Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poczwórne świętowanie w Katowicach. Urodziny miasta zapowiadają się... kosmicznie! Czekają nas koncerty i odsłonięcie niezwykłego muralu

OPRAC.:
Tomasz Breguła
Tomasz Breguła
Tegoroczne urodziny Katowic połączą aż cztery rocznice – nadania im praw miejskich, 50-lecia „Spodka”, 100. urodzin Stanisława Lema oraz 86. urodzin wybitnego kompozytora Arvo Pärta. Najważniejsze zostaną uhonorowane 11 września w Strefie Kultury koncertem Krzysztofa Zalewskiego i jego muzycznych przyjaciół.

Pozostałym poświęcony będzie drugi dzień urodzin, czyli niedziela 12 września. Okazją do przypomnienia o urodzinach Arvo Pärta, pochodzącego z Estonii jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów na świecie, będzie wizyta w Katowicach estońskiego chóru Collegium Musicale. Jego szeroki repertuar – od renesansu do muzyki współczesnej – zachwyca publiczność na całym świecie. Chór koncertował m.in. we Włoszech, Francji, Rosji, Finlandii, Niemczech, Czechach, Malcie i Japonii. Wyjątkowe miejsce w jego repertuarze zajmują kompozytorzy estońscy, z Arvo Pärtem na czele.

To właśnie nagrana przez Collegium Musicale płyta z jego oraz Pärta Uusberga muzyką pt. „Peegel peeglis” została wyróżniona przez Estońskie Stowarzyszenie Chóralne, które w 2012 roku uznało ją najlepszą chóralną płytę roku.

Collegium Musicale wystąpi z repertuarem pieśni Pärta w ramach Urodzin Miasta 12 września o godz. 18.15 w kościele św. Józefa na Załężu. Koncert dedykowany jest katowickim seniorom (ostatnie wejściówki mogą odebrać w kasie Miasta Ogrodów lub przed wydarzeniem, w miarę dostępnych miejsc). Dla tych, którym daleko jeszcze do statusu seniora, przygotowano pulę biletów dostępną w portalu interticket.pl

Z kolei świętując rocznicę urodzin najwybitniejszego polskiego pisarza fantastyki naukowej, Katowic – Miasto Muzyki UNESCO – połączyły siły z innym Miastem Kreatywnym, Lwowem. To właśnie tam w 1921 roku urodził się Lem. Z tej okazji powstał mural – wspólny, choć jego dwie części są oddalone od siebie o 400 km. Żeby pokonać granicę czasu i przestrzeni, obie części zostały połączone wirtualnie, na filmach dokumentujących w przyspieszonym tempie kolejne etapy ich powstawania. Filmy może obejrzeć m.in. na stronie Miasta Ogrodów.

Na żywo katowicki mural można zobaczyć w Szopienicach, na ścianie kamienicy przy ul. 11 Listopada 6. Warto tam się wybrać w dniu odsłonięcia, który jest też dniem urodzin Lema – 12 września o godz. 21.00 mural ożyje po raz pierwszy i jedyny za pomocą mappingu przygotowanego przez Michała Kopaniszyna, który wraz z Megi Kopaniszyn stworzyli katowicką część muralu. Mappingowi towarzyszyć będzie kosmiczna muzyka. Powstanie też telemost ze Lwowem, gdzie będzie trwało odsłonięcie drugiej części muralu, zaprojektowanego i namalowanego przez duet artystów Dilikone i Feros.

A komu mało będzie jeszcze muzyki, to w niedzielę 12 września w Strefie Kultury będzie mógł jeszcze posłuchać dobrego bluesa i rocka z okazji Motocyklowego Zakończenia Lata. Jak od kilku lat do Katowic zjadą się motocykliści z całego regionu (a często i innych części Polski), żeby pochwalić się swoimi maszynami i posłuchać dobrej muzyki. Tym razem na scenie pojawi się m.in. Leszek Winder z projektem UNIQUE oraz Sebastian Riedel i Cree. Początek o godz. 17.00, wstęp wolny

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera