Gmina Bestwina

  Materiały Gminy Bestwina

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wymiana i rozbudowa sieci wodociągowej w Kaniowie.
  1/9
  przejdź do galerii

  Wymiana i rozbudowa sieci wodociągowej w Kaniowie.

  W 2017 roku gmina Bestwina prowadzi szereg zadań związanych ze środowiskiem. Przeczytajcie jakie.
  Wymiana i rozbudowa sieci wodociągowej w Kaniowie
  W II połowie br. planowane jest rozpoczęcie postępowania na wybór wykonawcy kolejnego etapu kompleksowej wymiany sieci wodociągowej na terenie sołectwa Kaniów. Ze względu na występujące w tym rejonie coraz częstsze awarie sieci skutkujące znacznymi stratami wody i jej zabrudzeniem u odbiorców końcowych, jest to w tym roku inwestycja priorytetowa dla Gminy. Zadanie będzie współfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

  Kompostowniki
  W wyniku szeroko prowadzonej kampanii informacyjnej sukcesem zakończył się nabór wniosków na użyczenie kompostownika. Złożonych zostało 320 wniosków przez właścicieli nieruchomości zamieszkałych, co stanowi około 10% nieruchomości tego rodzaju. Kompostowniki o pojemności 800 litrów wydawane były od 16 marca do końca maja br. w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Kaniowie.

  Kompostowanie w miejscu wytwarzania odpadów zielonych ma dwa cele. Pierwszy ekonomiczny – ograniczenie ilości odpadów zielonych przyjmowanych na PSZOK, dostarczanych następnie do ZGO Bielsko-Biała w celu zagospodarowania (koszty transportu i zagospodarowania). Drugi ekologiczny – wartościowy kompost możliwy do wykorzystanie w obiegu zamkniętym na nieruchomości właściciela (naturalny kompost, zbędny transport, czyli brak spalin).

  Program usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu gminy Bestwina
  Rok 2017 jest pierwszym po zmianie zasad w pozbywaniu się z nieruchomości tego niebezpiecznego odpadu. Finansowaniu, oprócz odbioru i utylizacji, podlega również koszt demontażu azbestu z dachu czy ścian budynku. Finansowanie nie obejmuje refundacji kosztów poniesionych przez właściciela nieruchomości, który na własną rękę zlecił demontaż, transport czy utylizację. Wpłynęło 15 wniosków, które obecnie są w trakcie weryfikacji. Nabór wniosków na ten rok zakończył się 28 lutego. Zgodnie z Programem usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu gminy Bestwina działanie będzie prowadzone do 2032 roku.

  Program ograniczenia emisji w Gminie Bestwina na lata 2017-2020
  W kwietniu br. przeprowadzony został nabór do I etapu realizacji Program Ograniczenia Emisji na terenie Gminy Bestwina, w ramach którego w 4 letnim okresie planowana jest wymiana blisko 100 starych, nie ekologicznych źródeł ciepła na nowoczesne kotły gazowe i węglowe spełniające wymogi 5 klasy emisji. Program w roku 2017 stanowi pilotaż pozwalający rozeznać faktyczne potrzeby mieszkańców w zakresie działań niskoemisyjnych, co pozwoli na jego ewentualne poszerzenie. Program przewiduje także wsparcie indywidualnej energetyki w zakresie montażu instalacji fotowoltaicznych, ale zakres ten ze względu na wysoką kapitałochłonność uzależniony jest od możliwości pozyskania dofinansowania w ramach RPO WSL 2014-2020.

  Wiosenne sadzenie drzew
  W poprzednich latach miały miejsce wichury, susze oraz gradacje różnego rodzaju chorób i szkodników, które spowodowały straty w zadrzewieniach na terenie gminy Bestwina. Aby przeciwdziałać ich skutkom w sezonie wiosennym przekazano mieszkańcom naszej Gminy nieodpłatnie blisko 7 tys. sadzonek drzewek liściastych i iglastych (buków, brzóz, lip, akacji, świerków, sosen i modrzewi). Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności. Przekazano drzewka ponad 200 mieszkańcom naszej gminy. Ponadto dokonano nasadzeń drzewek na terenach gminnych. Ze względu na szeroki odzew, akcja będzie kontynuowana w następnych latach. Wilgotna wiosna sprzyjała posadzonym drzewkom.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem