Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb osoby zmarłej na koronawirusa. Są specjalne przepisy. Jak zorganizować pochówek? Branża pogrzebowa ma wątpliwości

TK
Pogrzeb osoby zmarłej na koronawirusa w Polsce. Jak wygląda i jakie są przepisy w czasie pandemii? Branża pogrzebowa w kryzysie?
Pogrzeb osoby zmarłej na koronawirusa w Polsce. Jak wygląda i jakie są przepisy w czasie pandemii? Branża pogrzebowa w kryzysie? Piotr Krzyżanowski
Pogrzeb osoby zmarłej na koronawirusa w świetle nowych przepisów wygląda zupełnie inaczej, niż pogrzeb, który znaliśmy do tej pory. W czasach pandemii mamy nowe wytyczne dotyczące postępowania ze zwłokami i nową definicję pogrzebów. Na aktualną sytuację narzeka branża pogrzebowa. Czy dla niej również kryzys może być trudny do przetrwania?

Pogrzeb osoby zmarłej na koronawirusa w Polsce. Jak wygląda?

Pogrzeb osoby zmarłej na koronawirusa podlega specjalnym przepisom. W ich świetle zakład pogrzebowy nie umyje ciała osoby zmarłej, ani nie ubierze jej przed pochówkiem. Również rodzina i bliscy nie mogą zobaczyć bliskiego zmarłego przed pogrzebem.

Ponadto w uroczystości pogrzebowej, za wyjątkiem osób sprawujących obrzędy - kapłanów, czy pracowników domów pogrzebowych, może uczestniczyć maksymalnie pięć osób.

Społeczny dystans wciąż obowiązuje? Mecenas Katarzyna Legień: Tak, w rozporządzeniu z dnia 19 kwietnia 2020r. utrzymano obowiązek zachowania co najmniej 2-metrowej odległości między osobami poruszającymi się pieszo, chyba że zachowanie tej odległości nie jest możliwe ze względu na opiekę nad dzieckiem do ukończenia 13. roku życia, osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności, osobą z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, osobą z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub osobą, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie. Natomiast w środkach publicznego transportu zbiorowego oraz innych pojazdach przeznaczonych do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą, w tym samym czasie podróżować może nie więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Co wolno od 20.04.2020. Prawnik rozwiewa wątpliwości. Rząd ł...

Przepisy związane z epidemią koronawirusa zabraniają obecnie organizowania w domu modlitw za zmarłych, w których braliby udział inni bliscy oraz znajomi.

Rodzina zmarłego nie może także liczyć na mszę pogrzebową w kościele lub kaplicy (z wprowadzeniem trumny), a co za tym idzie odpada także przejście w kondukcie na miejsce pochówku. Cała uroczystość powinna być ograniczona do trzeciej stacji (przy grobie).

Zwłoki zmarłych na koronawirusa. Nowe wytyczne nieprezycyjne?

3 kwietnia 2020 w życie weszły zalecenia dotyczące postępowania ze zwłokami osób, które zmarły na koronawirusa. W ich świetle należy:

  • odstąpić od standardowego mycia zwłok,
  • przeprowadzić dezynfekcję zwłok płynem wirusobójczym,
  • zachować wszelkie środki ostrożności,
  • unikać ubierania zwłok do pochówku.

Branża pogrzebowa twierdzi jednak, że przepisy są mało precyzyjne, a Krzysztof Wolicki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego wskazuje, że przedsiębiorcy pogrzebowi nie otrzymali żadnych procedur dotyczących odbioru osób zmarłych z domów objętych kwarantanną. - pisze serwis prawo.pl.

W tej sprawie RPO zwrócił się do głównego inspektora sanitarnego, aby ten rozważył doprecyzowanie u ministra zdrowia przepisów rozporządzenia z 3 kwietnia 2020.

Branża pogrzebowa w kryzysie?

Branża pogrzebowa sygnalizuje, że nowe przepisy związane z pandemią koronawirusa powodują, iż sytuacja jest ciężka. Ograniczenie liczby żałobników, spadek sprzedaży kwiatów, brak możliwości zorganizowania stypy - to problemy, z którymi zmagać muszą się przedsiębiorcy pogrzebowi.

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera