportu, kultury, dziedzictwa lokalnego i kultywowania tradycji, bezpieczeństwa, ochrony przyrody, a także w sferze organizowania wolnego czasu.

Warunki do zamieszkania na terenie gminy Suszec są bardzo dobre. Obszar gminy jest w całości objęty miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, z dużą ilością działek przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne. Od wielu lat w gminie utrzymuje się wzrostowa tendencja liczby mieszkańców, zarówno na skutek dużej liczby urodzeń, jaki ze względu na dodatnie saldo migracji.

Funkcjonujący w Suszcu Gminny Ośrodek Kultury ma dla mieszkańców bardzo bogatą i zróżnicowaną ofertę spędzania wolnego czasu. W wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez GOK uczestniczą w skali roku tysiące mieszkańców, a także ludzi spoza gminy, skuszonych ofertą kulturalną. Również Gminna Biblioteka Publiczna organizuje ciekawe akcje i spotkania – zarówno dla dzieci jak i osób dorosłych.

Poza sferą kultury dobrze funkcjonuje sfera sportu, obecnie kierowana przez Gminny Ośrodek Sportu. Wiele wydarzeń sportowych przyciąga publiczność, zarówno do uczestnictwa w zawodach sportowych jak i do kibicowania.

Dla najmłodszych mieszkańców gmina Suszec ma bardzo dużo do zaoferowania: poprzez dobrze wyposażone szkoły i przedszkola wraz z infrastrukturą sportową, placami zabaw poprzez bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych, a także możliwość uprawiania sportu w jednym z kilku klubów sportowych działających w gminie Suszec.

W gminie nie zapomina się także o tradycji i dziedzictwie lokalnym. Dbają o to szczególnie członkinie kół gospodyń wiejskich, poprzez uczestnictwa w lokalnych i regionalnych konkursach kulinarnych, współorganizację dożynek (wykonywanie koron dożynkowych) oraz uczestnictwo w jarmarkach przedświątecznych.

Do aktywnych organizacji pozarządowych zaliczyć należy także Stowarzyszenie Odnowy Wsi Suszec, które było pomysłodawcą i pierwszym organizatorem takich przedsięwzięć jak: Olimpiada Gwary Śląskiej oraz Olimpiada Gier i Zabaw Ulicznych i Podwórkowych. Należy tutaj zaznaczyć, że obie olimpiady spotkały się z uznaniem i zostały nagrodzone przez Marszałka Województwa Śląskiego w prestiżowym konkursie „Piękna Wieś Województwa Śląskiego”.

Duża część mieszkańców działa także w suszeckich kołach następujących organizacji: Związek Górnośląski, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Polski Związek Wędkarski, Śląski Związek Pszczelarzy. Organizacje te bardzo prężnie działają i rozwijają się na terenie gminy.

Nad bezpieczeństwem mieszkańców czuwają także cztery Ochotnicze Straże Pożarne: w Suszcu, Kryrach, Rudziczce i Mizerowie. Ich działalność na terenie gminy jest nieoceniona: działają zarówno w sytuacji wystąpienia miejscowych zagrożeń jak i pomagają w organizacji i zabezpieczeniu różnych imprez na terenie gminy.

Gmina Suszec współpracuje od wielu lat ze swoimi partnerskimi gminami ze Słowacji: Novot i Zakamenne. Współpraca ta odbywa się na różnych polach, zwłaszcza w temacie: sportu (organizowanie spartakiad polsko-słowackich), kultury (uczestnictwo w dniach miejscowości, dożynkach czy też Jarmarku Serów lub Dniach Furmańskich na Słowacji), edukacji. W ubiegłym roku obchodziliśmy jubileusz 10-lecia podpisania trójstronnej umowy partnerskiej.

To mieszkańcy budują i tworzą tę gminę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!