Polska - Holandia 8:0 Wysoka wygrana Biało-Czerwonych w kwalifikacjach olimpijskich

Polacy zaczęli turniej w Kazachstanie od wysokiej wygranej z Holandią
Polacy zaczęli turniej w Kazachstanie od wysokiej wygranej z Holandią Fot. Karolina Misztal
W meczu otwierającym turniej prekwalifikacji olimpijskich w Kazachstanie reprezentacja Polski w hokeju na lodzie pokonała Holandię 8:0. W piątek Biało-Czerwoni zmierzą się z Ukrainą, a w niedzielę w gospodarzami Kazachstanem. Do finału olimpijskich kwalifikacji awansuje tylko zwycięzca turnieju w Nur-Sułtanie.

Polska - Holandia wynik meczu

Polscy hokeiści z łatwością poradzili sobie ze spadkowiczem z Dywizji 1B. Kluczem do wysokiej wygranej Biało-Czerwonych okazała się skuteczna gra w przewadze. Podopieczni trenera Tomka Valtonena grając pięciu na czterech strzelili pierwsze cztery bramki w tym meczu.

Festiwal strzelecki Polaków w ogromnej Barys Arenie, w której na co dzień gra drużyna KHL o tej samej nazwie, rozpoczął już w 3 minucie Arkadiusz Kostek trafiając do siatki strzałem z niebieskiej linii. Później osłabienie Holendrów wykorzystali jeszcze Aron Chmielewski oraz Maciej Urbanowicz i po I tercji prowadziliśmy 3:0.

Nie przegap

Nasi hokeiści ani myśleli jednak na tym poprzestać. Na początku II odsłony kolejną liczebną przewagę wykorzystał młody napastnik JKH GKS Jastrzębie Dominik Paś. Pierwszym trafieniem zdobytym w trakcie gry pięciu na pięciu była bramka Patryka Wajdy w 27 minucie spotkania. Po niej trener rywali dokonał zmiany bramkarza, lecz Martijn Oosterwijk, który zastąpił Iana Meierdresa, zachował czyste konto zaledwie przez 32 sekundy. W II tercji dwukrotnie pokonał go Oskar Jaśkiewicz.

W III tercji Polacy oszczędzali już siły na piątkowy mecz z Ukrainą. W bramce Johna Murraya zastąpił młody Michał Kieler. Nasz zespół w ostatniej odsłonie zdobył tylko jednego gola, a jego autorem był Filip Komorski z GKS Tychy.

W drugim czwartkowym spotkaniu turnieju prekwalifikacji olimpijskich w Nur-Sułtanie Kazachstan pokonał Ukrainę 8:1 (5:1, 2:0, 1:0).

Polska - Holandia 8:0 (3:0, 4:0, 1:0)
1:0 Arkadiusz Kostek (3), 2:0 Aron Chmielewsk (8), 3:0 Maciej Urbanowicz (14), 4:0 Dominik Paś (25), 5:0 Patryk Wajda (27), 6:0 Oskar Jaśkiewicz (27), 7:0 Oskar Jaśkiewicz (38), 8:0 Filip Komorski (50)