Abonament RTV może być ściągany przez operatorów kablówek i...

  Abonament RTV może być ściągany przez operatorów kablówek i platform cyfrowych

  Matylda Witkowska

  , Sławomir Cichy

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Opłata wizualna wejdzie najwcześniej w 2018 r., bo potrzebna jest zgoda Komisji Europejskiej. Do tego czasu abonament może być ściągany przez operatorów kablówek i platform cyfrowych
  Oficjalnie mało kto ma w domu telewizor, Jednak mecz polskiej reprezentacji z Irlandią Północną oglądało nawet 12 mln zosób

  Oficjalnie mało kto ma w domu telewizor, Jednak mecz polskiej reprezentacji z Irlandią Północną oglądało nawet 12 mln zosób ©PIOTR KRZYZANOWSKI/POLSKAPRESSE

  Jest już wstępny plan, jak poprawić ściągalność abonamentu RTV, który przez niedopatrzenie rządu będziemy płacić jeszcze co najmniej przez półtora roku. Pieniądze będą pobierać nie poczty, ale operatorzy telewizji kablowych i platform cyfrowych. W końcu jeśli ktoś kupuje dostęp do kanałów telewizyjnych, to musi je na czymś oglądać. A skoro tak, abonament się należy.

  Krzysztof Czabański, wiceminister kultury, pilotujący prace nad ustawą medialną, która miała wprowadzić opłatę audiowizualną, w wypowiedzi dla portalu wirtualnemedia.pl tak uzasadniał pomysł pobierania abonamentu za pośrednictwem operatorów kablówek:

  - Z wielu stron słyszę, że nikt nie ma odbiorników, a mecz polskiej reprezentacji z Irlandią Północną obejrzało 12 milionów osób.


  Szczegóły tego, jak miałoby wyglądać ściąganie abonamentu po nowemu, nie są jeszcze znane. Jeśli jednak kablówki i platformy cyfrowe przekazałyby dane klientów, których nie ma w bazie płacących abonament agendom rządowym, to tylko krok, by pokusić się o skierowania wezwania do zapłaty zaległości z 5 ostatnich lat. Razem z odsetkami jest to kwota około 1500 zł. Urzędy Skarbowe miałyby co robić.

  Czytaj:Abonament RTV - 15 zł do rachunku za prąd na media publiczne


  Według Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w 2015 r. spośród 13,5 mln gospodarstw domowych mniej więcej połowa miała zarejestrowane odbiorniki, z czego ponad 47 proc. gospodarstw było zwolnionych z opłat abonamentowych. „Wśród pozostałych abonament opłaciła do końca ubiegłego roku niespełna jedna trzecia (30 proc.), co stanowi około 16 proc. mających zarejestrowane odbiorniki, czyli 8 proc. ogółu gospodarstw domowych w Polsce” - dodano w komunikacie.

  Tymczasem wielu mieszkańców regionu ogląda telewizję tak jak kiedyś słuchało się radia Wolna Europa - w tajemnicy przed sąsiadami.

  Pani Katarzyna, pracownica biurowa z Łodzi, telewizor ma od wielu lat. Ogląda polskie programy, ale abonamentu nie płaci.

  - Do tej pory wraz z narzeczonym używaliśmy zwykłej anteny. Nikt nie wiedział, że mamy w domu telewizor - opowiada. Jednak ostatnio sygnał był słaby i para postanowiła zamówić kablówkę.

  Czytaj:Abonament RTV z rachunkiem za prąd od stycznia 2017? Ile za telewizor, ile za radio?

  - Trochę martwi mnie pomysł rządu. Mam nadzieję, że kablówka nie przekaże nikomu naszych danych - dodaje.

  Duże telewizje kablowe niechętnie komentują projekt rządu.

  - Na razie to tylko pomysł, więc się nad nim nie zastanawiamy - mówi Krystyna Kanownik, rzeczniczka prasowa firmy Multimedia Polska, obecnej także na rynku łódzkim.

  Czytaj:Zwolniona z opłacania abonamentu RTV łodzianka dostała wezwanie do zapłaty

  Jednak mniejsze telewizje pomysłem rządu są mocno zaniepokojone. Tak jest m.in. w łęczyckiej telewizji kablowej Boruta, która dostarcza programy 2 tys. odbiorców.

  - Duże kablówki z pobieraniem abonamentu sobie poradzą. Dla nas byłby to spory problem - mówi Dariusz Zaremba, członek zarządu Stowarzyszenia Użytkowników Sieci Telewizji Kablowej „Boruta”. - Jesteśmy małym stowarzyszeniem, pewnie musielibyśmy w tym celu zatrudnić dodatkową osobę - tłumaczy.


  Fakty

  Wysokość opłat abonamentowych za używanie odbiorników RTV w 2016 i 2017 rokuJak wynika z informacji opublikowanej przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, która ustala wysokość abonamentu RTV, zarówno w bieżącym, jak i w przyszłym roku, jego wysokość będzie taka sama. Dziś wysokość abonamentu jest zależna od tego, na jaki okres z góry dokonywana jest jego wpłata. Oto obowiązujące stawki:
  • za miesiąc: Radio - 7,00zł, Radio i telewizja - 22,70 zł
  • Za 2 miesiące: Radio - 13,60 zł, Radio i telewizja - 44,05 zł
  • Za 3 miesiące: Radio - 20,15 zł, Radio i telewizja - 65,35 zł
  • Za 6 miesięcy: Radio - 39,90 zł, Radio i telewizja - 129,40 zł
  • Za rok: Radio - 75,60 zł, Radio i telewizja - 245,15 zł

  Opłatę abonamentową uiszcza się z góry do 25. dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego. Oznacza to, że płacąc abonament do 25. dnia miesiąca abonent wywiązuje się z ustawowego obowiązku. Ważny jest dzień, w którym dokonano wpłaty a nie dzień, w którym ta płatność wpłynęła na rachunek bankowy Poczty Polskiej SA.


  Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 13-19 czerwca 2016 roku
  Czytaj także

   Komentarze (24)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   abonament RTV

   Janusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   ,,W końcu jeśli ktoś kupuje dostęp do kanałów telewizyjnych, to musi je na czymś oglądać. A skoro tak, abonament się należy"
   Tak oglądam NC+ z dekodera podłączonego kablem do monitora...rozwiń całość

   ,,W końcu jeśli ktoś kupuje dostęp do kanałów telewizyjnych, to musi je na czymś oglądać. A skoro tak, abonament się należy"
   Tak oglądam NC+ z dekodera podłączonego kablem do monitora komputerowego. A monitor nie jest odbiornikiem telewizyjnym i koniec dyskusji.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   abonament rtv

   Tomi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Jak około 8% społeczeństwa płaci abonament , to dlaczego rząd nie skalkuluje tego inaczej . Przy 100% sciągalności ta kwota wynosiła by około 31zł , przy zastosowaniu stawki około 50 zł na rok za...rozwiń całość

   Jak około 8% społeczeństwa płaci abonament , to dlaczego rząd nie skalkuluje tego inaczej . Przy 100% sciągalności ta kwota wynosiła by około 31zł , przy zastosowaniu stawki około 50 zł na rok za rtv i doliczeniu tej kwotę np. do prądu to i tak wpływy wzrosną o około 60% . Drastyczne obniżenie stawek mogło by spowodować większe wpływy do budżetu. Jednym słowem byłby wilk syty i owca cała . zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   abonament rtv

   Grazia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   W kablowce czy przez operatora to najlepsza sciagalnosc abonamentu,a jak? w pakietach,ktore chcemy ogladac,nie chcecie ogladac to nie placicie za te programy i wtedy bedziecie miec ogladalnosc i...rozwiń całość

   W kablowce czy przez operatora to najlepsza sciagalnosc abonamentu,a jak? w pakietach,ktore chcemy ogladac,nie chcecie ogladac to nie placicie za te programy i wtedy bedziecie miec ogladalnosc i zaplacony abonament,ja w takiej formie chcialabym placic,nieplacone pakiety powinny byc blokowane i tyle na ten temat, jezeli ludzie korzystaja tylko z anteny spoldzielczej to musza wiedziec ze w tym jest abonament,Chetnie zaplace wiecej bo lubie miec wybor,a jak nie bedzie mnie stac ,to albo mi wylacza kablowke,a wtedy przejde na antene na jaka mnie bedzie stac.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pis

   macko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   tylko mysli jak wyrwac kasiore na swoje wydatki i dla swoich wyrwikufli partyjnych zeby pisiorskim k u r w o m zylo sie lepiej

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cytuję

   lol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 7

   "Jeśli jednak kablówki i platformy cyfrowe przekazałyby dane klientów, których nie ma w bazie płacących abonament agendom rządowym (..) "
   Skąd operator kablówki ma wiedzieć, których abonentów nie...rozwiń całość

   "Jeśli jednak kablówki i platformy cyfrowe przekazałyby dane klientów, których nie ma w bazie płacących abonament agendom rządowym (..) "
   Skąd operator kablówki ma wiedzieć, których abonentów nie ma w bazie agend rządowych ?
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   AAA

   AAAAA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Po prostu przekażą całą bazę danych, a porówania kto jest a kogo nie ma będą robić pewnie pracownicy ściągający abonament.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   error500

   servernotrespond (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

   Jedyna sensowna opcja to 1% od dochodu odprowadzane przez US.Wtedy morze i pensje zaczną wreszcie rosnąć oraz zarabiającym >5000 mieś. odechce się takich ustaw.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Abonamet

   Misiu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

   Zapłacimy więc abonament dla telewizji niemieckiej bo wielu Polaków nie oglądało w/w meczu w naszej tv , a w niemieckiej.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   abonament

   droll (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   Tvp powinna emitować 2 programy darmowe jako powinność Państwa w informowaniu edukowaniu i ukulturalnianiu społeczeństwa a nie nadawaniu zabaw męskimi organami. Jak zarząd tv czuje się taki mocny w...rozwiń całość

   Tvp powinna emitować 2 programy darmowe jako powinność Państwa w informowaniu edukowaniu i ukulturalnianiu społeczeństwa a nie nadawaniu zabaw męskimi organami. Jak zarząd tv czuje się taki mocny w w tworzeniu kanałów tematycznych na które uważają , że jest zapotrzebowanie a nie kasa dla szefostwa, producentów, celebrytów ,aktorskich i dziennikarskich mega gwiazd z milionowymi gażami, to niech je sobie zakoduje, niech przyjmuje miliony reklam itp. kto chce płaci i ogląda a kasa z tego jako dodatek na te dwa darmowe programy. To jest proste takie proste.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jak zwał tak zwał

   łodzianinPK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 3

   Wszystko jedno jak to nazwą czy podatek od luksusu, czy opłata audiowizualna, czy abonament, czy też jeszcze inaczej - jest to kolejna danina na rzecz państwa, której rozbuchany aparat polityczno...rozwiń całość

   Wszystko jedno jak to nazwą czy podatek od luksusu, czy opłata audiowizualna, czy abonament, czy też jeszcze inaczej - jest to kolejna danina na rzecz państwa, której rozbuchany aparat polityczno urzędniczy przejada na diety poselskie, limuzyny. etc. etc. etc.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ale jaja

   Plejada (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 17

   Bardzo dobrze. Informacje z kablówek byka taka: płacisz za kablówkę musisz płacić abonament. Ludzie udawali cichociemnych, teraz będzie bicz Boży. Masz media to płać, choćby za tv z anteny...rozwiń całość

   Bardzo dobrze. Informacje z kablówek byka taka: płacisz za kablówkę musisz płacić abonament. Ludzie udawali cichociemnych, teraz będzie bicz Boży. Masz media to płać, choćby za tv z anteny zewnętrznej. Uważam, że z prądem to dobry pomysł, płacą wszyscy , ale mniej z 10 płn, bez zwolnień dla każdego ścierwa, bo ulgi to patologie.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lecz sie

   Byk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ścierwo to twoja matka

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama