Afganistan: Polscy komandosi brali udział w akcji uwolnienia...

  Afganistan: Polscy komandosi brali udział w akcji uwolnienia zakładników

  Leszek Rudziński (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Afgańskie siły specjalne

  Afgańskie siły specjalne ©AP/FOTOLINK

  Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podkreślał na wtorkowym briefingu, że polscy komandosi odegrali kluczową rolę w uwolnieniu w ostatnich dniach 11 afgańskich zakładników z rąk talibów. Akcja została przeprowadzona w Afganistanie w prowincji Helmand.
  Afgańskie siły specjalne

  Afgańskie siły specjalne ©AP/FOTOLINK  Jak poinformował szef MON wszyscy uwolnieni zakładnicy byli Afgańczykami. Wśród więzionych od czterech miesięcy osób było czterech policjantów, dwóch żołnierzy oraz pięciu cywili.

  - To wielki sukces afgańskich sił specjalnych, które zostały wyszkolone przez polskie wojska specjalne – podkreślał Macierewicz.
  - Wkład polskich sił specjalnych w zapewnianiu pokoju i bezpieczeństwa w Afganistanie ma olbrzymie znaczenie dla bezpieczeństwa tego kraju i stanowiska polskich sił specjalnych w wojskach sojuszniczych. To uznanie przekłada się na to jak polskie wojska, polskie siły specjalne i polski wkład w walkę z terroryzmem są traktowane - dodał.

  Minister obrony zaznaczył, że także afgańska prasa, po udanej akcji, dawała wyraz wdzięczności polskim żołnierzom i ich kunsztowi.

  CZYTAJ TAKŻE: Karbala - prawdziwa historia. Jak było naprawdę? Jak wyglądała bitwa w Karbali

  Poinformował jednocześnie, że w operacji w Afganistanie brało udział kilkunastu polskich żołnierzy, którzy nie brali jednak bezpośredniego udziału w walkach. - Nasz wkład polega na miesiącach, a nawet już latach treningów przygotowujących jednostki afgańskie do różnych zadań. Dzisiaj wojsko afgańskie jest w stanie w coraz większym stopniu działać samodzielnie – mówił minister.

  Obecny na briefingu dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Sławomir Wojciechowski podkreślił, że cała operacja odbicia zakładników była starannie zaplanowana, uzgodniona i przeprowadzona. - Rolą naszych żołnierzy było wystąpienie jako wiodący koalicjant, który występował jako koordynator operacji – mówił generał.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bohatery

   lucyper (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Samochwala w kacie stala......i czeka na odwet a ze Smolenska to spierd...lil


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Odwet

   lucyper (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   A zaraz bomba w samochodzie zabila kilkadziesiat osob pod ambasada Niemiec

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo