Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Płyniemy do Rzymu: 24-godzinny maraton pływacki w Bielsku-Białej [ZDJĘCIA]

Jacek Drost
Do przepłynięcia mają dystans wynoszący 300 km, będą płynąć przez 24 godziny, w wydarzeniu weźmie udział kilkuset pływaków (popłyną nawet żołnierze) - tak w telegraficznym skrócie można opisać trwający właśnie w Bielsku-Białej Integracyjny Maraton Pływacki "Płyniemy do Rzymu". Został on oficjalnie otwarty przez bp. Tadeusza Rakoczego o godz. 16.00. Pływanie zakończy się w niedzielę o godz. 16.00. W ten sposób mieszkańcy Beskidów chcą uczcić pamięć o Świętym Janie Pawle II.

Podczas naszego maratonu "Płyniemy do Rzymu" chcemy przepłynąć 1478 kilometrów. Właśnie taka odległość dzieli basen Troclik w bielskiem osiedlu Karpackim od placu Świętego Piotra w Rzymie - mówi Elżbieta Tyczyńska, kierownik maratonu, jednocześnie koordynująca działania Klubu Olimpiad Specjalnych. I dodaje:- Taka inicjatywa powstała już w ubiegłym roku. W ten sposób chcieliśmy uczcić kanonizację Świętego Jana Pawła II. Wtedy założyliśmy, że uczestnicy przepłyną 1478 długości basenu. A w rzeczywistości przepłynęliśmy pięć razy tyle. Zachęceni tym zaangażowanie postanowiliśmy przepłynąć faktycznie 1478 kilometrów. Z racji, że jest to bardzo duża odległość, maraton podzieliliśmy na pięć etapów. W tym roku jest edycja pierwsza. w następnych latach odbędą się kolejne.

Maraton jest integracyjny i to nie tylko pod kątem organizatorów (organizują go Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski „ADA” , Klub Olimpiad Specjalnych „ADA”, Bielsko-Bialski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Pływalnia „Troclik”, Zespół Szkół Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego, Zespół Szkół Plastycznych), ale także uczestników - w maratonie może wziąć udział każdy, kto lubi pływać. Startują więc dzieci, młodzież, dorośli, amatorzy i sportowcy, osoby niepełnosprawne i zupełnie zdrowe. Ciekawostką jest, że w nocy w maratonie wezmą udział nawet żołnierze z 18. Batalionu Powietrznodesantowego.

Roman Konicki, prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Specjalnej troski ADA, podkreśla, że maraton potrwa 24 godziny. Gdyby ktoś miał ochotę wziąć w nim udział, to jest taka możliwość. - Może przyjść, zgłosić się do wolontariuszy, którzy czuwają nad harmonogramem przedsięwzięcia i zawsze znajdziemy miejsce, żeby osoba z ulicy mogła wziąć udział w tym przedsięwzięciu - zapewnił prezes Konicki.


*Koszmarny wypadek w Bytomiu na autostradzie A1. Mężczyzna jechał pod prąd [ZDJĘCIA]
*Egzamin gimnazjalny 2015: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
*Potężny wstrząs w kopalni odczuwalny na Śląsku i Zagłębiu: Akcja ratunkowa trwa
*Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
*Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!