Ważne
  Burza nad Łodzią [10.08] To było jak armagedon! [zdjęcia,...

  Burza nad Łodzią [10.08] To było jak armagedon! [zdjęcia, FILM]

  (ls)

  Express Ilustrowany

  Aktualizacja:

  Express Ilustrowany

  Krajobraz po burzy w Zgierzu.
  1/78
  przejdź do galerii

  Krajobraz po burzy w Zgierzu.

  W czwartek rano nad Łodzią przeszły gwałtowne burze. To było jak armagedon. W dwie godziny porywisty wiatr łamał i wyrywał drzewa - dosłownie niszczył wszystko, co napotkał na drodze. Opady deszczu były tak intensywne, że nie było widać bloków z przeciwka. Lista zniszczeń, które w Łodzi spowodowała burza, wzrasta z minuty na minutę. W wielu dzielnicach nie było i nadal nie ma prądu, w centrum zalane są ulice. Najwięcej jednak jest powalonych drzew, które wiatr łamał i wyrywał z korzeniami. Centrum Zarządzania Kryzysowego UM w Łodzi od wczesnych godzin porannych odbierało telefon za telefonem od mieszkańców zgłaszających kolejne szkody. Jak twierdzi Jarosław Turała, łowca burz ze Zgierza, za zniszczenia odpowiedzialny jest downburst czyli prąd zstępujący. Po burzy blisko 80 tys. domostw nie miało prądu. Trwa usuwanie skutków nawałnicy.
  GDZIE JEST BURZA. GDZIE TERAZ JEST BURZA. BURZA W ŁÓDZKIEM [MAPA BURZ]


  Burza nad Łodzią. Setki powalonych drzew, paraliż komunikacyjny, zniszczone auta  Nawałnica, która o świcie przeszła nad Łodzią i województwem łódzkim, powaliła w sumie setki drzew.
  W wyniku burzy wstrzymano ruch tramwajowy w mieście. Setki łodzian spóźniło się do pracy. Najgorsze, że nawałnica spowodowała zniszczenia, które niełatwo będzie naprawić- zdemolowała konstrukcję Przesiadkowa, poniszczyła setki aut w Łodzi i w województwie. Jak twierdzą meteorolodzy, w dzień nie powinno być powtórki zjawisk atmosferycznych z czwartkowego poranka. Groźnie będzie natomiast w godzinach wieczornych i w nocy.

  Spore zniszczenia nastąpiły też w pobliskich łodzi miejscowościach- m.in. Zgierzu, Pabianicach, Koluszkach i w Rzgowie.

  Burza nad Łodzią 10.08. Zoo i ogród botaniczny są nieczynne


  Jak informuje Grzegorz Gawlik z UM w Łodzi, Miejski Ogród Zoologiczny i Ogród Botaniczny będą dzisiaj zamknięte dla zwiedzających. Po burzy ZOO jest pozbawione prądu. Trwa usuwanie awarii i sprzątanie powalonych drzew. Zwierzęta są bezpieczne.

  Burza nad Łodzią [10.08] PARALIŻ KOMUNIKACYJNY  Od wczesnych godzin porannych w Łodzi panuje paraliż komunikacyjny. Nie jeżdżą tramwaje linii: 1, 6, 10, 12B, 14, 15, 13, 9A, 9B, 3, 32A, 46, 8. Burza uszkodziła trakcje tramwajowe - większość składów nie kursuje. Można korzystać z komunikacji autobusowej, ale trzeba być przygotowanym na opóźnienia.
  Jak informuje MPK na swojej stronie, przewracające się drzewa zerwały sieć trakcyjną w kilku miejscach miasta i nastąpiło zatrzymanie ruchu tramwajów.

  Połamane drzewa i zerwana sieć trakcyjna:
  • pętla Zdrowie,
  • Dw. Ł. Kaliska w kier. Retkinia,
  • Zgierska/Liściasta,
  • Aleksandrowska na odcinku Szczecińska-Chochoła,
  • Zielona przy Żeromskiego,
  • Zgierska przy Nowomiejskiej,
  • Aleksandrowska przy Dw. Ł. Żabieniec,
  • Zgierska przy Jesionowej,
  • Zgierska przy Przedwiośnie,
  • Wojska Polskiego przy Głowackiego.


  MPK uruchomiło autobusową komunikację zastępczą.

  Nie kursują także pociągi na trasie Łódź Kaliska - Zgierz. ŁKA uruchomiła komunikację zastępczą. Z powodu braku napięcia w sieci na stacji Łódź Kaliska pociągi w kierunku Sieradza jadą na stację Łódź Chojny. Z powodu braku napięcia utknął także pociąg ŁKA w okolicach stacji Łódź Marysin.

  Burza nad Łodzią [10.08] Silny wiatr, opady deszczu i błyskawice  Wyładowania atmosferyczne w Łodzi pojawiły się ok. godz. 5. Towarzyszył im porywisty wiatr (do 80 km/h), intensywne opady deszczu (do 35l/mkw), pioruny, grzmoty i błyskawice. Ze snu zbudzeni łodzianie i mieszkańcy całego województwa w popłochu uprzątali balkony z przedmiotów, które mógł porwać wiatr. Inni odjeżdżali samochodami zaparkowanymi pod drzewami, żeby ocalić swoje pojazdy przed zniszczeniami.

  -To było jak armagedon! -komentowali.

  Wiatr szalał na Retkini (łamał drzewa m.in. na ul. Armii Krajowej przed komisariatem policji), Widzewie i centrum. U zbiegu ul. Wólczańskiej i ul. Więckowskiego drzewo runęło na zaparkowane samochody. Podobnie wygląda krajobraz na Bałutach i na Teofilowie. W rejonie ul. Kniaziewicza, ul. św. Teresy, ul. Zgierskiej, ul. Wielkopolskiej, ul. Bydgoskiej drzewa runęły jak zapałki jedno za drugim. Część dróg na Bałutach jest nieprzejezdna z powodu zalania. Na ul. Zgierskiej drzewo runęło na jezdnię blokując ruch tramwajów. Mieszkańcy Górniaka zostali pozbawieni prądu. Mieszkańcy Kozin przez okna widzą powalone drzewa. Wiatr zrywał dachy, linie energetyczne i przewracał ogrodzenia na placach budowy, altany na działkach.

  -Na Paderewskiego jest jeszcze gorzej...tak woda stoi w kierunku ronda Lotników Lwowskich, że kierowcy zrezygnowali z dalszej jazdy...stanęli i stoją...co kreatywniejsi pojechali chodnikiem albo zwracają środkowym pasem zieleni- pisze na naszej stronie facebookowej pani Emilia.  Burze nad Łodzią. 10 sierpnia


  Przed godz. 7 sytuacja nieco uspokoiła się. Jak zapowiadają meteorolodzy, do godz. 8, 9 w Łodzi będzie padać. Pełne ręce roboty mają strażacy, którzy usuwają skutki nawałnic. Zgłoszeń przybywa z minuty na minutę. W czwartek w ciągu dnia ma być ciepło, nie powinno padać. Temperatura ok. 28-30 st. C. Późnym wieczorem i w nocy nad województwem łódzkim mają ponownie pojawić się nawałnice.

  O groźnych wyładowaniach w woj. łódzkim informował na swojej stronie znany łowca burz ze Zgierza, Jarosław Turała.

  -Odpowiedzialne za zniszczenia było zjawisko downburst czyli prądu zstępującego- wyjaśnia Jarosław Turała.  Burza nad Łodzią [10.08] Silny wiatr, opady deszczu i błyskawice  Przypominamy, że podczas burzy nie należy przebywać na otwartej przestrzeni. W czasie jazdy należy dostosować prędkość do warunków panujących na drodze. W razie potrzeby zatrzymać się.Nie parkować samochodami ani nie stać pod drzewami. Bądźcie przygotowani na możliwość przerwy w dostawach prądu. Możliwe są także utrudnienia w kursowaniu komunikacji miejskiej oraz międzygminnej.

  Burza nad Łodzią [10.08] Silny wiatr, opady deszczu i błyskawice  Mimo bardzo późnych godzin nocnych/porannych burze będą bardzo aktywne elektrycznie,możliwe silne porywy wiatru nawet do 110/120km, układ będzie niósł ze sobą również silne opady deszczu nawet do 40-50mm przez co może doprowadzić do podtopień a nawet powodzi błyskawicznych, nie jest wykluczony grad który może osiągać 5 cm jednak prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska nie jest duże z racji późnych godzin - ostrzegali na swojej stronie łowcy burz z Łódzkiem.  Burza nad Łodzią [10.08] Silny wiatr, opady deszczu i błyskawice
  W całym powiecie pabianickim od godzin porannych było ponad 100 interwencji. Największe zniszczenia były w gminie Dobroń, Lutomiersk i Konstantynów Łódzki (tutaj było ich kilkadziesiąt, na głównym skrzyżowaniu ruchem kierowała policja).

  - Zgłoszenia ciągle wpływają. Pracujemy w sześć osób na stanowisku kierowania. Największe zniszczenia są w Konstantynowie Łódzkim. Nie było osób poszkodowanych – mówi Szymon Giza, rzecznik prasowy pabianickim strażaków.
  Potężne zniszczenia poczyniła nawałnica, która przeszła też nad Kolumną koło Łasku. Tam drzewa przewracały się na samochody, płoty i place zabaw. Służby nadal walczą ze skutkami burzy.

  Czytaj także

   Komentarze (92)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Burza

   Adam. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Oś.Mireckiego trochę opustoszało z drzew.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a co nato

   un (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   "król polski" Jezus i jego matka dziewica "królowa polski" ? dlaczego pozwalają huraganom niszczyć swoje królestwo ? przecież "bóg" panuje nad wszystkim, żywiołami tez :-)
   a ciemnota wierzy tym...rozwiń całość

   "król polski" Jezus i jego matka dziewica "królowa polski" ? dlaczego pozwalają huraganom niszczyć swoje królestwo ? przecież "bóg" panuje nad wszystkim, żywiołami tez :-)
   a ciemnota wierzy tym oszustom w kieckach i pozwala się bezkarnie okradać.....zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   studzienki

   nenczo stajkow (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   kanalizacyjne nadal w mieście nie odetkane a wy tu o wałach przeciwpowodziowych piszecie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Armagedon

   Grant (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Armagedon pisze się z dużej litery droga Redakcjo


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   :-)

   :-) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Zaraz Cię zjedzie jakiś "polonista" i nazwie ćwokiem. Tak mają ci internetowi wikiperzy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   filmik

   Zyrol81 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   No... to co pokazuje filmik to już chyba po największym kataklizmie. w porównaniu z tym co było to na filmiku drzewa stoją w miarę prosto i sztywno, a pioruny były wielokrotnie częstsze.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no flood this year

   takiego wała!! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 7

   powódź nam nie grozi !! mamy , wreszcie, wspaniałe zbiorniki retencyjne, nowe wały przeciwpowodziowe
   Na terenach zalewowych, nikt nie mieszka, ci, którzy tam mieszkali, dostali domy i ziemię,...rozwiń całość

   powódź nam nie grozi !! mamy , wreszcie, wspaniałe zbiorniki retencyjne, nowe wały przeciwpowodziowe
   Na terenach zalewowych, nikt nie mieszka, ci, którzy tam mieszkali, dostali domy i ziemię, gdzie indziej.
   Niejaki ryży, ten od zielonej wyspy, wraz z przydupasami razem sypali, owe wały, przez 7 lat! Różne kanały telewizyjne pokazywały go ,jak w krawacie i eleganckim garniturze
   biega po wałach i "pali głupa".Wreszcie mamy wały przeciwpowodziowe których nie musimy się wstydzić, przeciwnie, możemy być z nich dumni! Nawet Amerykanie, co rusz, przyjeżdżają
   do Polski, obejrzeć, owe wały, sami będą takie budować na Mississippi!! Ponadto, jak powszechnie wiadomo,
   mamy najwybitniejszego na świecie fachowca do walki z powodzią, niejakie cimoszątko!!
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   napisałaś się

   i co (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   z tego wynika ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   oooo

   oooo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

   ..GDZIE o GDZIE no GDZIE jest zjawa ,GDZIE ta zjawa jest.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wkoncu bedziemy

   grac w domu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 10

   Tak tak podobno na al uni 2 wiatry przewrocily trybune jeszcze 3 nie zbudowali a juz jedna padla lks bedzie teraz swoje mecze rozgrywał w tel awiwie na co cala 2 liga wyrazila zgode gdzyz kluby...rozwiń całość

   Tak tak podobno na al uni 2 wiatry przewrocily trybune jeszcze 3 nie zbudowali a juz jedna padla lks bedzie teraz swoje mecze rozgrywał w tel awiwie na co cala 2 liga wyrazila zgode gdzyz kluby piłkarskie nie sa rasistami :) zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   żałosny jesteś

   Białe Śródmieście (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 8

   Różowy w której lidze gra twój srts 2015?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   żałosny jesteś

   StarePolesie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   Oni przynajmniej nie awansowali przy zielonym stoliku.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   3.2.1

   Ahh (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 4

   Huragan Szyszko nawiedził Łódź.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ?

   ? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   A wiesz o co chodzi naprawdę? Piszesz sam czy masz 2 zł z tego?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tylko łks

   gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 4

   Podobna wiatę na Al.Unii 2 przewróciło i co teraz będzie?
   Gdzie my teraz bedziemy grać mecze ?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama