Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybieramy Najpopularniejsze Koło Gospodyń Wiejskich na Śląsku

Jacek Drost
Jacek Drost
Rozpoczynamy plebiscyt na Najpopularniejsze Koło Gospodyń Wiejskich Województwa Śląskiego. Honorowy patronat objął nad nim Marszałek Województwa Śląskiego. Zgłoszenia do udziału w naszej zabawie przyjmujemy już od dzisiaj, czyli 1 lipca. Natomiast samo głosowanie rozpocznie się w najbliższy poniedziałek, 4 lipca i potrwa do 17 sierpnia. Zapraszamy do zabawy.

Robią na szydełku czy drutach przepiękne rzeczy, znakomicie gotują regionalne potrawy i przyrządzają wyjątkowe, czasami dawno już zapomniane nalewki, pięknie tańczą oraz śpiewają - po prostu starają się dbać o nasze kulturowe dziedzictwo najlepiej jak tylko potrafią, a i tak nie są to wszystkie atuty pań działających w Kołach Gospodyń Wiejskich, które w tym roku obchodzą jubileusz 150-lecia. Z tej wyjątkowej okazji postanowiliśmy zorganizować plebiscyt na Najpopularniejsze Koło Gospodyń Wiejskich Województwa Śląskiego. Honorowy patronat objął nad nim Marszałek Województwa Śląskiego. Zgłoszenia do udziału w naszej zabawie przyjmujemy już od dzisiaj, czyli 1 lipca. Natomiast samo głosowanie rozpocznie się w najbliższy poniedziałek, 4 lipca i potrwa do 17 sierpnia. Zapraszamy do zabawy.

Gospodynie działają już od 150 lat

Niektórzy błędnie myślą, że Koła Gospodyń Wiejskich powstały w latach 50. czy 60. ubiegłego wieku, kojarzą je z organizacjami socjalistycznymi, tymczasem korzenie są o wiele głębsze - stwierdziła Danuta Kożusznik, prezes Zarządu Rejonowego Krajowego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej, szefowa KGW w Cieszynie Mnisztwo.

Pierwsze organizacje kobiece na ziemiach polskich o nazwie Koła Gospodyń powstały w 1866 r. na Pomorzu Gdańskim i początkowo cele ich działania były inne od obecnych. Wówczas Polska była pod zaborami, więc wiele kół nastawionych było na pielęgnowanie m.in. języka polskiego, tradycji polskich, pomaganie sobie.

Załączone pliki:

- Wspólnie użytkowano maszyny, zakładano kasy spółdzielcze, kiedy całe rodziny szły pracować w pole to kilka kobiet zbierało się i opiekowało dziećmi. Dzięki temu życie na wsi stawało się lżejsze. Później cele i działania kół zmieniały się w zależności od sytuacji społeczno-gospodarczej w Polsce. Obecnie koła znane są z pielęgnowania dziedzictwa kulturowego terenów wiejskich, czyli podtrzymywania pięknych tradycji i obrzędów, gwary, dziedzictwa kulinarnego, ale nie tylko - wyjaśnia Kożusznik.

Panie z KGW włączają się w organizację różnych imprez dla dzieci, młodzieży i osób starszych w swoich gminach i regionach, współpracują z innymi organizacjami samorządowymi i parafiami, mają ogromny wpływ na integrację między mieszkańcami i przyczyniają się do tego, że lokalne społeczności są bardzo aktywne.

Ale przecież nie zawsze tak było. Jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku społecznikostwo nie było modne, źle się kojarzyło, to był trudny czas dla KGW. Na szczęście odszedł do przeszłości, działalność reaktywowało wiele kół, gospodynie tryskają energią i pomysłami, i praktycznie niewiele jest gmin w województwie śląskim, gdzie nie działa Koło Gospodyń Wiejskich.

Kobiety nie myślą tylko o sobie

Skąd w paniach bierze się taka chęć do działania, poświęcania czasu wolnego dla innych,angażowania się w różne inicjatywy? - Może z samej istoty kobiecości. Przecież kobiety są opiekuńcze. Nie myślą tylko o sobie, potrafią współpracować i opiekować się innymi - dodaje Kożusznik.

Gertruda Proksa, szefowa KGW w Dzięgielowie, w kole działa już 34 lata. - Cieszę się, że mogę się spotkać z koleżankami, że możemy się czegoś nauczyć, bo prowadzimy kursy m.in. haftu, decoupage, bibułkarstwa. Robimy mnóstwo rzeczy, nie nudzimy. Nie wyobrażam sobie życia bez działalności w kole - powiedziała pani Gertruda.

Gabriela Malinowska, przewodnicząca KGW w Koconiu na Żywiecczyźnie dodała, że panie działają w kołach, bo robiły to ich babcie i prababcie. - Chcemy wracać do dawnych zwyczajów. Wspólnie przebywać, bawić się - zdradziła pani Gabriela .

Zapraszamy do głosowania

Głosowanie w naszym plebiscycie na Najpopularniejsze Koło Gospodyń Wiejskich rozpocznie się 4 lipca i potrwa do 17 sierpnia. Zgłoszenia kandydatów przyjmujemy do 17 sierpnia. Szczegóły zgłaszania kandydatów znajdą Państwo na stroniewww.dziennikzachodni.pl.

Głosować można na trzy sposoby: 1/ za pomocą klików na naszej stronie internetowej (potrwa od 4 lipca do 12 sierpnia, jeden klik to jeden głos), 2/ Facebooka (potrwa od 4 lipca do 12 sierpnia, jeden klik to trzy głosy), 3/ wysyłając SMS-y (potrwa od 4 lipca do 17 sierpnia, jeden SMS to 10 głosów).

Na laureatów naszego plebiscytu czekają atrakcyjne nagrody, m.in. puchary, dyplomy, a także prezentacje na łamach Dziennika Zachodniego.

Zachęcamy do zgłaszania kandydatur i głosowania. Życzymy dobrej zabawy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!