Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policja i Yanosik łączą siły. Poprowadzą akcję "Myśl trzeźwo". Chodzi o zwiększenie świadomości w zakresie trzeźwości i prowadzenia auta

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Jak wynika ze statystyk, w 2021 roku, policja zatrzymała ponad 100 tys. kierowców, prowadzących auto po alkoholu.
Jak wynika ze statystyk, w 2021 roku, policja zatrzymała ponad 100 tys. kierowców, prowadzących auto po alkoholu. arc.
"Myśl trzeźwo" - to tytuł wspólnej akcji organizowanej przez Komendę Główną Policji, a także Yanosika. Będzie ona trwała od 30 grudnia do 15 stycznia. W popularnej wśród kierowców aplikacji pojawi się quiz badający wiedzę na temat prowadzenia pojazdu i spożywania alkoholu. Z kolei komisariaty uruchomią możliwość darmowego przebadania się alkomatem.

Policja i Yanosik łączą siły. Poprowadzą akcję "Myśl trzeźwo"

Przez ponad dwa tygodnie będzie trwała wspólna akcja Komendy Głównej Policji oraz Yanosika "Myśl trzeźwo". - Jej celem jest zwiększenie świadomości polskich kierowców w zakresie trzeźwości i prowadzenia pojazdów - mówi Patryk Treumann PR&Marketing Specialist Yanosika.

Akcja rozpocznie się 30 grudnia i zakończy 15 stycznia. Taki termin zostały wybrany nieprzypadkowo. - Czas przedsylwestrowej gorączki, sylwester oraz pierwsze dni karnawału, sprzyjają wyjazdom i spotkaniom, którym towarzyszy spożywanie alkoholu - zauważa Patryk Treumann.

Yanosik uruchomi specjalny quiz

W ramach akcji, w aplikacji Yanosik pojawi się specjalny quiz uświadamiający zagrożenia płynące z kierowania autem pod wpływem alkoholu. - Użytkownikom aplikacji Yanosik zostanie oddany w ręce specjalny quiz, który będzie sprawdzał ich wiedzę na temat prowadzenia pojazdu i spożywania alkoholu. Założeniem działań jest zwiększenie świadomości wśród polskich kierowców, w zakresie bezpiecznej jazdy oraz obalenie stereotypów, które towarzyszą spożywaniu alkoholu i kierowaniu pojazdu, np.: w dzień po zakrapianym spotkaniu - informuje Patryk Treumann.

- To ogromna szansa na dotarcie z ważnym przekazem do dużej grupy zmotoryzowanych Polaków, w której również mogą znajdować się osoby niemające pełnej wiedzy na temat spożywania alkoholu i prowadzenia samochodu – komentuje Małgorzata Dąbrowska z Yanosika.

Osoby, które zdecydują się wypełnić quiz i zrobią to poprawnie, otrzymają Certyfikat Odpowiedzialnego Kierowcy, którym będzie mógł się podzielić z innymi w mediach społecznościowych. Za rozwiązanie quizu będzie też nagroda w postaci atrakcyjnej zniżki na zakup własnego alkomatu.

Policja da możliwość przebadania się alkomatem na komisariacie

A ci z kierowców, którzy takiego urządzenia nie mają, do przebadania się na komisariatach zaprasza Komenda Główna Policji, która w akcję włącza się właśnie w ten sposób.

- Zachęcamy wszystkich kierowców, którzy tego samego dnia lub dzień wcześniej spożywali alkohol, i nie są pewni czy mogą prowadzić auto, do przebadania się alkomatem w pobliskiej jednostce Policji. To nic nie kosztuje, a może zapobiec niebezpiecznym sytuacjom na drodze - mówi nadkom. Robert Opas z Komendy Głównej Policji.

W 2021 roku złapano ponad 100 tys. kierowców prowadzących auto po alkoholu

Policja i Yanosik akcję "Myśl trzeźwo" przeprowadzą już po raz kolejny. Statystyki wskazują jednak, że wciąż w kwestii uświadomienia kierowców, jak niebezpieczne jest prowadzenie auta po alkoholu, pozostało wiele do zrobienia. Jak z nich wynika, w 2021 roku, więcej osób niż rok wcześniej najpierw spożywało alkohol, a następnie kierowało autem.

- W ubiegłym roku zatrzymano 16 945 kierowców w stanie po użyciu alkoholu i 84 947 w stanie nietrzeźwości. Dla porównania: w 2020 roku zatrzymano 17 420 kierowców będących w stanie po użyciu alkoholu oraz 81 521 w stanie nietrzeźwości - wyliczają eksperci Yanosika, którzy zaznaczają jednocześnie, że w roku 2021 kontroli trzeźwości było o 1,5 miliona więcej.

Kierowcy wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu, a to jest poważnym zagrożeniem dla nich samych, ale też dla innych uczestników ruchu drogowego. - Kierowcy, którzy prowadzą pojazd będąc pod działaniem alkoholu, doprowadzają do wypadków najczęściej z powodu: niedostosowania prędkości do warunków ruchu (59,4%), nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu (8,4%) oraz nieprawidłowego wykonywania manewrów wyprzedzania, omijania, skręcania i wymijania (13,8%) oraz niezachowania bezpiecznej odległości (4,6%) – komentuje Małgorzata Dąbrowska z Yanosika - Jazda pod wpływem alkoholu jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ u kierowcy występują problemy z koncentracją, refleksem i koordynacją ruchową, a do tego zaburzona jest rzeczywista ocena sytuacji na trasie – dodaje.

To również znajduje swoje odzwierciedlenie w statystykach, bo zgodnie z danymi KGP w 2021 roku z winy kierowców prowadzących auto po alkoholu, działaniem alkoholu doszło do 1602 wypadków, w których zginęło 212 osób, a rannych zostało 1917.

Eksperci Yanosika zwracają uwagę, że gros kierowców, którzy są przyłapywani na jeździe pod wpływem alkoholu jest w stanie tzw. "nieświadomej nietrzeźwości". - Ze stanem nieświadomej nietrzeźwości mamy do czynienia w momencie, w którym kierowca wsiada za kółko dzień po spotkaniu, na którym spożywał alkohol i pomimo dobrego samopoczucia wciąż znajduje się w stanie nietrzeźwości – mówi Małgorzata Dąbrowska.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera