Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pod Kłobuckiem rozpoczynają szukanie wód geotermalnych

Adam Świerczyński, Janusz Strzelczyk
Kłobuckie starostwo i osiem gmin  poszukają ciepłych wód
Kłobuckie starostwo i osiem gmin poszukają ciepłych wód arc
Źródeł geotermalnych będzie poszukiwać na swoim terenie osiem gmin spod Kłobucka, wspólnie z tamtejszym starostwem. Inspiracją dla nich jest podczęstochowski Olsztyn.

Starostwo Powiatowe w Kłobucku wspólnie z ośmioma gminami, przystąpiło do projektu pn. "Opracowanie ekspertyzy hydro geologicznej dotyczącej możliwości pozyskania i zagospodarowania energii ze źródeł geotermalnych w powiecie kłobuckim".

- Chodzi o przeprowadzenie badań dotyczących występowania źródeł geotermalnych na terenie powiatu. Wspólne działanie ma na celu poznanie czy istnieje szansa na skorzystanie z energii odnawialnej w tej formie. Doszliśmy do wniosku, że lepiej przeprowadzić ekspertzy geologiczne wspólnie niż indywidualnie ponosić ich koszt - mówi Henryk Kiepura wicestarosta kłobucki.

Oprócz starostwa w projekcie uczestniczą: Popów, Miedźno, Lipie, Opatów, Kłobuck, Wręczyca Wielka, Panki i Przystajń. Jak mówią samorządowcy przekazy z czasów gdy, na terenie Ziemi Kłobuckiej eksploatowano złoża rud żelaza, wskazują, że pod ziemią znajdują się ciepłe źródła. Samorządowcy z ziemi kłobuckiej przyznają, że do zlecenia ekspertyz zainspirował ich Olsztyn, który chciałby w malowniczej jurajskiej scenerii u podnóża zamku, stworzyć kompleks basenów termalnych.
Zgodnie z założeniami lada dzień wyłoniony zostanie wykonawca badań. Ich koszt szacowany jest na ok. 20 tys. zł. Wyniki powinny być znane w listopadzie. Oczywiście będą to dosyć ogólne dane, do określenia wydajności i dokładnej temperatury wód podziemnych, są potrzebne kosztowne odwierty.

Gmina Olsztyn już zachęca potencjalnych inwestorów do budowy kompleksu hotelowo-rekreacyjnego z basenami termalnymi - jej oferta prezentowana była m.in. na targach w Cannes. Olsztynianie wiedzą, że pod Sokolimi Górami są wody geotermalne o temperaturze 20-40 stopni Celsjusza. Choć na brak turystów nie mogą narzekać, to jednak w okolicy brakuje porządnego kąpieliska. Starsi mieszkańcy pamiętają mały zalew przy drodze do Biskupic. To właśnie tam, w opinii geologów z krakowskiego oddziału PAN, znajdują się złoża ciepłej wody. - Z nowego rozdania funduszy unijnych Olsztyn mógłby się starać o dofinansowanie geotermii - uważa Mariusz Kleszczewski, wicemarszałek województwa śląskiego. Gmina ma już projekt odwiertu i raport o oddziaływania inwestycji na środowisko.



*Długoterminowa prognoza pogody na sierpień 2013 ZOBACZ MAPY I WIDEO
*Topless czy w bikini? Co wypada w czasie upałów? ZOBACZ ZDJĘCIA
*Śląska Wenus jak Wenus z Milo! Archeologiczna sensacja spod Raciborza [ZDJĘCIA]
*Radni z woj. śląskiego to milionerzy! [OŚWIADCZENIA MAJĄTKOWE]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!