MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb ppłk Henryka Czerwińskiego ps. „Czart”. Był żołnierzem Armii Krajowej. Przeżył 98 lat

KL
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arkadiusz Gola
Pogrzeb podpułkownika Henryka Czerwińskiego ps. „Czart” odbył się w piątek, 13 maja 2022 roku. Żołnierz 72 pułku piechoty Armii Krajowej Ziemi Radomskiej oraz wiceprezes Zarządu Okręgu Śląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej został pożegnany w Katowicach. Spoczął w kwaterze żołnierzy Armii Krajowej na cmentarzu komunalnym przy ul. Murckowskiej.

Pogrzeb ppłk Henryka Czerwińskiego w Katowicach

Podpułkownik Henryk Czerwiński urodził się 10 października 1924 r. w Brzezie, zmarł 8 maja 2022 r. w Katowicach, z którymi od lat był związany.

W piątek, 13 maja, w kaplicy na cmentarzu komunalnym w Katowicach została odprawiona msza św. w intencji Zmarłego. Śp. ppłk Henryk Czerwiński spoczął w kwaterze żołnierzy Armii Krajowej na tamtejszym cmentarzu.

Zobacz zdjęcia:

Ppłk Henryk Czerwiński przez wiele lat mieszkał w Katowicach. Był wiceprezesem Zarządu Okręgu Śląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Pomimo zaawansowanego wieku z niewyczerpaną energią uczestniczył w uroczystościach organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej.

Brał aktywny udział w spotkaniach z młodzieżą, obchodach rocznicowych związanych z Armią Krajową, wernisażach wystaw. Przyczynił się do powstawania Szkolnych Klubów Historycznych AK w Sosnowcu (których jest najwięcej w skali całego kraju).

W czasie wojny był żołnierzem Armii Krajowej

W 1942 roku jako 18-latek złożył przysięgę w Armii Krajowej, a w 1943 roku dołączył do oddziału partyzanckiego. Służył w 72 pułku piechoty Armii Krajowej Ziemi Radomskiej. Aż do 1945 roku walczył z Niemcami, żyjąc w lesie w Górach Świętokrzyskich.

Był przydzielony do osłony dowódcy oddziału, kapitana Krzysztofa Hofmana (pseudonim „Cyprian”). Jeździł konno. Nosił pseudonim „Czart”. Uczestniczył w akcji „Burza”. Walczył w bitwach pod Gałkami, Huciskiem i Trzebaniami. Brał też udział w szeregu akcji dywersyjnych.

Został odznaczony wieloma medalami. Otrzymał m.in. Medal Wojska (Londyn, 1948 r.), Krzyż Partyzancki (1983 r.), Krzyż Armii Krajowej (Londyn, 1989 r.), Medal Zwycięstwa i Wolności (1982 r.), Odznakę Akcji „Burza” (1996 r.), Medal „Pro Memoria” (2005 r.), Złotą Odznakę Zasługi ŚŻZAK (2009 r.), Medal Edukacji Narodowej (2018 r., za wieloletnią pracę z młodzieżą szkolną oraz za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania).

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera