Alarm powodziowy na Śląsku: Rybnik, Zawiercie, Jastrzębie,...

  Alarm powodziowy na Śląsku: Rybnik, Zawiercie, Jastrzębie, Mstów walczą z wodą DANE Z WODOWSKAZÓW

  Zdjęcie autora materiału

  Olga Krzyżyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Niebezpiecznie wzrasta poziom wód w licznych rzekach województwa śląskiego. Stan alarmowy został przekroczony na Brynicy i Pszczynce. Stan ostrzegawczy przekroczony na Wiśle. W innych rzekach również jest tendencja rosnąca. W dodatku pada intensywny deszcz. Poziom wód stale się podnosi. Czy grozi nam powódź? Starosta powiatu częstochowskiego ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na terenie gmin Kamienica Polska, Poczesna, Mstów, Kłomnice, Kruszyna. W ciągu doby jednostki PSP 32 razy interweniowały w związku z sytuacją hydro – meteorologiczną na terenie województwa śląskiego.
  Gwałtownie wzrasta poziom rzek w woj. śląskimRzeka Kameszczniczanka w Szarem (g. Milówka)
  1/39
  przejdź do galerii

  Gwałtownie wzrasta poziom rzek w woj. śląskim
  Rzeka Kameszczniczanka w Szarem (g. Milówka) ©Jakub Marcjasz

  W naszym województwie jest tendencja rosnąco wzrostowa stanu wody w rzekach. Poziom wody podnosi się w takich rzekach jak Odra, Wisła, Brynica, Przemsza, Wapienica, Biała, Brynica, Olza i Bystra. W wielu miejscach już osiągnął lub nawet przekroczył stan ostrzegawczy.

  AKTUALIZACJA 29.04.2017 GODZ. 8.
  W 9 miejscach pomiarowych stany alarmowy na rzekach są przekroczone. Najpoważniejsza sytuacja występuje w Krzyżanowicach i Raciborzu Miedoni na Odrze
  ALARM PRZECIWPOWODZIOWY NA ŚLĄSKU NAJNOWSZE DANE Z SOBOTY


  Jak poinformował Regionalny System Ostrzegania w związku z występującymi oraz prognozowanymi opadami deszczu w ciągu najbliższej doby na górnej Warcie i jej dopływach przewiduje się wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich z przekroczeniem stanu alarmowego w Mstowie oraz stanu ostrzegawczego w Kulach. Stany ostrzegawcze utrzymywać się będą w Kręciwilku i w Niwkach.

  W związku ze spływem wód opadowych w zlewni górnej Odry Regionalny System Ostrzegania informuje, że przewiduje się dalsze wzrosty stanów wody z przekroczeniem stanów alarmowych.

  Przekroczenia stanów alarmowych na Odrze mogą sięgać do 80-110 cm. W zlewniach dopływów są prognozowane dalsze wzrosty i wahania stanów wody z lokalnymi przekroczeniami stanów alarmowych.

  AKTUALIZACJA 28.04.2017 GODZ. 23.04
  Ulica Celna w Gołkowicach zamknięta. Rzeka wylała po czeskiej stronie

  AKTUALIZACJA 28.04.2017 GODZ. 21.32
  Otwarcie plaży w Raciborzu odwołane! Poziom Odry podnosi się

  AKTUALIZACJA 28.04.2017 GODZ. 20:48
  Powiat cieszyński: pogotowie przeciwpowodziowe, groźnie na Wiśle i Olzie

  AKTUALIZACJA 28.04.2017 GODZ. 17:30
  W związku z przewidywanymi silnymi opadami deszczu oraz występującymi przekroczeniami stanów ostrzegawczych i alarmowych wód Wojewoda Śląski ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na terenie całego województwa śląskiego.

  AKTUALIZACJA 28.04.2017 GODZ. 15:00
  W Rybniku przybiera rzeka Ruda.
  Rybnik: Ruda przybiera. Są lokalne podtopienia. Alarm przeciwpowodziowy na Śląsku

  AKTUALIZACJA 28.04.2017 GODZ. 13:45
  W Mstowie starosta częstochowski ogłosił alarm przeciwpowodziowy.
  GWAŁTOWNY WZROST POZIOMU RZEK W POWIECIE CZĘSTOCHOWSKIM

  AKTUALIZACJA 28.04.2017 GODZ. 12:30
  Problemy mieszkańców ulicy Skalnej w Rybniku. Przez padający deszcz woda zalała drogę i wdarła się do piwnic. Nie obyło się bez użycia pompy strażackiej. To efekt ulewnych deszczów, które padają od kilku dni w woj. śląskim. W całym województwie obowiązują alarmy przeciwpowodziowe.

  AKTUALIZACJA 28.04.2017 GODZ. 12:15
  Podtopiony został dom w miejscowości Wysoka w gminie Łazy.

  AKTUALIZACJA 28.04.2017 GODZ. 12:00
  W Zawierciu kilka dróg jest nieprzejezdnych. Strażacy walczą z podtopieniami
  ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z POWODZI W ZAWIERCIU

  CZYTAJCIE TEŻ:
  Pogoda: w piątek znów leje! Ostrzeżenie powodziowe

  AKTUALIZACJA 28.04.2017 GODZ. 11:00
  W Cieszynie ogłoszono pogotowie powodziowe.

  AKTUALIZACJA 28.04.2017 GODZ. 10:40
  W Jastrzębiu-Zdroju strażacy od rana walczą z rozlewiskami, które pojawiły się na kilku ulicach.

  CZYTAJCIE TEŻ:
  W Jastrzębiu strażacy walczą z rozlewiskami na ulicach
  12 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  W Jastrzębiu strażacy walczą z rozlewiskami

  W Jastrzębiu strażacy walczą z rozlewiskami ZDJĘCIA

  Link do głównego zdjęcia

  W Jastrzębiu strażacy walczą z rozlewiskami ©Nadesłane / Grzegorz Sładek  AKTUALIZACJA 28.04.2017 GODZ. 10:11
  Na Brynicy w Miasteczku Śląskim stan wody osiągnął poziom alarmowy (200 cm) już w czwartek 27 kwietnia około godz. 9. Poprzez ciągłe opady deszczu, woda w ciągu kolejnych 24 godzin podniosła się o ponad 30 cm. Na stacji pomiarowej Kozłowa Góra, poziom Brynicy przekroczył stan alarmowy (120 cm) w piątek rano. Strażacy na bieżąco monitorują Brynicę. Do tej pory nie było interwencji.

  AKTUALIZACJA 28.04.2017 GODZ. 9:11
  Stan Wisły w Ustroniu o 8 centymetrów przekracza stan ostrzegawczy i wynosi 188 cm. Najgorsza fala opadów już przeszła, dlatego liczymy że dzisiaj stan rzeki się ustabilizuje - mówi Marcin Chmiel, z Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego w Ustroniu.

  AKTUALIZACJA 28.04.2017 GODZ. 9:05
  Na terenie powiatu bieruńsko-lędzińskiego stan Gostyni w Bojszowach wynosi 178 cm, czyli o 8 cm przekroczony jest poziom ostrzegawczy. Do stanu alarmowego jeszcze sporo brakuje. Wynosi on 230 cm. Tendencja przyboru wody - rosnąca.

  AKTUALIZACJA 28.04.2017 GODZ. 8:21
  Starosta powiatu częstochowskiego ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na terenie gmin Kamienica Polska, Poczesna, Mstów, Kłomnice, Kruszyna.  AKTUALIZACJA 28.04.2017 GODZ. 7:20
  Mimo że rzeki płynące przez Żywiecczyznę, m.in. Soła i Koszarawa, wezbrały, a ich stany są podwyższone, to póki co w żadnej z gmin powiatu żywieckiego nie zachodzi groźba lokalnych podtopień.

  - Cały czas monitorujemy sytuację, ale woda nie podchodzi nawet pod stany ostrzegawcze. Nie mamy też żadnych interwencji związanych z obecną pogodą - poinformował asp. sztab. Marek Tetłak, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żywcu.

  AKTUALIZACJA 28.04.2017 godz. 6:30
  Przekroczone stany alarmowe na rzece Brynicy. Aktualny stan to 230 cm, gdy stan alarmowy to 200 cm. Poziom wód stale rośnie, bo pada intensywny deszcz.

  Przekroczony stan alarmowy także na rzece Pszczynce w Mizerowie-Borkach. Aktualny stan 251 cm, podczas gdy stan alarmowy to 250. Tutaj także stan wód rośnie.

  Łaziska (pow. wodzisławski)

  Stan Olzy wynosi 315 cm (zwiększył się o 2 cm w stosunku do poprzedniego pomiaru).

  Od wtorku woda podniosła się o 175 cm.

  Chałupki (pow. raciborski)

  Stan Odry wynosi 376 cm (zwiększył się o 4 cm w stosunku do poprzedniego pomiaru). Woda przekroczyła stan ostrzegawczy. Stan alarmowy wynosi 420 cm.

  Od wtorku woda podniosła się o prawie 200 cm.

  Olza (pow. wodzisławski)

  Stan Odry wynosi 426 cm (zwiększył się o 4 cm w stosunku do poprzedniego pomiaru). Tutaj odnotowano stan wód wysokich. Stan ostrzegawczy wynosi 500 cm, a alarmowy 610 cm.

  Od wtorku woda podniosła się o ponad 200 cm.

  Krzyżanowice (pow. raciborski)

  Stan Odry wynosi 422 cm (w stosunku do poprzedniego pomiaru zwiększył się o 7 cm). To stan ostrzegawczy (360 cm). Stan alarmowy wynosi 500 cm.

  Od wtorku woda podniosła się o ponad 120 cm.

  Bojanów (pow. raciborski)

  Stan Psiny wynosi 120 cm (w porównaniu do poprzedniego pomiaru woda podniosła się o 2 cm). To stan wód wysokich. Stan ostrzegawczy wynosi tutaj 150 cm, a alarmowy 210 cm.

  Od wtorku woda podniosła się o prawie 60 cm.

  Racibórz - Miedonia

  Stan Odry wynosi 469 cm (o jeden cm więcej od poprzedniego pomiaru). Woda przekroczyła stan ostrzegawczy, który wynosi 400 cm. Stan alarmowy wynosi 600 cm.

  Od wtorku stan wody podniósł się o ponad 200 cm.

  Zobacz galerię

  AKTUALIZACJA, godz. 12.50
  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że w związku z występującymi oraz prognozowanymi opadami deszczu, w ciągu najbliższej doby na górnej Warcie i jej dopływach przewiduje się wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich z możliwością przekroczenia stanu ostrzegawczego w Kręciwilku, Mstowie (Warta) i Niwkach (Liswarta).  ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
  DZISIAJ POLECAMY PROGRAM KATARZYNY KAPUSTY Z CYKLU TU BYŁAM
  Aktualny stan rzeki Liswarta to 189 cm, gdzie ostrzegawczy poziom wody wynosi 200 cm. Warta jest na poziomie 68 cm, gdzie ostrzegawczy poziom wody w rzece to 80 cm. Przemsza już przekroczyła ostrzegawczy poziom wody (270 cm) i obecnie jest na poziomie 274 cm (w miejscowości Piwoń). Tendencja jest rosnąca.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (15)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Włodarze naszego kraju

   piotr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Włodarze naszego kraju mający wpływ na wydatki budżetowe poprzednio i teraz przypominają sobie o infrastrukturze ochrony przeciwpowodziowej tylko w czasie zagrożenia powodzią. Po przejściu...rozwiń całość

   Włodarze naszego kraju mający wpływ na wydatki budżetowe poprzednio i teraz przypominają sobie o infrastrukturze ochrony przeciwpowodziowej tylko w czasie zagrożenia powodzią. Po przejściu zagrożenia znów ważniejsze jest wszystko inne byle podnosi poparcie w badaniu opinii społecznej w sondażowni , jedne czy drugiej . Moim zdaniem można na mądrych inwestycjach wodnych zbić niezły kapitał jeśli chodzi o poparcie społeczne . Postęp w pracach nad uporządkowaniem gospodarki wodnej i podniesieniem bezpieczeństwa przeciwpowodziowego zaowocuje większym poparciem dla rządu realizującego taki program .zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no flood this year

   takiego wała!! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   powódź nam nie grozi !! mamy , wreszcie, wspaniałe zbiorniki retencyjne, nowe wały przeciwpowodziowe
   Na terenach zalewowych, nikt nie mieszka, ci, którzy tam mieszkali, dostali domy i ziemię,...rozwiń całość

   powódź nam nie grozi !! mamy , wreszcie, wspaniałe zbiorniki retencyjne, nowe wały przeciwpowodziowe
   Na terenach zalewowych, nikt nie mieszka, ci, którzy tam mieszkali, dostali domy i ziemię, gdzie indziej.
   Niejaki ryży, ten od zielonej wyspy, wraz z przydupasami osobiście sypali, owe wały, przez 7 lat!!Wreszcie mamy wały
   przeciwpowodziowe których nie musimy się wstydzić, przeciwnie, możemy być z nich dumni! Nawet amerykanie, co rusz, przyjeżdżają
   do Polski, obejrzeć, owe wały, sami będą takie budować na Mississippi!! Ponadto, jak powszechnie wiadomo,
   mamy najwybitniejszego na świecie fachowca do walki z powodzią, niejakie cimoszątko!! zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pszczynka to nie żadna rzeka tylko wielki ściek.

   Andreas (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   W Krzyżowicach sołtys kazał wyłączyć latarnie uliczne bo im tam rybki w Pszczynce świecą.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zabrukować cały Śląsk i po kłopocie.

   Alojz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

   Należy wprowadzić podatek od bruku w wysokości 1000 złotych na rok za każde 100 metrów kwadratowych.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy w sejmie...

   Miro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   ... dalej modlą się o deszcz? Natychmiast przestańcie!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   demo

   kracjo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   od 1989 roku po KWADRAT STOLE NIC NIY ROBIOM
   oprocz biznesu,rzeki nie czyszczone,faszynowane,kiedys było cos jak meloracjo
   terozki ino biznesy
   kasa zebrac gowno zrobic,liczom ino na SUPLIKACJE...rozwiń całość

   od 1989 roku po KWADRAT STOLE NIC NIY ROBIOM
   oprocz biznesu,rzeki nie czyszczone,faszynowane,kiedys było cos jak meloracjo
   terozki ino biznesy
   kasa zebrac gowno zrobic,liczom ino na SUPLIKACJE OD FARORZA
   to sa te gospodorze pełóooo 89 rok
   aha i bydom histori uczyc tej terazniejszej
   WSTYD LYNIE,PROZNIOKU
   INOgodac gowno robic, 2 dni leje i PO Top
   nic łoje niy robim,ino swiyntowaczwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   powódź

   gecho (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   Uwaga będzie poważna powódź!! ,mieszkam w górach w Dębowcu na polach przed moim domem zrobił się staw ,dotychczas robił się ten staw tylko przy poważnych powodźiach !!! ludzie szykujcie worki ....rozwiń całość

   Uwaga będzie poważna powódź!! ,mieszkam w górach w Dębowcu na polach przed moim domem zrobił się staw ,dotychczas robił się ten staw tylko przy poważnych powodźiach !!! ludzie szykujcie worki . nie ma żadnych ostrzeżeń !zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no flood this year

   takiego wała!! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

   powódź nam nie grozi !! mamy , wreszcie, wspaniałe zbiorniki retencyjne, nowe wały przeciwpowodziowe
   Na terenach zalewowych, nikt nie mieszka, ci, którzy tam mieszkali, dostali domy i ziemię,...rozwiń całość

   powódź nam nie grozi !! mamy , wreszcie, wspaniałe zbiorniki retencyjne, nowe wały przeciwpowodziowe
   Na terenach zalewowych, nikt nie mieszka, ci, którzy tam mieszkali, dostali domy i ziemię, gdzie indziej.
   Niejaki ryży, ten od zielonej wyspy, wraz z przydupasami osobiście sypali, owe wały, przez 7 lat!!Wreszcie mamy wały
   przeciwpowodziowe których nie musimy się wstydzić, przeciwnie, możemy być z nich dumni! Nawet amerykanie, co rusz, przyjeżdżają
   do Polski, obejrzeć, owe wały, sami będą takie budować na Mississippi!! Ponadto, jak powszechnie wiadomo,mamy najwybitniejszego na świecie fachowca do walki z powodzią, niejakie cimoszątko!!
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   paradia

   piotr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   parodia stanu obecnego wyszła Ci świetnie. Szczególnie ten wers o sypaniu wałów przez ryżego i przydupasów jego "Wysokości". Mówiąc poważnie niejeden wał przeciwpowodziowy powstałby za pieniądze (...rozwiń całość

   parodia stanu obecnego wyszła Ci świetnie. Szczególnie ten wers o sypaniu wałów przez ryżego i przydupasów jego "Wysokości". Mówiąc poważnie niejeden wał przeciwpowodziowy powstałby za pieniądze ( moim zdaniem ) wydane dla blichtru i widzimisię ryżego przywódcy naszego kraju na stadiony , które (wiadomo o tym było od początku ) nie dość że kosztowały krocie nie przyniosą w tym kraju zysku a wręcz stratę do końca ich użytkowania. Narodzie , wybierz znowu tych ryżych zaradnych do rządzenia krajem a powodzie będą tylko wspomnieniem ( że posłużę się także parodią) .

   0

   [zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Leje a wody nie ma

   wes (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Leje i leje, a w połowie roku, ktoś powie, że mamy suszę hudrologiczną i najmniejsze w Europie zasoby słodkiej wody pitnej :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gipkii sądaż Czy jak byś widzioł że topi sie pisowiec ,to ciepnoł byś mu retung koło czy niy ?.

   Alojz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 13

   zielono łapka - Tak
   czyrwono łapka-Niy
   czas start........


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   alojz czy osioł

   olo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   jak ty sie bydziesz topił to na pewno ciepna ci cegła

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rechtung guma

   zapis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 13

   retung koło to mioł ciepnąć ktoś twoji staryj, jak tojigo fatra prościło, to może by ślazła z niego za wczasu, i teraz by cie ci....ulu niy było :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do Alojza

   Stanik z Rybnika (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

   Alojzy Jo by mu ciepnoł koło ratunkowe , ale koło z wagona nawet z łosią żeby daleko nie odpłynoł .

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem