Wybieramy Najpopularniejsze Koło Gospodyń Wiejskich na...

  Wybieramy Najpopularniejsze Koło Gospodyń Wiejskich na Śląsku

  Jacek Drost

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wybieramy Najpopularniejsze Koło Gospodyń Wiejskich na Śląsku
  Rozpoczynamy plebiscyt na Najpopularniejsze Koło Gospodyń Wiejskich Województwa Śląskiego. Honorowy patronat objął nad nim Marszałek Województwa Śląskiego. Zgłoszenia do udziału w naszej zabawie przyjmujemy już od dzisiaj, czyli 1 lipca. Natomiast samo głosowanie rozpocznie się w najbliższy poniedziałek, 4 lipca i potrwa do 17 sierpnia. Zapraszamy do zabawy.
  Wybieramy Najpopularniejsze Koło Gospodyń Wiejskich na Śląsku
  Robią na szydełku czy drutach przepiękne rzeczy, znakomicie gotują regionalne potrawy i przyrządzają wyjątkowe, czasami dawno już zapomniane nalewki, pięknie tańczą oraz śpiewają - po prostu starają się dbać o nasze kulturowe dziedzictwo najlepiej jak tylko potrafią, a i tak nie są to wszystkie atuty pań działających w Kołach Gospodyń Wiejskich, które w tym roku obchodzą jubileusz 150-lecia. Z tej wyjątkowej okazji postanowiliśmy zorganizować plebiscyt na Najpopularniejsze Koło Gospodyń Wiejskich Województwa Śląskiego.
  Honorowy patronat objął nad nim Marszałek Województwa Śląskiego. Zgłoszenia do udziału w naszej zabawie przyjmujemy już od dzisiaj, czyli 1 lipca. Natomiast samo głosowanie rozpocznie się w najbliższy poniedziałek, 4 lipca i potrwa do 17 sierpnia. Zapraszamy do zabawy.

  Gospodynie działają już od 150 lat


  Niektórzy błędnie myślą, że Koła Gospodyń Wiejskich powstały w latach 50. czy 60. ubiegłego wieku, kojarzą je z organizacjami socjalistycznymi, tymczasem korzenie są o wiele głębsze - stwierdziła Danuta Kożusznik, prezes Zarządu Rejonowego Krajowego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej, szefowa KGW w Cieszynie Mnisztwo.

  Pierwsze organizacje kobiece na ziemiach polskich o nazwie Koła Gospodyń powstały w 1866 r. na Pomorzu Gdańskim i początkowo cele ich działania były inne od obecnych. Wówczas Polska była pod zaborami, więc wiele kół nastawionych było na pielęgnowanie m.in. języka polskiego, tradycji polskich, pomaganie sobie.

  Załączniki  - Wspólnie użytkowano maszyny, zakładano kasy spółdzielcze, kiedy całe rodziny szły pracować w pole to kilka kobiet zbierało się i opiekowało dziećmi. Dzięki temu życie na wsi stawało się lżejsze. Później cele i działania kół zmieniały się w zależności od sytuacji społeczno-gospodarczej w Polsce. Obecnie koła znane są z pielęgnowania dziedzictwa kulturowego terenów wiejskich, czyli podtrzymywania pięknych tradycji i obrzędów, gwary, dziedzictwa kulinarnego, ale nie tylko - wyjaśnia Kożusznik.

  Panie z KGW włączają się w organizację różnych imprez dla dzieci, młodzieży i osób starszych w swoich gminach i regionach, współpracują z innymi organizacjami samorządowymi i parafiami, mają ogromny wpływ na integrację między mieszkańcami i przyczyniają się do tego, że lokalne społeczności są bardzo aktywne.

  Ale przecież nie zawsze tak było. Jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku społecznikostwo nie było modne, źle się kojarzyło, to był trudny czas dla KGW. Na szczęście odszedł do przeszłości, działalność reaktywowało wiele kół, gospodynie tryskają energią i pomysłami, i praktycznie niewiele jest gmin w województwie śląskim, gdzie nie działa Koło Gospodyń Wiejskich.

  Kobiety nie myślą tylko o sobie


  Skąd w paniach bierze się taka chęć do działania, poświęcania czasu wolnego dla innych,angażowania się w różne inicjatywy? - Może z samej istoty kobiecości. Przecież kobiety są opiekuńcze. Nie myślą tylko o sobie, potrafią współpracować i opiekować się innymi - dodaje Kożusznik.

  Gertruda Proksa, szefowa KGW w Dzięgielowie, w kole działa już 34 lata. - Cieszę się, że mogę się spotkać z koleżankami, że możemy się czegoś nauczyć, bo prowadzimy kursy m.in. haftu, decoupage, bibułkarstwa. Robimy mnóstwo rzeczy, nie nudzimy. Nie wyobrażam sobie życia bez działalności w kole - powiedziała pani Gertruda.

  Gabriela Malinowska, przewodnicząca KGW w Koconiu na Żywiecczyźnie dodała, że panie działają w kołach, bo robiły to ich babcie i prababcie. - Chcemy wracać do dawnych zwyczajów. Wspólnie przebywać, bawić się - zdradziła pani Gabriela .

  Zapraszamy do głosowania


  Głosowanie w naszym plebiscycie na Najpopularniejsze Koło Gospodyń Wiejskich rozpocznie się 4 lipca i potrwa do 17 sierpnia. Zgłoszenia kandydatów przyjmujemy do 17 sierpnia. Szczegóły zgłaszania kandydatów znajdą Państwo na stroniewww.dziennikzachodni.pl.

  Głosować można na trzy sposoby: 1/ za pomocą klików na naszej stronie internetowej (potrwa od 4 lipca do 12 sierpnia, jeden klik to jeden głos), 2/ Facebooka (potrwa od 4 lipca do 12 sierpnia, jeden klik to trzy głosy), 3/ wysyłając SMS-y (potrwa od 4 lipca do 17 sierpnia, jeden SMS to 10 głosów).

  Na laureatów naszego plebiscytu czekają atrakcyjne nagrody, m.in. puchary, dyplomy, a także prezentacje na łamach Dziennika Zachodniego.

  Zachęcamy do zgłaszania kandydatur i głosowania. Życzymy dobrej zabawy!

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem