Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polityka jest kobietą. Rozmowa z Zuzanną Czyż, kandydatką do Sejmiku Województwa Śląskiego z list Prawa i Sprawiedliwości

Jędrzej Lipski
Zuzanna Czyż: 24-letnia mieszkanka centrum śląska, katowickiego Załęża, ze śląskiej rodziny z bogatymi tradycjami, które z wielkim szacunkiem kultywuje. Posiada silną tożsamość regionalną, związana z historią tego regionu. Absolwentka VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza w Katowicach. Miłośniczka zwierząt, szczególnie kotów. Od zeszłego roku szczęśliwa mężatka. Zawodowo zajmuje się wsparciem ochrony zdrowia.

Co skłoniło Ciebie, młodą kobietę, do kandydowania do Sejmiku Województwa Śląskiego?
Decyzja o kandydowaniu do Sejmiku Województwa Śląskiego wynika z mojej głębokiej więzi z tym regionem i pragnienia aktywnego uczestnictwa w jego rozwoju. Chcę wykorzystać moje oddanie Śląskowi i energię do pracy na rzecz poprawy warunków życia mieszkańców Śląska. Chciałabym promować inicjatywy szczególnie na rzecz młodych ludzi i kobiet, żeby grupy te zostały dostrzeżone w przestrzeni publicznej i miały realny wpływ na budowanie regionu oraz rozwijania jego potencjału.

Skąd w takim razie pomysł na kandydowanie z list Prawa i Sprawiedliwości? Czy nie kłóci się to z programem mającym na celu zwrócenie uwagi na prawa kobiet i młodych, niekoniecznie konserwatywnych, ludzi?
Jak już wspomniałam, zależy mi na tym, aby kobiety i młodzi ludzie mieli swoją reprezentantkę we władzach lokalnych. Zamierzam współpracować z partią, która niekoniecznie jest kojarzona z tymi grupami społecznymi, aby zwrócić na nie uwagę i dać im w w końcu wpływ na tworzenie struktur partii, z którą dotychczas się nie zgadzali.

Jaki jest Twój główny cel jako kandydata do Sejmiku Województwa Śląskiego?
Głównym celem mojej kandydatury jest promowanie zrównoważonego rozwoju Śląska, który uwzględnia aspekty społeczne i ekonomiczne. Chcę działać na rzecz budowy silnej społeczności, rozwijać tożsamość regionalną i poczucie, że młodzi też mają głos i realny wpływ na poprawę warunków życia na Śląsku.

Jak zamierzasz zaangażować młodzież w życie społeczne i polityczne regionu?
Młodzież jest przyszłością naszego regionu, dlatego ważne jest, aby była aktywnie zaangażowana w życie społeczne i polityczne. Planuję organizować spotkania, warsztaty i projekty edukacyjne, które zachęcą młodych ludzi do udziału w życiu społecznym, podejmowania inicjatyw i zdobywania wiedzy na temat historii regionu i pięknej gwary śląskiej. Istotne jest oddanie głosu młodym ludziom, przeniesienie ich frustracji na obecne inicjatywy władz na działania konstruktywne. Młodzi ludzie powinni mieć możliwość
wyrażania swoich opinii i angażowania się w procesy decyzyjne. Można rozważyć propozycję, aby młodzi ludzie mieli większe możliwości budowania partii politycznych poprzez współpracę z radnymi i uczestnictwo w procesach decyzyjnych na poziomie lokalnym.

Jakie planujesz inicjatywy na rzecz kobiet na Śląsku?
Planuję tworzenie programów szkoleniowych i mentorstwo dla kobiet, które wspierają ich rozwój zawodowy i przedsiębiorczość, kampanie edukacyjne i świadomościowe na temat przemocy wobec kobiet i dostępnych form pomocy. Wzmacnianie zaangażowania kobiet w sferze polityki i życia publicznego poprzez zachęcanie do aktywnego udziału w wyborach na wszystkich poziomach władzy, a także organizowanie spotkań, które stanowią przestrzeń do otwartej rozmowy oraz wymiany myśli z przedstawicielami władz. Świadczenie wsparcia finansowego dla organizacji pozarządowych zajmujących się problematyką kobiecą oraz działających na rzecz równości płci.

Jakie kroki podejmiesz w celu poprawy jakości edukacji na Śląsku?
Przede wszystkim, promowanie aktywnego uczestnictwa młodzieży w życiu społecznym poprzez organizowanie warsztatów, konkursów i wydarzeń kulturalnych. Rozbudowa infrastruktury sportowej, kulturalnej i rekreacyjnej w dzielnicach, które często są
pomijane przez obecne władze. Takimi dzielnicami jest na przykład katowickie Załęże, gdzie większość inicjatyw jest realizowana bezpośrednio przez mieszkańców, bez wsparcia władz miasta. Kolejnymi z kroków, które podejmę, aby poprawić jakość edukacji i rozwoju jest tworzenie programów wsparcia edukacyjnego, w tym dodatkowych zajęć pozalekcyjnych i doradztwa zawodowego. Zależy mi na stworzeniu przestrzeni do dialogu i wymiany poglądów między młodymi ludźmi a decydentami poprzez organizowanie spotkań, dyskusji i konsultacji społecznych.

Jak zamierzasz dbać o interesy osób starszych i osób niepełnosprawnych na Śląsku?
Osoby starsze i niepełnosprawne wymagają szczególnej uwagi i wsparcia społecznego. Planuję działać na rzecz zapewnienia im dostępu do opieki zdrowotnej, kultury, rekreacji oraz ułatwień w codziennym funkcjonowaniu. Będę również promować integrację społeczną i aktywność osób starszych i niepełnosprawnych. Należy zwrócić uwagę na aspekty architektury zewnętrznej w kontekście dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.

Jakie jest Twoje podejście do współpracy z innymi samorządami na terenie Śląska?
Współpraca między samorządami jest kluczowa dla skutecznego rozwiązywania problemów regionalnych. Będę działać na rzecz budowania partnerstw i wspólnych projektów, które przyniosą korzyści wszystkim mieszkańcom Śląska. Chcę też promować
wymianę doświadczeń i najlepszych praktyk między różnymi samorządami, aby skutecznie realizować cele rozwojowe naszego regionu.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera