Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogoria IV w Dąbrowie Górniczej ma już 18 lat. Zobaczcie, jak powstawała, a jak wygląda dziś. To świetne miejsce na wypoczynek

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Pogoria IV w Dąbrowie Górniczej i gminie Siewierz to popularne miejsce wypoczynku i jeden z największych zbiorników wodnych w województwie śląskim. Zobaczcie, jak powstawał, a jak wygląda dziśZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pogoria IV w Dąbrowie Górniczej i gminie Siewierz to popularne miejsce wypoczynku i jeden z największych zbiorników wodnych w województwie śląskim. Zobaczcie, jak powstawał, a jak wygląda dziśZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE J.Karlik/M.Radka/PAS/UMDG
Pogoria IV w Dąbrowie Górniczej doskonale nadaje się na jesienne spacery oraz aktywny wypoczynek. To najmłodszy z czterech zbiorników wodnych tzw. Pojezierza Dąbrowskiego, ale już nie taki bardzo młody, bo pełnoletni. W tym roku mija bowiem 18 lat, od kiedy ta atrakcja dla mieszkańców całego regionu powstała, a nieczynną piaskownię wypełniła woda.

Pogoria IV ma już 18 lat. To świetne miejsce na jesienny wypoczynek

Dziś to ogromne jezioro potrafi cieszyć np. wędkarzy, żeglarzy czy też amatorów jazdy na rolkach i rowerach, bo ścieżki wokół Pogorii IV są bardzo malownicze. Nie do końca udało się natomiast rozwiązać kwestię plażowania, przede wszystkim od strony Wojkowic Kościelnych w gminie Siewierz.

Do dziś nie udało się przygotować tam odpowiedniej infrastruktury, bo jest to przede wszystkim zbiornik retencyjny i przeciwpowodziowy, który podlegał Regionalnemu Zarządowi Gospodarki Wodnej w Gliwicach, a dziś Wodom Polskim. Nie wszystko jednak stracone i być może uda się kiedyś wypracować odpowiednią formę współpracy, która pozwoli w pełni korzystać na pełnej piasku plaży z uroków tego miejsca.

Pogoria IV ma 8 kilometrów długości i 3 kilometry szerokości. Po całkowitym zalaniu ma powierzchnię 560 ha, a maksymalna głębokość wynosi 23 metry. Prace nad przygotowaniem zbiornika trwały 22 miesiące i zakończyły się w lipcu 2005 roku. Całość kosztowała około 70 milionów złotych, a 65 procent pochodziło z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Oficjalne otwarcie zbiornika Kuźnica Warężyńska miało miejsce 25 sierpnia 2005 roku. W kwietniu 2006 roku Pogoria IV osiągnęła minimalny poziom spiętrzenia wody. Zbiornik zasila wodą Czarna Przemsza. Do tej samej rzeki kierowany jest zrzut wody.

Wokół Pogorii IV można np. spacerować, pojeździć na rolkach, rowerach. otwarty został specjalny łącznik (tunel) ze ścieżką wiodącą wokół sąsiedniego jeziora Pogoria III, dzięki czemu nie trzeba już przeprawiać się z rowerami przez tory kolejowe. Co istotne w 2022 roku powstała tutaj nowa droga rowerowa – brakujący fragment fragment trasy, biegnący wzdłuż brzegu zbiornika w rejonie budynków Wód Polskich do miejsca, gdzie ul. Marianki łączy się z ścieżką rowerową. Droga przebiega wzdłuż brzegu, a nie przy istniejącej drodze, by można było korzystać bez objazdu z rowerów czy rolek. Ma długość około kilometra. Powstała na terenie Wód Polskich, użyczonych miastu na 10 lat. Miasto ma też dbać o stan.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty