Andrzej Duda na forum ONZ: Odrzucamy politykę siły i agresji...

  Andrzej Duda na forum ONZ: Odrzucamy politykę siły i agresji [VIDEO]

  Aleksandra Gersz AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Powoli kończy się kilkudniowa wizyta Andrzeja Dudy w Nowym Jorku. Polski prezydent we wtorek wystąpił na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, a w swoim wystąpieniu sprzeciwiał się polityce siły i agresji oraz apelował o solidarność państw.

  TVN24/x-news


  Andrzej Duda przemawiał podczas debaty generalnej na 71. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Prezydent mówił między innymi o niebezpieczeństwach, jakie niesie za sobą „polityka siły i agresji”.
  - Żaden agresor nie ma prawa do okupowanego przez siebie terytorium – powiedział Duda i zaapelował do światowych przywódców, aby w takich sytuacjach zawsze reagowali „stanowczym sprzeciwem”. Podkreślił również, że kraje, które nie nie przestrzegają zasad suwerenności politycznej i integralności terytorialnej powinny zostać „odrzucone przez światową społeczność”. - Odrzucamy system, w którym o losie narodów decyduje polityka siły i agresji – zaakcentował prezydent RP.

  PREZYDENT ANDRZEJ DUDA O CELACH WIZYTY W USA: "POLSKA CHCE BYĆ CZŁONKIEM RADY BEZPIECZEŃSTWA ONZ"


  Polski prezydent wspomniał również na forum Zgromadzenia Ogólnego o konfliktach, m.in. w Syrii oraz na wschodniej Ukrainie i podkreślił, że Polska aktywnie udziela pomocy humanitarnej mieszkańcom tych krajów. O uchodźcach Duda mówił już w swoim poniedziałkowym wystąpieniu poświęconym kwestii imigracji. - Obowiązkiem społeczności międzynarodowej jest likwidacja prawdziwych przyczyn uchodźstwa i przywrócenie prawa każdego człowieka do życia w jego własnej ojczyźnie. Nigdy nie zapobiegniemy tragedii uchodźstwa, jeżeli nie wyeliminujemy konfliktów – mówił w poniedziałkowym wystąpieniu Andrzej Duda.

  We wtorek prezydent mówił również w Nowym Jorku, że świat nie może milczeć w obliczu prześladowania chrześcijan. - Nasz głęboki sprzeciw budzi fakt, że tak wiele jest dziś w świecie miejsc, w których ludzie ponoszą śmierć za wyznawaną przez siebie religię. Nie możemy milczeć wobec cierpienia chrześcijan, mordowanych w imię religijnego fanatyzmu. Świat musi odpowiedzieć na poszerzające się zjawisko religijnego ludobójstwa – mówił Duda.

  ANDRZEJ DUDA PISZE LISTY W SPRAWIE ATAKU NA POLAKÓW NA WYSPACH BRYTYJSKICH [VIDEO]


  Prezydent poruszył również temat ochrony klimatu i podkreślił, że tylko działania „podejmowane zgodnie przez wszystkie państwa”, mogą poprawić stan środowiska naturalnego. We wtorkowym wystąpieniu w Nowym Jorku Duda mówił także o nierówności ekonomicznej na świecie i zaapelował o stworzenie międzynarodowej koalicji, która skupi się na solidarnym rozwoju państw.

  - Solidarna polityka to polityka, która troszczy się o słabszych i nie ulega silniejszym. Dlatego jej podstawą musi być solidarność pracodawców i pracowników, solidarność regionów bardziej i mniej rozwiniętych, wreszcie zaś, ta najbardziej podstawowa - solidarność tych, którzy mają poczucie sukcesu z tymi, którzy w trudzie przeżywają każdy dzień – mówił Andrzej Duda i powiedział „nie” byciu „więźniami ekonomicznych dogmatów”.

  Na 71. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ Andrzej Duda podkreślił także znaczenie polityki prorodzinnej i wychowywanie kolejnych pokoleń. - Z dumą mogę dziś powiedzieć, że władze Rzeczypospolitej Polskiej realizują obecnie ambitny program na rzecz poprawy życia dzieci w polskich rodzinach – powiedział prezydent, nawiązując do programu 500+.

  ANDRZEJ DUDA: POLSKA BYŁA, JEST I BĘDZIE PRZY UKRAINIE [VIDEO]


  Andrzej Duda jest w Stanach Zjednoczonych od niedzieli. Obok uczestnictwa w Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ prezydent spotkał się również z Polonią w tzw. „amerykańskiej Częstochowie”, czyli w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w stanie Pensylwania. Podczas tegorocznego zgromadzenia ONZ Polska stara się także o zdobycie statusu niestałego członka Rady Bezpieczeństwa. Wybory odbędą się w czerwcu 2017 r., a Polska musi otrzymać poparcie 130 państw.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   Odrz"odrzucamy system, w którym o losie narodów decyduje polityka siły i agresji – zaakcentował prez

   Hans bleib do

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   dlatego oddaj 103 tys zrabowanego terytorium Niemiec
   Danzig,Stettin, Breslau Gleiwitz usw.usf

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama