Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Świnna – bogactwo wyboru

Materiał informacyjny
Gmina Świnna to jedna z najpiękniejszych gmin Żywiecczyzny. Można tu bezproblemowo dotrzeć, zarówno indywidualnie, jak i transportem publicznym. Świnna to gmina o bardzo szerokiej ofercie turystycznej. Bazę noclegową tworzą czterogwiazdkowy hotel „Żywiecki” w Przyłękowie, pensjonat Czahówka w Pewli Małej oraz Rancho Adama w Pewli Ślemieńskiej. Osoby szukającej latem ochłody znajdą ją nad rzeką Koszarawą. W zimie pole do popisu mają miłośnicy narciarstwa, mogący skorzystać z tras narciarskich wyciągu „Jastrzębica” Swoje miejsce znajdą również wielbiciele turystyki górskiej. Dla gminy ważna jest również turystyka pielgrzymkowa.

Leżąca tuż obok Żywca gmina Świnna składa się z sześciu miejscowości: Pewli Małej, Pewli Ślemieńskiej, Przyłękowa, Rychwałdku, Świnnej i Trzebini. Znajduje się przy drodze wojewódzkiej prowadzącej z Żywca do Korbielowa i dalej na Słowację oraz na trasie linii kolejowej Żywiec – Sucha Beskidzka. Gminę zamieszkuje ponad 8 tysięcy osób. Jest to gmina, która oferuje moc atrakcji dla osób w różnym wieku i o różnych potrzebach.
Bardzo istotna jest baza noclegowa. Znajdzie się tu miejsce zarówno dla osób, które szukają komfortu na najwyższym poziomie (hotel „Żywiecki” w Przyłękowie ma kategorię ****), jak również dla osób, które po prostu chcą odpocząć w pięknych okolicznościach przyrody. Warto dodać, że prawie 40% terenu gminy stanowią lasy. Aktywny wypoczynek zapewniają zarówno Rancho Adama w Pewli Ślemieńskiej, jak i pensjonat „Czahówka” w Pewli Małej, gdzie w okresie letnim funkcjonuje basen zewnętrzny. W zimie turyści przyjeżdżają do gminy Świnna głównie do Przyłękowa, gdzie z powodzeniem funkcjonuje ośrodek narciarski Jastrzębica Ski, który oferuje narciarzom trzy trasy zjazdowe o różnych stopniach trudności. Podczas pobytu w gminie warto odwiedzić również maleńką restaurację „Rudy Rydz” znajdującą się w Pewli Małej, która oferuje urozmaicone menu oraz potrawy, które chwalone są daleko poza granicami gminy Świnna.

Bardzo ważnym elementem krajobrazu gminy, który jest świadectwem wiary minionych pokoleń są kościoły i kapliczki (leśne i przydrożne). Miejscem kultu jest Sanktuarium Maryjne w Przyłękowie. Właśnie w tym miejscu w 1886 roku miało miejsce objawienie się Matki Bożej mieszkańcowi miejscowości Wojciechowi Stefko. W sołectwie Pewel Mała znajduje się leśna kaplica w Kiełbasowie, gdzie tuż przed wyjazdem do Watykanu w 1978 roku modlił się kardynał Karol Wojtyła, późniejszy święty - papież Jan Paweł II. Położona tak bardzo urokliwie, że wiele młodych par wybiera ją jako miejsce swojego ślubu. Tuż za granicami gminy Świnna znajdują się jeszcze Sanktuarium Maryjne na Jasnej Górce (w Ślemieniu) oraz ogłoszona w 2017 roku przez Papieża Franciszka Bazylika Mniejsza w Rychwałdzie. Osoby szukające skupienia i refleksji nie znajdą lepszego miejsca na kontemplację niż właśnie gmina Świnna.

Również ludzie chcący spędzać czas aktywnie znajdą tutaj coś dla siebie. Korzystając z żółtego szlaku turystycznego wiodącego ze Świnnej można dotrzeć do Moczarek nad Przyłękowem, zaś wyruszając niebieskim szlakiem z Trzebini dotrzemy na Romankę. W okresie letnim można korzystać z naturalnych kąpielisk, jakimi są progi rzeczne na rzece Koszarawie. W miejscowościach Pewel Mała, Pewel Ślemieńska, Świnna i Trzebinia znajdują się hale sportowe, z których można korzystać po wcześniejszym umówieniu. Naprzeciw budynku Urzędu Gminy znajduje się siłownia zewnętrzna, z której można korzystać bezpłatnie, a za budynkiem plac zabaw i mini boisko do piłki siatkowej. W każdej z miejscowości funkcjonują otwarte place zabaw, z których dzieci mogą korzystać do woli.

Gminę tworzą jednak ludzie, zwłaszcza ci z ciekawymi pasjami, uzdolnieni, którzy o swoim talencie potrafią opowiedzieć innym lub nie używając słów, po prostu ten talent zaprezentować. Takich osób w gminie Świnna nie brakuje. Wystarczy wymienić kilka przykładów – pszczelarz Józef Ścieszka potrafi stworzyć niepowtarzalne figury z wosku pszczelego, ponadto odlewa przepiękne świece. Edward Widuch ze Świnnej jest malarzem, który na swoich płótnach prezentuje piękno beskidzkich krajobrazów, Barbara Kijas z Pewli Ślemieńskiej jest mistrzynią haftu krzyżykowego, a Tadeusz Ścieszka z Rychwałdku w drewnie jak mało kto potrafi wyryć tzw. beskidzkie świątki. Prace wszystkich miejscowych artystów można obejrzeć podczas imprezy „Świniański Kogel-Mogel”, która organizowana jest na początku lata.

Ktoś określił gminę Świnna przymiotnikiem „muzyczna” i było to bardzo trafne określenie. Na jej terenie działają aż trzy orkiestry dęte (Pewel Ślemieńska, Rychwałdek, Trzebinia), Zespół Regionalny Gminy Świnna „Hajduki” z siedzibą w Pewli Ślemieńskiej (skupiający dzieci i młodzież od 4 do 20 lat z terenu całej gminy), zespół „Przyłękowianie” – laureat wielu nagród i wyróżnień podczas konkursów grup śpiewaczych, świetna kapela folkowa – „Beskidzcy trubadurzy”, Chór Gospel w Trzebini (który podczas corocznego występu gromadzi na scenie ponad 100 artystów), czy też działające przy kościołach kościelne schole. Dla miłośników ostrzejszych brzmień organizowany jest co roku festiwal Pewel Forever, w którym to wykonawcy już zawczasu starają się o to, by wystąpić. Gmina Świnna żyje muzyką i tańcem, co widać zwłaszcza w trakcie świąt i uroczystości gminnych, a tych również nie brakuje. Co roku dla młodych sportowców organizowany jest Minimaraton, odbywają się także imprezy rekreacyjno-kulturalne, takie jak Festyn Rodzinny, Święto Siana (Pewel Ślemieńska), Parafiada (Trzebinia), Noc z Duchami (Świnna) oraz pełniące funkcję dni gminy – Dożynki Gminne, co roku odbywające się w innej miejscowości. W tym roku zaplanowane na ostatnią sobotę sierpnia w Pewli Ślemieńskiej.

Gmina Świnna
ul. Wspólna 13
34-331 Świnna
tel. 33 8638 010
mail: [email protected]
www.swinna.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!