Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policja rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się nielegalnym składowaniem niebezpiecznych odpadów

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Katowiccy policjanci zlikwidowali przestępczą grupę, która zajmowała się nielegalnym składowaniem niebezpiecznych odpadów na terenie całego kraju, w tym także w województwie śląskim. Mundurowi zatrzymali cztery osoby, w tym też z województwa śląskiego. Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Katowicach. Teraz grozi im do 8 lat więzienia.

Przestępcy składowali niebezpieczne odpady na terenie całego kraju

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą katowickiej komendy wojewódzkiej rozpracowali grupę przestępczą, która zajmowała się nielegalnym składowaniem niebezpiecznych odpadów. Przestępcy wynajmowali hale magazynowe, w których porzucali w 1000-litrowych zbiornikach ogromne ilości płynnych substancji m.in. pochodnych rozpuszczalników i lakierów.

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej z Komendy Wojewódzkiej w Katowicach weszli do kilku mieszkań na Śląsku oraz w województwie kujawsko-pomorskim. Zatrzymali w sumie cztery osoby. Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Katowicach, gdzie usłyszeli szereg zarzutów. Grozi im do 8 lat więzienia.

Zatrzymani mężczyźni w wieku od 41 do 51 lat są mieszkańcami województw kujawsko-pomorskiego, łódzkiego i śląskiego.

Okazało się, że zatrzymani działali w zorganizowanej grupie przestępczej, która zajmowała się nielegalnym składowaniem niebezpiecznych odpadów. Sprawcy wynajmowali hale magazynowe i otwarte tereny m.in. w rejonie Gliwic i Wojkowic. Przestępcy składowali tam ciecze będące m.in. pochodnymi rozpuszczalników oraz lakierów. Przechowywane one były w 1000-litrowych zbiornikach tzw. mauzerach. Inne substancje stałe sprawcy składowali na kilkunastu usypanych pryzmach, a także zakopywali odpady w ziemi na wynajętych terenach otwartych.

- Po zapełnieniu tych miejsc odpadami sprawcy porzucali je w warunkach mogących stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka, lub powodować skażenie środowiska i sami znikali, pozostawiając właścicieli gruntów oraz magazynów z niemałym kłopotem - informują policjanci.

Podejrzanym mężczyznom przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz składowania i porzucenia odpadów wbrew przepisom. Grozi im za to do 8 lat więzienia. Wobec trzech mężczyzn sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Czwarty z zatrzymanych został objęty policyjnym dozorem.

Utylizacja porzuconych przez zatrzymanych około 865 tysięcy litrów niebezpiecznych cieczy i nie mniej niż 220 ton innych substancji, będzie kosztowała ponad 3,6 mln zł.

Ciąg dalszy policyjnego śledztwa. Siatka przestępów nielegalnie składuje śmieci

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą katowickiej komendy wojewódzkiej już 2 kwietnia 2019 roku rozpracowali grupę przestępczą. Zatrzymali wtedy siedem osób na terenie woj. śląskiego, a także na Pomorzu i w Małopolsce.

Sprawcy wynajmowali hale magazynowe w różnych miejscowościach na terenie całego kraju (m.in. Częstochowa i Zawiercie). Umowy zawierali na spółki zarejestrowane na siebie lub osoby trzecie-członków rodziny lub tzw. słupy. Następnie składowali na ich terenie wbrew przepisom odpady.

Na każdym z wynajętych terenów przestępcy zostawiali zwykle nawet kilka tysięcy zbiorników wypełnionych niebezpiecznymi cieczami i znikali, pozostawiając właściciele gruntów lub magazynów ze zbiornikami pełnymi nielegalnym odpadów.

Odpady niebezpieczne stanowią szczególne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt oraz środowiska naturalnego. Ich unieszkodliwianie odbywać się może jedynie w specjalnie do tego przystosowanych zakładach oraz pod restrykcyjną kontrolą.

Odpady niebezpieczne to m.in.:

  • zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny /RTV i AGD,
  • resztki farb, lakierów, klejów, żywic, środki do konserwacji i ochrony drewna,
  • rozpuszczalniki, środki czyszczące, substancje do wywabiania plam,
  • aerozole, pozostałości po domowych środkach do dezynfekcji i dezynsekcji,
  • środki ochrony roślin,
  • odpady zawierające rtęć, np. świetlówki (uwaga! tradycyjne żarówki nie są odpadem niebezpiecznym), termometry, przełączniki,
  • baterie i akumulatory,
  • zużyte kartridże i tonery,
  • przepracowane oleje,
  • przeterminowane lub tylko częściowo wykorzystane leki, bez opakowań handlowych i ulotek.
od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera