Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybieramy Najpopularniejsze KGW na Śląsku [NASZ PLEBISCYT]

Jacek Drost
Uwaga, uwaga! Jeśli nie wszyscy jeszcze wiedzą, to informujemy, a innym przypominamy, że już od poniedziałku, 4 lipca, trwa nasz plebiscyt na Najpopularniejsze Koło Gospodyń Wiejskich Województwa Śląskiego. Honorowy patronat objął nad nim Marszałek Województwa Śląskiego. Cały czas można zgłaszać kolejne koła, zachęcamy też do głosowania. Na najlepsze Koła Gospodyń Wiejskich czekają atrakcyjne nagrody.

W głosowaniu bierze udział prawie 100 Kół Gospodyń Wiejskich z naszego regionu, ale cały czas, aż do 17 sierpnia przyjmowane będą zgłoszenia kolejnych kandydatur. Drogie Panie, nie ma się co namyślać - zachęcamy do zgłoszenia Waszego koła, a później udziału w naszym plebiscycie, bo z dnia na dzień przybywa nie tylko głosów, ale także emocji.

W środę na pierwszym miejscu były panie z KGW Kost-kowianki w Kostkowicach (powiat zawierciański), drugie miejsce należało do KGW Czuchów z Czerwionki-Leszczyn, a trzecie - KGW w Ornontowicach (powiat mikołowski).

Nasz plebiscyt na Najpopularniejsze Koło Gospodyń Wiejskich w Województwie Śląskim postanowiliśmy zorganizować, bo okazja jest wyjątkowa - w tym roku obchodzimy 150. rocznicę działalności KGW na ziemiach polskich.

Danuta Kożusznik, prezes Zarządu Rejonowego Krajowego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej, szefowa KGW w Cieszynie Mnisztwo stwierdziła, że niektórzy błędnie myślą, że Koła Gospodyń Wiejskich powstały w latach 50. czy 60. ub. wieku, kojarzą je z organizacjami socjalistycznymi, tymczasem korzenie są o wiele głębsze.

Pierwsze organizacje kobiece na ziemiach polskich o nazwie Koła Gospodyń powstały w 1866 r. na Pomorzu Gdańskim i początkowo cele ich działania były inne od obecnych. Wówczas Polska była pod zaborami, więc wiele kół nastawionych było na pielęgnowanie m.in. języka polskiego, tradycji polskich, pomaganie sobie.

- Wspólnie użytkowano maszyny, zakładano kasy spółdzielcze, kiedy całe rodziny szły pracować w pole to kilka kobiet zbierało się i opiekowało dziećmi. Dzięki temu życie na wsi stawało się lżejsze. Obecnie koła znane są z pielęgnowania dziedzictwa kulturowego terenów wiejskich, czyli podtrzymywania pięknych tradycji i obrzędów, gwary, dziedzictwa kulinarnego, ale nie tylko - wyjaśnia Danuta Kożusznik.

Panie z KGW robią na szydełku czy drutach przepiękne rzeczy, znakomicie gotują regionalne potrawy i przyrządzają wyjątkowe, czasami dawno już zapomniane nalewki, pięknie tańczą oraz śpiewają. Włączają się także w organizację różnych imprez dla dzieci, młodzieży i osób starszych w swoich gminach i regionach, współpracują z innymi organizacjami samorządowymi i parafiami, mają ogromny wpływ na integrację między mieszkańcami i przyczyniają się do tego, że lokalne społeczności są bardzo aktywne.

- Faktycznie panie z Kół Gospodyń Wiejskich są bardzo aktywne. Organizują spotkania, konferencje, wymieniają się poglądami. To naprawdę prężnie działający ruch, co niezmiernie cieszy, bo dzięki nim wsie w naszym regionie żyją. Jest potencjał. Jest zaangażowanie ludzi. Kto wie czy nie większe niż w miastach - ocenia Robert Karpeta, zastępca dyrektora Wydziału Terenów WiejskichUrzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Głosowanie w naszym plebiscycie potrwa do 17 sierpnia na www.dziennikzachodni.pl. Zgłoszenia kandydatów przyjmujemy do 17 sierpnia. Głosować można na trzy sposoby: 1/ za pomocą klików na naszej stronie internetowej (potrwa od 4 lipca do 12 sierpnia, jeden klik to jeden głos), 2/ Facebooka (potrwa od 4 lipca do 12 sierpnia, jeden klik to trzy głosy), 3/ wysyłając SMS-y (potrwa od 4 lipca do 17 sierpnia, jeden SMS to 10 głosów). Na laureatów naszego plebiscytu czekają atrakcyjne nagrody, w tym reportaż multimedialny o najpopularniejszym kole. Zapraszamy do głosowania!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!