Wybieramy Menedżera Roku 2016: To od menedżerów zależy dziś...

  Wybieramy Menedżera Roku 2016: To od menedżerów zależy dziś jakość naszego życia

  DRAPA

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wybieramy Menedżera Roku 2016: To od menedżerów zależy dziś jakość naszego życia
  Zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń kandydatów, z których wybrany zostanie „Menedżer Roku” w województwie śląskim.
  Wybieramy Menedżera Roku 2016: To od menedżerów zależy dziś jakość naszego życia
  Obecnie w kategorii duże przedsiębiorstwo prowadzi Roman Bolczyk - prezes zarządu oraz dyrektor naczelny Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie Sp. z o.o. Jeśli chodzi o średnie przedsiębiorstwa, pierwsze miejsce zajmuje dr Andreas Glenz - prezes zarządu PREVAC Sp. z o.o., a w przypadku małych przedsiębiorstw liderem jest w tej chwili Ronald Cybulski - prezes zarządu Grupy QQS Sp. z o.o.

  W ostatnich dniach do grona kandydatów dołączyli z kolei: Artur Tomasik - prezes zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, radca prawny Rafał Kolano - właściciel Kancelarii Radcy Prawnego Rafał Kolano oraz Ludomir Tuszyński - prezes zarządu Expo Silesia Sp. z o.o. Oprócz Internautów i Czytelników swój głos będzie miała także złożona z fachowców kapituła, która wybierze Top Menedżera Województwa Śląskiego 2016.

  Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach: Menedżerowie w firmie – ich znaczenie w gospodarce

  Na podstawie obserwacji życia codziennego, nie tylko gospodarczego, zauważyć można, że „sprawy idą lepiej”, gdy za nimi widać zespół ludzi, prowadzonych przez lidera. Osobę, która potrafi skupić wokół swoich pomysłów grupę specjalistów, posiadających odpowiednie kwalifikacje i determinację do ich zrealizowania. Nie zawsze muszą to być pomysły lidera. Mogą to być zadania wyznaczane przez właściciela firmy, który z kolei powierza ich wykonanie np. poprzez zlecanie zarządzania firmą. Ludzi, którzy w gospodarce, kierują firmami i realizują ich zadania nazywamy menedżerami.

  Na czele firmy stoi Prezes, Dyrektor, Menedżer. W małej firmie musi on być omnibusem i posiadać wiele ważnych kompetencji, m.in. znajomość prawa pracy, karnego, skarbowego, prawa spółek handlowych, znajomość finansów, marketingu, techniki, technologii, umiejętność porozumiewania się z ludźmi, współpracownikami oraz poczucie społecznej odpowiedzialności.

  W dużej firmie, np. korporacji, osób powołanych do cząstkowego zarządzania wybranymi obszarami: np. zaopatrzeniem, produkcją, kontrolą jakości itp., jest kilkunastu, ale na czele całej grupy menedżerów stoi wtedy Zarząd z Prezesem – głównym menedżerem.

  Ponieważ w Polsce posiadamy około 1,8 mln działających firm, a w województwie śląskim ponad 200 tys., to liczba menedżerów jest średnio dwukrotnie większa. Wybranie na poziomie kraju, a nawet województwa „Menedżera Roku” jest wręcz niemożliwe. A jednak, Redakcja „Dziennika Zachodniego”, podjęła się próby wyłonienia Laureata. Rzeczy niemożliwe stają się realne.

  Zawsze ceniłem dobre pomysły. Inicjatywa „Dziennika Zachodniego”, jest o tyle rewelacyjna, że została zorganizowana, jako plebiscyt, czyli rodzaj poważnie traktowanej zabawy. Osiągnięto, przy tym, i ten efekt, że zwrócono uwagę na odpowiedzialność menedżerów i rolę, jaką odgrywają w każdej firmie.

  Sam, zajmując się niemalże zawodowo przedsiębiorczością, nie miałem świadomości, że mówiąc „menedżer” w Polsce, mam na myśli 4-5 mln osób, odgrywających tę niezwykle ważną rolę w naszym kraju, biorąc, po części, odpowiedzialność za całość gospodarki, w tym, za miejsca pracy, kondycję firm, wysokość wynagrodzeń, płacone podatki, a w sumie za jakość życia.

  W imieniu Członków Izby przekazuję gratulacje dla zwycięzców plebiscytu, jak również dla wszystkich zarządzających firmami. Ten ogromny kapitał – dzisiaj doceniony, trzeba wspierać w codziennej rzeczywistości naszej pracy, naszego życia.

  Oczywiście, jako osoby zarządzające, menedżerowie, jesteśmy różni, mamy różne cechy osobowości, doświadczenia, predyspozycje, zdolności i chęci do pracy. Jest jednak jedno, co łączy wszystkich menedżerów – odpowiedzialność za firmę i ludzi, naszych pracowników. W tej pracy nie ma miejsca na błędy, nieodpowiedzialność, brak kompetencji. Za nieudane zarządzanie płaci nie tylko menedżer, lecz firma i pracownicy.

  Menedżerowie stanowią w każdym państwie współczesną grupę średnio i wysoko zarabiających ludzi. Ten status to zobowiązanie do doskonalenia swoich umiejętności zawodowych oraz zmiany samego siebie na osobę otwartą na drugiego człowieka i na to, jak mówiła na tegorocznych Laurach Umiejętności i Kompetencji Prof. Ewa Chojecka, co zostało nam dane, jako depozyt – tradycję, wartości niematerialne, kulturę naszych przodków. Byśmy ubogacali naszymi dokonaniami i byli gotowi przekazać następnym pokoleniom plony naszej pracy i doświadczeń, jako kolejny depozyt. W ten sposób nasze miejsca pracy, nasze rodziny, nasze umiejętności czyli nasze małe ojczyzny - jak mawia Ks. Arcybiskup Wiktor Skworc – nasze ojcowizny, będą w ciągu historycznych doświadczeń, wartością, na której piętno wyciska również zorganizowana praca menedżerów. Tak m.in. powinno budować się dobro wspólne.

  Menedżer Roku KATEGORIA DUŻE PRZEDSIĘBIORSTWA

  Menedżer Roku KATEGORIA MAŁE PRZEDSIĘBIORSTWA

  Menedżer Roku KATEGORIA ŚREDNIE PRZEDSIĘBIORSTWA


  Menedżer Roku województwa śląskiego 2016 ZASADY
  · Głosowanie internautów i czytelników wyłoni laureatów w 3 kategoriach: mała firma (10-49 pracowników), średnia firma (mniej niż 250 pracowników), duża firma (250 i więcej pracowników).
  · Spośród kandydatów biorących udział w plebiscycie, Kapituła Plebiscytu wybierze swojego laureata, przyznając mu tytuł Top Menedżera woj. śląskiego 2016 roku.
  · Głosowanie czytelników i internautów będzie trwało od 17 marca do 17 kwietnia. Kapituła zbierze się 19 kwietnia, a wyniki Plebiscytu zostaną ogłoszone 11 maja podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
  · Partnerami plebiscytu są: PwC Polska, Bisnode Polska, Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama