18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po debacie w Rudzie Śl.: Tożsamość Śląska zamiast łączyć, budzi kontrowersje

Joanna Oreł
Zbigniew Woźniczka, historyk:Spór historyków na temat historii i tożsamości Śląska jest, ale ja bym go nie demonizował. Bo nauka polega na sporze, na dochodzeniu prawdy. Tyle że ten spór ma wysoką temperaturę, bo jest wykorzystywany politycznie.
Zbigniew Woźniczka, historyk:Spór historyków na temat historii i tożsamości Śląska jest, ale ja bym go nie demonizował. Bo nauka polega na sporze, na dochodzeniu prawdy. Tyle że ten spór ma wysoką temperaturę, bo jest wykorzystywany politycznie. arc.
Jaka jest tożsamość Śląska, czy w ogóle istnieje i jaka jest wizja Śląska za 10 lat? Na te pytania próbowali wczoraj odpowiedzieć m.in. historycy, politycy i... muzycy podczas debaty "Tożsamość Śląska", która odbyła się w Miejskim Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej. Deklaracji było sporo, oskarżeń też, ale konkretnych pomysłów, jak zmienić Śląsk, zabrakło.

CZYTAJ KOMENTARZ DZ:
Twaróg o debatach: A czy ty jesteś ze Śląska?

WIĘCEJ O DEBACIE W RUDZIE ŚLĄSKIEJ:
Debata o śląskiej tożsamości w Rudzie Śląskiej: Gorzelik, Semka, Woźniczka i Kaczmarek

- Nie wiem, czy jest sens jakiegoś dialogu. Czy żeby zrozumieć historię, trzeba być Ślązakiem? - zapytał już na początku debaty publicysta Piotr Semka. - Pytanie więc, kto jest Ślązakiem. Ktoś powie, że tylko ten, kto ma korzenie na Śląsku z XIX wieku, a inny, że wszyscy ci, którzy teraz mieszkają na Śląsku. Jeżeli Ślązacy chcą, aby zrozumiano ich historię, ich dramat, muszą być przygotowani, że ludzie będą zadawali pytania - dodał. Piotr Semka dyskutował wraz z prof. Woźniczką i prof. Kaczmarkiem w panelu historycznym. W rozmowie przewijał się m.in. wątek zamieszania wokół ekspozycji Muzeum Śląskiego. W tej części padały zarzuty ze strony słuchaczy debaty. - Uważam, ze historię zakłamują politycy. Powinni odsunąć się od Muzeum Śląskiego! - apelował Paweł Nowok.

Z kolei w panelu społeczno-kulturalnym dyskutowali Józef Skrzek i Paweł Kukiz oraz ks. prałat Stanisław Puchała i Marek Kempski. Wojciech Szarama z PiS-u, Michał Wójcik z Solidarnej Polski, Jerzy Markowski z SLD, Jerzy Gorzelik z RAŚ i Andrzej Gałażewski z PO próbowali z kolei określić, jak widzą Śląsk za 10 lat. - Najpierw trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, w jakim miejscu Śląsk jest dzisiaj - zastrzegł Michał Wójcik.

Odniósł się m.in. do problemów Kolei Śląskich, a także Stadionu Śląskiego. Bowiem tożsamość to jedno, ale paneliści nie omieszkali również poróżnić się w kwestii m.in. okręgów jednomandatowych. Temat ten wywołał ostrą dyskusję między Wojciechem Szaramą a Pawłem Kukizem.

W jakim miejscu Śląsk jest dzisiaj, a jaki będzie za dziesięć lat? Dyskutujcie w komentarzach


*Kutz: Autonomia okazała się oszustwem. Ślązakom należy się status mniejszości etnicznej [WYWIAD RZEKA]
*TYLKO W DZ: Niesamowite zdjęcia górników i kopalń z XIX w. Maxa Steckla
*Cygańskie wesele w Rudzie Śl. On - 21 lat, ona 16 lat. ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZABAWY
*Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!