Ważne
  Plebiscyt Sportowiec Roku 2016: Koniec eliminacji

  Plebiscyt Sportowiec Roku 2016: Koniec eliminacji

  Tomasz Kuczyński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Eliminacje Plebiscytu Sportowiec, Trener i Drużyna Roku 2016 Dziennika Zachodniego już za nami. 5 stycznia rozpocznie się głosowanie finałowe.
  Judoczka Czarnych Beata Pacut wygrała głosowanie w Bytomiu - 570 głosów.

  Judoczka Czarnych Beata Pacut wygrała głosowanie w Bytomiu - 570 głosów. ©Marcelina Topolewska

  W piątek 30 grudnia zakończyło się głosowanie w eliminacjach Plebiscytu Dziennika Zachodniego Sportowiec, Trener i Drużyna 2016 Roku. Jak można je podsumować? Jedni głosowali, drudzy... spali - to najlepsze określenie tego, co wydarzyło się w pierwszej części tej edycji Plebiscytu. Głosowanie finałowe potrwa do 27 stycznia.

  Przypomnijmy - w eliminacjach można było oddawać głosy na kandydatów wytypowanych przez dział sportowy DZ, Śląską Federację Sportu, AWF Katowice oraz na sportowców, trenerów, drużyny zgłoszone przez Czytelników. Pierwszy raz rywalizacja odbywa się w kategoriach Młodzieżowy Sportowiec Roku, Młodzieżowy Trener Roku i Animator Sportu Młodzieżowego.


  Szczegółowe wyniki w miastach i powiatach są dostępne na dziennikzachodni.pl/sportowiec, a o ostatecznym kształcie wojewódzkiej listy finałowej zdecyduje Komisja Plebiscytowa.

  Głosowanie przebiega wręcz sensacyjnie, ponieważ nie brakuje przypadków, gdzie teoretyczni faworyci zakończyli swą plebiscytową przygodę na etapie eliminacji. Tak stało się z drużyną wicemistrzów Polski w piłce nożnej Piastem Gliwice oraz z jej trenerem Radoslavem Latalem.

  Kto zatem zgarnął głosy? Oto przykłady. W Katowicach w głosowaniu na Sportowca Roku wygrał szpadzista AZS AWF Mateusz Antkiewicz (1350 głosów), przed szachistką Hetmana Moniką Soćko (920) i szpadzistką AZS AWF Martyną Swatowską (780). Wśród katowickich szkoleniowców wygrał Grzegorz Słaby (drugi trener siatkarzy GKS Katowice) - 290 głosów. W eliminacjach przepadli m.in. Piotr Gruszka, Jerzy Brzęczek i Jacek Płachta.

  W Dąbrowie Górniczej najwięcej głosów dostała uprawiająca triathlon Kaja Delewska - 1170. Druga jest zapaśniczka MOS CSiR Dąbrowa Górnicza Jowita Wrzesień - 1030, a trzeci Adrian Bober (zawodnik MMA) z KS Ronin - 460. Wśród dąbrowskich trenerów aż 2190 głosów dostał Łukasz Szymański z piłkarskiego RKS Zagłębie Dąbrowa Górnicza. Niewiele gorszy był Tomasz Byjos - trener karate shotokan w KS Ronin (2060). Dla porównania opiekun ekstraklasowych koszykarzy MKS Dąbrowa Górnicza otrzymał 40 głosów (czwarte miejsce), a trener siatkarek Tauron MKS Juan Manuel Serramalera - zero!

  Jednak dopiero liczba oddanych głosów w kategorii Młodzieżowy Sportowiec Roku w Dąbrowie Górniczej robi wrażenie. Kierowca kartingowy Igor Drożyński ma ich 13.920! Uprawiająca karate shotokan Katarzyna Janikowska z KS Ronin - 10.040. Jej klubowa koleżanka Natalia Budzyń zebrała 9720.

  Głosy oddane na etapie eliminacji przechodzą do wojewódzkiego głosowania finałowego, co oznacza lepszy start tych, którzy już teraz wysforowali się na czołowe miejsca. Do tej pory można było głosować tylko za pomocą SMS-ów. Od 5 stycznia głosowanie będzie się odbywało również poprzez stronę internetową DZ i przez Facebooka.

  Zgodnie z regulaminem do finału awansuje po trzech najlepszych kandydatów powiatowych z każdej kategorii, pod warunkiem otrzymania głosów. Właśnie ze względu na zapisy regulaminowe, nie możemy włączyć do finału kandydatur z dużą liczbą głosów, które zajęły czwarte miejsca. Niewykluczone, że za rok wprowadzimy kategorię lucky losers, tak jak w skokach narciarskich.

  31 stycznia w siedzibie DZ odbędzie się posiedzenie Kapituły Plebiscytu, która zatwierdzi wyniki głosowania. 8 lutego w hali sportowej AWF Katowice nastąpi uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Rok temu pierwsze miejsca zajęli Weronika Nowakowska-Ziemniak, trener Artur Derbin i drużyna AZS Silesia Rebels.

  Pod poniższymi linkami są wyniki głosowania eliminacyjnego

  [*]Sportowiec roku 2016. Będzin
  [*]Sportowiec roku 2016. Bielsko-Biała
  [*]Sportowiec roku 2016. Bytom
  [*]Sportowiec roku 2016. Chorzów
  [*]Sportowiec roku 2016. Częstochowa
  [*]Sportowiec roku 2016. Dąbrowa Górnicza
  [*]Sportowiec roku 2016. Gliwice
  [*]Sportowiec roku 2016. Jastrzębie-Zdrój
  [*]Sportowiec roku 2016. Jaworzno
  [*]Sportowiec roku 2016. Katowice
  [*]Sportowiec roku 2016. Kłobuck
  [*]Sportowiec roku 2016. Lubliniec
  [*]Sportowiec roku 2016. Mikołów
  [*]Sportowiec roku 2016. Mysłowice
  [*]Sportowiec roku 2016. Myszków
  [*]Sportowiec roku 2016. Pszczyna
  [*]Sportowiec roku 2016. Piekary Śląskie
  [*]Sportowiec roku 2016. Racibórz
  [*]Sportowiec roku 2016. Ruda Śląska
  [*]Sportowiec roku 2016. Rybnik
  [*]Sportowiec roku 2016. Siemianowice Śląskie
  [*]Sportowiec roku 2016. Sosnowiec
  [*]Sportowiec roku 2016. Świętochłowice
  [*]Sportowiec roku 2016. Tarnowskie Góry
  [*]Sportowiec roku 2016. Tychy
  [*]Sportowiec roku 2016. Wodzisław Śląski
  [*]Sportowiec roku 2016. Zabrze
  [*]Sportowiec roku 2016. Zawiercie
  [*]Sportowiec roku 2016. Żory
  [*]Sportowiec roku 2016. Żywiec

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama