Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pokolorowaliśmy dla Was zdjęcia Skoczowa. Zobaczycie, jak magicznie wygląda miasto pod Kaplicówką

JAK
Pokolorowaliśmy dla Was archiwalne zdjęcia Skoczowa. Miasteczko wygląda magicznie.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pokolorowaliśmy dla Was archiwalne zdjęcia Skoczowa. Miasteczko wygląda magicznie.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Zbiory Narodowe Archiwum Cyfrowe
Znaleźliśmy w archiwum „Dziennika Zachodniego" i zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego kilkadzziesiąt czarno-białych zdjęć Skoczowa sprzed lat i postanowiliśmy nadać im trochę koloru. Zapraszamy Was na wyjątkowy spacer po Skoczowie. Można zobaczyć miasto sprzed kilku dekad uchwycone w małomiasteczkowej codzienności.

Skoczów zawsze był pięknym miastem. Zobaczcie, jaki był w latach 80. i 90. ubiegłego wieku. Rynek, ratusz, muzeum Morcinka, kościół św. Michała Archanioła i inne zostały uwiecznione na zdjęciach naszego fotoreportera Jacka Tomeczka.

Pierwszych 15 zdjęć pochodzi właśnie z jego archiwum, pozostałe - wcześniejsze - znaleźliśmy w zbiorach Narodowego Archiwum Cyforwego.

Sentymentalny spacer po Skoczowie

Wybierzmy się razem na spacer w przeszłość, do Skoczowa sprzed kilku dekad. Na ulice, które nadal są, choć zmieniły nazwy, a także takie, które w całości lub w części zostały przebudowane. Zobaczmy skoczowski Rynek z takimi charakterystycznymi elementami jak Ratusz czy fontanna św. Floriana, skoczowskie uliczki, Kaplicówkę, a także wydarzenia dnia codziennego, jak budowa drogi do Wisły czy uroczystość otwarcia linii kolejowej.

Nie przeocz

Warto wiedzieć, że Skoczów najprawdopodobniej powstał w średniowieczu jako podgrodzie zamku, oddzielone od niego fosą, które z czasem rozwinęło się we wczesnośredniowieczną osadę targową z nieregularną zabudową. Przedlokacyjne centrum tej osady znajdowało się kilkaset metrów na północ od dzisiejszego rynku, w miejscu gdzie później (najwcześniej pod koniec lat 30. XIV w.) wybudowano kościół parafialny. W pobliżu tego placu przebiegał szlak z Cieszyna, chroniony przez wspomniany gród, idący następnie przez bród (później most) na Wiśle w kierunku Bielska (Starego Bielska).

Technika pomaga zrozumieć przeszłość

Dzięki dostępnym technikom postaraliśmy się ożywić te zdjęcia i dosłownie - dodać im kolorów. Dzięki temu możemy sobie jeszcze lepiej wyobrazić, jak kilka dekad temu wyglądało Bielsko. Niewielka korekta sprawia, że możemy te miejsca poznać na nowa, nawet jeśli wcześniej widzieliśmy je już na czarno-białych fotografiach.

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera