Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po 1 lipca pół powiatu częstochowskiego mogą zasypać śmieci!

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
W dziewięciu gminach powiatu częstochowskiego od 1 lipca żadna z firm nie będzie wywoziła odpadów, a mieszkańcy najprawdopodobniej przez kilka tygodni będą musieli składować śmieci w workach na swoich posesjach. Dlaczego? Kłomnice i osiem innych gmin zawarły porozumienie i wspólnie zorganizowały przetarg, który miał wyłonić firmę zajmującą się wywozem odpadów. Tyle że po jego rozstrzygnięciu wszyscy oferenci zrezygnowali z podpisania umowy.

Podczęstochowskie gminy (Kłomnice, Rędziny, Dąbrowa Zielona, Janów, Olsztyn, Mstów, Mykanów, Kruszyna i Przyrów) liczyły, że wspólny przetarg da im wymierne oszczędności. I rzeczywiście, oferty były niezwykle atrakcyjne. SITA chciała 3,7 miliona zł, a Remondis i firma Waldemara Stracha z Konopisk nieco ponad 4 miliony zł.

Kiedy jednak przyszło do podpisywania umów, firmy - jedna po drugiej - rezygnowały z jej podpisania.

Najpierw bez podania przyczyn wycofała się SITA, później z powodów ekonomicznych Remondis, a na koniec Waldemar Strach.

CZYTAJ KONIECZNIE:
USTAWA ŚMIECIOWA 2013: CZĘSTOCHOWIE GROZI CHAOS

- Strach się bać - mówi Adam Zając, wójt Kłomnic. - Waldemar Strach wymyślał wiele powodów, dla których nie podpisze umowy. Zwracał uwagę m.in. na specyfikację przetargu, która jego zdaniem jest niewłaściwa. Tylko ja się zastanawiam, czemu skoro była mu znana specyfikacja, to jednak zdecydował się startować w przetargu.

Fiasko przetargu spowodowało rozpad porozumienia gmin, które teraz będą organizowały przetargi oddzielnie.
Gdyby robiły to razem, zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej, oferenci mieliby aż 40 dni na zgłaszanie ofert, a tak będą mieli zaledwie 8 dni.

- Razem nie skończylibyśmy tego wcześniej niż w listopadzie - mówi wójt Zając. - Ale oddzielnie też nie jest weselej, bo rozstrzygnięcie może nastąpić dopiero w sierpniu.

ZOBACZ TAKŻE:
LATEM MOŻEMY SKOŃCZYĆ JAK NEAPOL. TO BYŁA ŚMIECIOWA APOKALIPSA [ZDJĘCIA]

Co przez miesiąc gminy będą robić ze śmieciami? Na razie do końca nie wiadomo, a sprawę badają prawnicy, którzy ocenią, jakie działania mogą podjąć samorządy.

Prawdopodobnie skończy się jedynie na wydaniu specjalnych worków na odpady, ale i z tym jest problem, bo urzędy nie są przygotowane na taki wydatek.

Z niepokojem na wydarzenia z powiatu częstochowskiego patrzą wójtowie ośmiu gmin z powiatu lublinieckiego i tarnogórskiego, które podpisały podobne porozumienie, a w których przetarg również wygrała firma Waldemara Stracha. W Koszęcinie, który jest liderem projektu, odwołano nawet konferencję prasową, podczas której miano poinformować o wyborze firmy. - Umowę mamy podpisać we wtorek. Na razie nie mamy sygnałów, że oferent się wycofa, ale z niepokojem patrzymy na doświadczenia kolegów z powiatu częstochowskiego - mówi Grzegorz Ziaja, wójt Koszęcina.



*Prezenty na Dzień Ojca 2013. Najlepsze pomysły na dzien taty ZOBACZ
*SERIAL TVP Nasze matki, nasi ojcowie RECENZJE ODCINKÓW + GORĄCA DYSKUSJA
*Egzamin zawodowy 2013 PYTANIA + ODPOWIEDZI + OPINIE + KOMENTARZE
*Urlop macierzyński 2013 NOWE ZASADY, TERMINY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!