Ważne
  POGODA NA ŚLĄSKU: Zimni ogrodnicy przyszli. W Sosnowcu -9...

  POGODA NA ŚLĄSKU: Zimni ogrodnicy przyszli. W Sosnowcu -9 st. C. Teraz ma być cieplej

  Bartłomiej Wortolec

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ochłodzenie i przymrozki w maju nie powinny nikogo dziwić. Zimni ogrodnicy: Pankracy, Serwacy i Bonifacy nie zawsze wypadają jednak dokładnie w znanej nam dacie. W Sosnowcu temperatura mierzona przy gruncie byłą zaskakująco niska. W środę wyniosła aż -9 st. C.
  Zima w maju? Czemu nie – tak wyglądał wczorajszy poranek w wielu miejscowościach. Sadownicy już liczą straty
  1/4
  przejdź do galerii

  Zima w maju? Czemu nie – tak wyglądał wczorajszy poranek w wielu miejscowościach. Sadownicy już liczą straty ©Przemysław świderski

  Jak mówi stare przysłowie – „Pankracy, Serwacy, Bonifacy: źli na ogród chłopacy”. Zimni ogrodnicy i zimna Zośka są nam bardzo dobrze znani. Co roku jesteśmy przygotowani na ochłodzenie w połowie maja. Dlaczego więc dziwimy się, że wczorajszego poranka było o wiele zimniej niż np. 10 grudnia 2016 
roku.

  – Nie można porównywać grudnia i maja – mówi prof. dr hab. Tadeusz Niedźwiedź z Katedry Klimatologii Uniwersytetu Śląskiego.
  – Bywało tak, że w grudniu w Polsce mieliśmy nawet 19 stopni Celsjusza, chociaż były to pojedyncze przypadki. Z kolei w maju bywają wielkie upały, ale w ciągu ostatnich 65 lat było aż 28 przypadków, gdy w maju było poniżej 0 st. C. Jak więc widać, jest prawie 50-proc. szansa, że w maju pojawią się przymrozki. Ostatnio w Polsce wystąpiły w 2012 roku – dodaje prof. Tadeusz Niedźwiedź.

  Zobacz galerię

  Wczoraj w Sosnowcu, przy
Wydziale Nauk o Ziemi UŚ, na wysokości 2 metrów odnotowano temperaturę minus 2 st. C. Przy gruncie było aż -9 st. C. Warto dodać, że przez ostatnich 5 lat w Katowicach temperatura w nocy z 9 na 10 maja wynosiła od 9 do 12 st. C.

  CZYTAJ KONIECZNIE
  ZIMNY MAJ. PSZCZOŁY GINĄ. OWOCE BĘDĄ DUŻO DROŻSZE


  – Maj i kwiecień to miesiące, w których zmienia się cyrkulacja powietrza – mówi prof. dr hab. Tadeusz Niedźwiedź z Katedry Klimatologii Uniwersytetu Śląskiego. – Przez większość miesięcy w roku jesteśmy pod
dużym wpływem niżu znad Oceanu Atlantyckiego. Najczęściej wieje wtedy z zachodu. Tymczasem wszystko zależy od rozkładu ciśnienia. W kwietniu i maju cyrkulacja powietrza z kierunku wschód-zachód często lokuje się na północ-południe. Obecnie nad Atlantykiem utworzył się wyż, a nad Rosją niż. A taki układ ściąga powietrze z dalekiej północy – dodaje prof. Tadeusz Niedźwiedź.

  Wczoraj rano było o wiele zimniej niż 10 grudnia 2016 roku. Wszystko przez cyrkulację powietrza  Odwrotny układ baryczny sprawi, że nad Polskę będzie docierać cieplejsze powietrze z południa. Dlatego na przełomie zimy i wiosny spotkamy się z gwałtownymi zmianami pogody. Przełom marca i kwietnia był bardzo ciepły. Teraz przyszedł czas na ochłodzenie.

  ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
  DZISIAJ POLECAMY PROGRAM KATARZYNY KAPUSTY Z CYKLU TU BYŁAM
  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama