Ważne
  73. rocznica Powstania Warszawskiego [ZDJĘCIA] Obchody w...

  73. rocznica Powstania Warszawskiego [ZDJĘCIA] Obchody w Parku Wolności, prezydent przyznał ordery

  Jakub Oworuszko (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Źródło:

  - Na pewno jest to moje ostatnie spotkanie z wami - mówił podczas poniedziałkowych obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego generał Zbigniew Ścibor-Rylski. Wieczorem odbędzie się jeszcze apel pamięci.
  73. rocznica Powstania Warszawskiego [ZDJĘCIA] Obchody w Parku Wolności, prezydent przyznał ordery
  1/12
  przejdź do galerii

  ©Adam Guz

  Kiedy 1 sierpnia o godzinie 17 w całym kraju zawyją syreny, wielu Polaków zatrzyma się na ulicach, by oddać hołd warszawskim powstańcom. Dla bohaterów roku 1944 najważniejsza jest pamięć i przejęcie przez młode pokolenie odpowiedzialności za losy kraju. Mówili o tym zebrani podczas poniedziałkowych uroczystości w stołecznym Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. - Pamiętajcie, żyjecie w wolnej, niepodległej, ukochanej naszej ojczyźnie.
  Nie wiecie, co to jest przelewać krew za wolność. Całe szczęście - zwracał się do młodych generał Zbigniew Ścibor-Rylski, który z wdzięcznością mówił o prezydencie Lechu Kaczyńskim, który zabiegał o powstanie muzeum. Generał przekonywał, że ze względu na swój wiek, bierze udział w uroczystościach już po raz ostatni. - Sto lat to wielkie przeżycie. To wielka, największa jaką człowiek może otrzymać od Boga, radość - podkreślał.

  73. ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO. SZCZEGÓŁOWY PROGRAM OBCHODÓW


  Źródło:  O ogromnej wadze powstania i jego późniejszym wydźwięku mówił prezydent. - Rocznica jest ważna także dla mnie jako prezydenta, ale przede wszystkim jako obywatela, harcerza, jako tego, który na historii i micie Powstania Warszawskiego, na bohaterstwie powstańców warszawskich wychował się. Mogę powiedzieć, że moja postawa gotowości służby ojczyźnie została właśnie poprzez tamte wydarzenia i postawę młodych Polaków w dużym stopniu ukształtowana - mówił do zgromadzonych Andrzej Duda.

  Źródło:  Podczas uroczystości w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego prezydent Andrzej Duda nadał ordery i odznaczenia państwowe uczestnikom walk powstańczych oraz osobom zaangażowanym w kultywowanie pamięci o powstaniu.

  Źródło:  W trakcie spotkania prezydenta z powstańcami nie obyło się bez nawiązania do bieżących wydarzeń politycznych. Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej prof. Leszek Żukowski mówił o dzieleniu Polaków na lepszy i gorszy sort, a także o jego strachu przed utratą wolności przez Polskę. - Czy jest pan pewien panie prezydencie, że chociażby jeden kraj z Międzymorza przystąpiłby do walki po naszej stronie, wiedząc, że padnie, bo to wynika z wielkości armii? Bo ja nie - mówił prof. Żukowski, cytowany przez gazeta.pl.

  Z kolei Hanna Gronkiewicz-Waltz w swoim przemówieniu nawiązała do ostatnich antyrządowych protestów. – W Polsce tak się składa, że każde pokolenie, także dzisiejsza młodzież, musi przejść swoją próbę. Jest nią obrona wartości, jakimi są: wolność, demokracja i prawa człowieka – mówiła prezydent Warszawy.

  Źródło:  W poniedziałek wieczorem odbędzie się jeszcze uroczysty apel poległych przy Pomniku Powstania Warszawskiego. Jak dowiedzieliśmy się w Ministerstwie Obrony Narodowej wśród odczytywanych znajdą się nazwiska pięciu ofiar katastrofy smoleńskiej: prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego, ppłk Czesława Cywińskiego, prezesa Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK, gen. brygady Stanisława Komornickiego, żołnierza AK i ppłk Zbigniewa Dębskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego. - Wiele osób traktuje wymienianie w apelu nazwisk ofiar katastrofy z 2010 roku jako nadużycie - zauważył w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press socjolog dr hab. Jarosław Flis.

  Źródło:  Główne uroczystości rocznicowe odbędą się we wtorek w Warszawie, ale o powstańcach pamiętają również mieszkańcy innych miast. - To było bardzo ważne wydarzenie, wielki zryw, który stał się symbolem oporu w Polsce, a w czasie komunizmu jego znaczenie było negowane. Jest to ważna rocznica nie tylko dla mieszkańców stolicy - tłumaczy dr Flis. Jak przyznaje, jest to wydarzenie zdecydowanie „bliższe” Polakom, niż np. zwycięskie bitwy pod Grunwaldem czy warszawska. - Powstanie mocno przebiło się do współczesnej kultury, szczególnie znak „Polski walczącej” - dodaje.

  63 DNI WALCZĄCEJ STOLICY. POWSTANIE DZIEŃ PO DNIU
  ZDJĘCIA ARCHIWALNE | KALENDARIUM  Wtorkowe uroczystości będą zdominowane przez okolicznościowe przemówienia, msze święte w intencji poległych, a także warty honorowe i składanie wieńców przed pomnikami upamiętniającymi wydarzenia z 1944 roku. Punktualnie o godz. 17 na ulicach polskich miast zatrzymają się mieszkańcy, a wraz z nimi cały ruch uliczny. Na godz. 20 zaplanowano w stolicy na pl. Piłsudskiego koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”.

  Powstanie warszawskie było zrywem zbrojnym przeciwko okupantowi. Zostało zorganizowane w ramach akcji „Burza” przez Armię Krajową. W trakcie 63 dni walk zginęło ok. 16 tys. powstańców, tysiące zostało rannych. Śmierć poniosło również od 150 do 200 tys. cywilów. Po kapitulacji i wygnaniu przez hitlerowców tych, którzy przeżyli, okupant rozpoczął równanie Warszawy z ziemią. Palono i wysadzano w powietrze bezcenne zabytki, obiekty kulturalne i sakralne.

  W każdą rocznicę wraca dyskusja nad sensem powstania. Nie inaczej jest w tym roku. „Dysponując błędnym rozpoznaniem i 1700 szt. broni, rzucił naszą młodzież na Wehrmacht; poniósł jedną z największych klęsk w naszej historii” - napisał wczoraj na Twitterze o komendancie głównym AK były marszałek Sejmu i minister Radosław Sikorski.

  49 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  27. Bieg Powstania Warszawskiego

  Bieg Powstania Warszawskiego 2017 [ZDJĘCIA] 11 tysięcy osób pobiegło dla powstańców i dla Julii

  Link do głównego zdjęcia

  27. Bieg Powstania Warszawskiego ©Szymon Starnawski

  Czytaj także

   Komentarze (12)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   c

   miś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   kiedyś jak się oglądało kolumbów albo dom to sama muzyka mroziła krew w żyłach,a dziś to zrobimy taki fajny piknik niech dzieciaczki pograją sobie w taką grę uliczną pośpiewają piosenki mogą też...rozwiń całość

   kiedyś jak się oglądało kolumbów albo dom to sama muzyka mroziła krew w żyłach,a dziś to zrobimy taki fajny piknik niech dzieciaczki pograją sobie w taką grę uliczną pośpiewają piosenki mogą też nauczyć się gotować zupę plujkę a na koniec powiedzą,że czują to samo co powstańcy jeszcze zeżrą jakąś kiełbaskę może watę cukrową i pójdą po 19 do domciu spać przykrywszy się różową kołderką a i jeszcze jak prawdziwy powstaniec umyją ząbki w oczekiwaniu na kolejną rocznicę.Ciekawe ilu z tych bohaterów męczenników dzisiaj spytałoby się komu to było potrzebne.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   w szalonym kraju fetuje się szalone powstania

   Historiadogórynogami (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

   zginęło 18 tys. powstańców 180 tys. cywilów i powstało 90% gruzów.
   Kiedy w Polsce tak hucznie obchodzić się będzie wygrane powstania jak np. wielkopolskie?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kurdupel ma kwity , że to Dziadek Tłuska

   lolo23 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   strzelał z bazuki do Powstańców. Jóź niebawem kwity ujrzą światło dzienne.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Haniu Geszeft-Wał

   POlityczna Szmato (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   oddaj kamienice

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szkoda że Jadwiga największa sanitariuszka w powstaniu warsiawskim nie dożyła .

   ratata (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Dziś na żoliborzu był by jeden łorder więcej.Ponoć matka kurdupla ,tak jak Rambo wyprowadziła bez strat cały batalion z niemieckiego okrążenia.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a Dziedek Z Wermahtu

   tatadrATA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   uratował tysiące Żydów przed Polakami

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ma się czym chwalić. Debili Warszawskich rząd z Angli podpuścił żeby zrobić Powstanie .

   Alojz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

   300 tysięcy nie kumatych Warszawiaków ,poszło na czołgi armaty i karabiny maszynowe oraz samoloty z patykami w dłoni.Nikt po wojnie nie został za to osądzony i skazany. Teraz jasnowidz Jackowski...rozwiń całość

   300 tysięcy nie kumatych Warszawiaków ,poszło na czołgi armaty i karabiny maszynowe oraz samoloty z patykami w dłoni.Nikt po wojnie nie został za to osądzony i skazany. Teraz jasnowidz Jackowski dał proroctwo w FAKT24.Powiedział tam że kurdupel do końca roku wyciągnie kopyta.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ciekawe

   Weteran (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   Ile dzisiejszej mlodziezy poszlo by walczyc o Polske, gdyby byla taka potrzeba? Przed wojna, tez nie wszystkim powodzilo sie dobrze a jednak walczyli wspolnie, nie mowili, ze "Polska to dziki kraj"!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jakby mieli

   :)) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   darmowe wi-fi i nowego sartfona to może by troche postrzelali ,a potem biegiem do ładowarki .....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ciekawe?

   straszydlo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 7

   To spojrz przez okno i zobacz ilu ludzi demonstruje przeciwko rzadowi kartofla, nie widzisz? bo niechcesz widziec. Ludzie chca wolnosci, ktora zabiera im PIS a ty pier...lisz o wojnie z przed 100 lat.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wszyscy demonstrujemy

   KulturalnyOficerStanuWojennego (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   UBecy, frasyniukowcy, ZOMOwcy, Schetyniarze, eSBecy, alimenciarze, łapownicy, sutenerzy,

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przed II wojną nie było Michnika, POlszmatu, TVN i PO. Owszem, byli żudokomuniści w KPP

   i czerwoni terroryści nasyłani przez Stalina, (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

   Ale nie mieli takich wpływów jak dzisiaj.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama