Dziś astromnomiczna wiosna! Prognoza pogody na marzec 2017...

  Dziś astromnomiczna wiosna! Prognoza pogody na marzec 2017 KATOWICE

  Jadwiga Jenczelewska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dziś, 20 marca, o godzinie 11.29 zaczyna się astronomiczna wiosna. Jaka będzie pogoda w pierwsze dni wiosny?
  20 marca 2017: wiosna od dziś. Natura już to wie!
  1/21
  przejdź do galerii

  20 marca 2017: wiosna od dziś. Natura już to wie! ©dariusz bloch

  Astronomiczna wiosna już od dziś, 20 marca

  Wiosna astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej i trwa do momentu przesilenia letniego (to okres pomiędzy 20 marca a 22 czerwca). Podczas wiosny astronomicznej dzienna pora dnia jest dłuższa od pory nocnej, a ponadto z każdą kolejną dobą dzień jest dłuższy, noc krótsza, aż do przesilenia letniego, od tego dnia dni stają się krótsze, a noce dłuższe.


  Kalendarzowa jutro. Za wiosnę kalendarzową (klimatyczną) przyjmuje się okres roku, w którym średnie dobowe temperatury powietrza wahają się pomiędzy 5 a 15°C. Zasadniczo wiosnę poprzedza zima, jednak pomiędzy tymi okresami znajduje się klimatyczny etap przejściowy − przedwiośnie. Za początek wiosny fenologicznej przyjmuje się początek wegetacji oraz kwitnienie przebiśniegów i krokusów. W zależności od kontynentu i strefy klimatycznej, pory roku zmieniają się wcześniej, bądź później i trwają dłużej, bądź krócej.

  Dziś, 20 marca, ciepło, ale chmury i deszcz. Musimy się jeszcze uzbroić w cierpliwość i przypomnieć sobie jedno z najbardziej znanych marcowych porzekadeł: „W marcu jak w garncu".

  Prymulki, czyli pierwsze wiosenne kwiatki. Na rynku dostępnych jest dużo odmian i kolorów. Producenci prześcigają się w produkcji tych kwiatów, uzyskując

  Jakie kwiaty sadzimy na wiosnę na balkonie? W kwietniu kwiatki szybko rosną

  13

  Szafirek- to kolejny cebulowy kwiat wiosenny. Przypomina lawendę, kwitnie w kolorze błękitnym. Kwiaty pojawiają się po około 3-4 tygodniach od momentu wsadzenia do ziemi ukorzenionej cebuli. Lubi słońce i cień.

  Radzi Katarzyna Kapias-Blokes z Ogrodów Kapias w Goczałkowicach
  Fot. Wikipedia  Właśnie taki jest ten miesiąc – z sekwencjami bardzo ładnej, słonecznej pogody – na przemian z nawrotem zimy, minusowymi temperaturami nocą, opadami deszczu ze śniegiem, a nawet samego śniegu.

  Na szczęście trzecia dekada to już podmuchy prawdziwej wiosny, tym bardzie że astronomiczna wiosna zawita do nas wraz z równonocą wiosenną, czyli 20 marca o godzinie 11.29. Przyniesie ze sobą sporo słońca i kilka bardzo ładnych dni. Koniec marca znów ma być jednak chłodny i postraszy nas zimą. Termometry pokażą plus 6-8 st. C, a w niektóre dni ponad 10 st. C.

  Zobacz galerię

  W ostatni marcowy weekend – nocą z 25 na 26 marca – wróci czas letni; wskazówki zegarków przestawimy z godziny 2 na 3. Oznacza to, że ściemniać się będzie dopiero między godziną 18 a 19.

  CZYTAJCIE TEŻ:
  Zmiana czasu zimowego na letni 2017

  Oczywiście, można zapytać jeszcze: a co z pogodą na Wielkanoc? Prognoza na tak odległy czas przypomina wróżenie z fusów lub obstawianie ruletki. No to obstawmy: tegoroczne święta wiosenne będą ciepłe, prawdziwie wiosenne i wreszcie... bez śniegu.  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przysłowia

  Zbigniew Korczyński (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

  Przysłowie "w marcu jak w garncu"nie mowi o pogodzie,do której odnosi się przysłowie o kwietniu.Garniec był,do niedawna,jednostka miary materiałow sypkich,n.p. ziarna,kaszy i.t.p.a marzec to już...rozwiń całość

  Przysłowie "w marcu jak w garncu"nie mowi o pogodzie,do której odnosi się przysłowie o kwietniu.Garniec był,do niedawna,jednostka miary materiałow sypkich,n.p. ziarna,kaszy i.t.p.a marzec to już przednówek i w garncu pusto.Nadto Polska zmieniła adres i na ludowe przysłowia o pogodzie, na znacznym jej obszarze należy poczekać kilka jeżeli nie kilkanaście pokoleń.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  "Chrzczone" paliwo w woj. śląskim [LISTA STACJI]

  CIĘŻARÓWKI COCA-COLI już jeżdżą ZDJĘCIA + WIDEO + PLAN TRASY

  CIĘŻARÓWKI COCA-COLI już jeżdżą ZDJĘCIA + WIDEO + PLAN TRASY

  Cyfrowa prenumerata Dziennika Zachodniego w świątecznej cenie!

  Cyfrowa prenumerata Dziennika Zachodniego w świątecznej cenie!

  MAYDAY 2017 w katowickim Spodku. Zobaczcie stylizacje uczestników ZDJĘCIA

  MAYDAY 2017 w katowickim Spodku. Zobaczcie stylizacje uczestników ZDJĘCIA