Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gierałtowice - gmina przyjazna środowisku

Materiał partnerski
Gmina Gierałtowice położona jest w środkowej części województwa śląskiego w powiecie gliwickim. Liczy ponad 11tys. mieszkańców, obejmując 4 sołectwa: Chudów, Gierałtowice, Paniówki oraz Przyszowice.

Sieć wód powierzchniowych w Gminie kształtowana jest przez rzekę Kłodnicę. Jej głównymi dopływami są Potok Chudowski (Jasienica) oraz Potok Promna wraz z ich dopływami. Jakość wód powierzchniowych uległa poprawie poprzez zakończenie inwestycji związanej z budową oczyszczalni ścieków i systemu kanalizacji sanitarnej w całej Gminie. Projekt ten był realizowany przy współfinansowaniu ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko – działania 1.1 Gospodarka wodno–ściekowa. W czasie realizacji projektu wybudowano 88km kolektorów głównych, ok. 80km kanałów bocznych oraz przyłączy, 28 przepompowni sieciowych oraz nowoczesną zbiorczą mechaniczno–biologiczną oczyszczalnię ścieków o wydajności 2150m3 na dobę.

Największe walory krajobrazowe gminy Gierałtowice tworzą otwarte przestrzenie pól uprawnych i łąk, stanowiące 89% powierzchni gminy oraz lasy, które stanowią ok. 11% powierzchni gminy. Jednym z ciekawszych miejsc pod względem różnorodności gatunków drzew oraz krzewów jest Zespół Pałacowo-Parkowy w Przyszowicach. Dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Gliwicach w ramach projektu „Powiat Przyjazny Środowisku” Gmina otrzymała trzykrotnie dofinansowanie na wykonanie nowych nasadzeń krzewów oraz drzew na terenie Parku.

Gmina Gierałtowice realizuje również zadanie „Zazieleniamy Naszą Gminę” poprzez wykonywanie nasadzeń drzew wzdłuż dróg oraz krzewów ozdobnych na terenach zielonych. Znaczną część gminy zajmują tereny zielone. Wobec tego podjęto działania zmierzające do wybudowania na terenie gminy Gierałtowice instalacji do produkcji biogazu. Realizacja projektu nastąpi poprzez budowę nowoczesnej biogazowni o mocy 320 kW, wyposażonej w modułowy układ kogeneracyjny.

Gmina Gierałtowice realizuje zadania związane z ochroną powietrza. Mieszkańcy mogą skorzystać z dotacji z budżetu gminy do wymiany systemów ogrzewania. Celem udzielenia dotacji jest wprowadzanie bardziej przyjaznych dla środowiska nośników energii oraz wspomaganie wykorzystywania lokalnych źródeł energii odnawialnej. Od 2002r. Gmina przyznała 819 dotacji. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego – działanie 4.1 RPOWŚ „Odnawialne źródła energii” gmina Gierałtowice planuje umożliwić mieszkańcom pozyskanie dotacji w wysokości 85% poniesionych kosztów na budowę instalacji fotowoltaicznych na budynkach mieszkalnych. „Słoneczna Gmina” jest programem, dzięki któremu poprzez montaż instalacji służących do produkcji energii elektrycznej, możliwe jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

W 2016r. wykonano instalację fotowoltaiczną mocy 32,86kW oraz zainstalowano pompy ciepła o mocy 34 kW w ramach zadania „Budowa Ośrodka Zdrowia w Przyszowicach”. Instalacja fotowoltaiczna służy jako wspomaganie zasilania w energię elektryczną budynku Ośrodka .

Gmina Gierałtowice realizuje wzmożone działania zmierzające w kierunku budowy inteligentnej sieci oświetleniowej, w której zastosowane zostaną oprawy energooszczędne z regulacją mocy oraz system zdalnego pomiaru zużycia energii elektrycznej. Dzięki tym rozwiązaniom technicznym istnieje możliwość redukcji zużycia energii elektrycznej, osiągnięcie znacznej poprawy stanu środowiska naturalnego i bezpieczeństwa publicznego. Prace te polegają na demontażu wyeksploatowanych i montażu nowoczesnych opraw oświetleniowych z redukcją mocy oraz ujednolicenie opraw oświetlenia na wszystkich ciągach drogowych. Modernizacja oświetlenia to poprawa estetyki ogólnej gminy, jak również poprawa efektywności świecenia lamp, poprawa bezpieczeństwa ruchu kołowego i pieszego.

W gminie Gierałtowice 99% mieszkańców zadeklarowało, iż segreguje odpady komunalne. Jest to wynikiem tego, iż edukacja ekologiczna w Gminie od wielu lat skupia się na propagowaniu prawidłowego postępowania z odpadami. W tym celu w 2012r. rozpoczęto, wielokrotnie zresztą nagradzaną, kampanię informacyjno-edukacyjną. Mieszkańcy bez większych przeszkód przyzwyczaili się do nowych zasad gospodarki odpadami obowiązujących od 2013r. i wprowadzanych sukcesywnie zmian. W związku z tym w gminie odbieranych jest dużo odpadów segregowanych i praktycznie nie ma problemu dzikich wysypisk odpadów.

Gmina Gierałtowice to również gmina przyjazna najmłodszym mieszkańcom. To szczególnie dla niech organizowane są warsztaty o tematyce ekologicznej np. dotyczące gospodarki odpadami, ochrony przyrody, ograniczenia niskiej emisji, gospodarki wodno–ściekowej. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w organizowanych dla nich warsztatach m.in. w sadzeniu drzew na terenie naszej Gminy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!