Uwaga na burze w woj. śląskim! PROGNOZA POGODY 30.05.2016

  Uwaga na burze w woj. śląskim! PROGNOZA POGODY 30.05.2016

  Weronika Grychtoł

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W Szczyrku mężczyzna utonął w wezbranym potoku
  1/7
  przejdź do galerii

  W Szczyrku mężczyzna utonął w wezbranym potoku ©GOPR

  Prognoza pogody na 30 maja: silne burze z gradem. Gwałtowne burze przechodzą nad Polską i także woj. śląskim. Na Babiej Górze zginął turysta porażony piorunem, w Częstochowie ulewa pozalewała ulice, w Łękawicy wójt ogłosił alarm powodziowy. Oberwanie chmury w Zagłębiu zamieniła drogi w rwące potoki, wiele domów zostało podtopionych.
  Do tragicznych wypadków doszło w czasie sobotniej burzy w Beskidach. Do porażenia piorunem doszło ok. godz. 15 na szlaku Babia Góra-Przełęcz Krowiarki w okolicy Gówniaka.

  40-letni turysta schodził ze szczytu Babiej Góry. Świadkowie próbowali samodzielnie go reanimować, jednak bez efektu. Wezwali też na pomoc GOPR. Zespół trzech ratowników wyruszył ze stacji ratunkowej Markowe Szczawiny. Na miejsce dotarli około godz.
  17. Cały czas w rejonie wypadku trwała burza, która utrudniała ratownikom dotarcie na górę. Po nieskutecznej resuscytacji, na wniosek policji, ratownicy znieśli ciało mężczyzny na przełęcz Krowiarki.  SPRAWDŹ, GDZIE JEST BURZA

  W Szczyrku przechodnie poinformowali policję, że w wezbranym po burzy potoku przy wylocie doliny Biłej dryfuje człowiek. Mężczyzna już nie żył. Na miejscu zespół z Centralnej Stacji Ratunkowej pomógł strażakom wydostać jego ciało z wodospadu. Okoliczności nie są znane, najprawdopodobniej było to utonięcie.

  W sobotę potężna burza przeszła też nad Częstochową. Woda z gwałtownych opadów zalała piwnice, garaże i ulice. Lokalnie pojawił się też grad. W dwóch przypadkach strażacy usuwali powalone drzewa. Łącznie interweniowali na terenie całej Częstochowy 53 razy. Na szczęście obyło się bez ofiar. Skutkiem burz była też awaria transformatora, który został zalany. Od godz. 16.30 do godz. 17.40 zasilania w energię elektryczną pozbawionych było 3400 odbiorców.

  PROGNOZA POGODY


  Strażacy usuwali skutki burz również na Śląsku Cieszyńskim i na Żywiecczyźnie. Potężna burza przeszła nad gminą Łękawi- ca. Wójt ogłosił stan pogotowia przeciwpowodziowego oraz alarm powodziowy na terenie całej gminy. Zgłoszono zalania 4 domów, 13 dróg i rowów odwadniających oraz przepustów.

  W niedzielę burze z gradem znów pojawiły się w Beskidach i w Częstochowie. Ulewy pozalewały kolejne drogi. Burze pojawiły się też w województwach zachodniopomorskim, wielkopolskim i dolnośląskim.

  Dziś burze możliwe są w całym kraju. Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ogłosiło też zagrożenie dla województwa śląskiego: prognozuje wystąpienie burz z opadami deszczu do 20 mm oraz porywami wiatru do 70 km/h. Lokalnie pojawi się też grad. Zagrożenie obowiązuje do wtorku, czyli 31 maja, do godz. 7.30. Uważajcie Państwo!

  15 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  Burza w Częstochowie: Gradobicie i zalane ulice. 53 interwencje Straży Pożarnej

  Burza w Częstochowie: Gradobicie i zalane ulice. 53 interwencje Straży Pożarnej

  Link do głównego zdjęcia

  ©Anna Karczewska/Facebook


  6 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  Obfitym opadom deszczu w czasie burzy towarzyszyły silne wyładowania atmosferyczne i gwałtowny porywisty wiatr, który łamał konary drzew. Drogi zamieniły

  Silna burza w Zagłębiu i oberwanie chmury z gradem: Drogi zalane, domy podtopione ZDJĘCIA + WIDEO

  Link do głównego zdjęcia

  Obfitym opadom deszczu w czasie burzy towarzyszyły silne wyładowania atmosferyczne i gwałtowny porywisty wiatr, który łamał konary drzew. Drogi zamieniły się w rwące potoki. ©Aneta Twaróg  *Niesamowite oświadczyny na dachu Spodka w Katowicach ZDJĘCIA
  *Takie wyposażenie samochodów naprawdę ułatwia życie
  *Słynna restauracja Kryształowa w Katowicach będzie zamknięta
  *Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
  *Tak wyglądają nowe biurowce KTW przy rondzie w Katowicach
  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama