Ważne
  Andrzej Duda: Na Grobie Nieznanego Żołnierza powinna znaleźć...

  Andrzej Duda: Na Grobie Nieznanego Żołnierza powinna znaleźć się tablica Żołnierzy Wyklętych

  Magdalena Nałęcz (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  1/27
  przejdź do galerii

  ©Piotr Smolinski

  Andrzej Duda w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych wręczył nominacje oficerskie i uhonorował orderami żołnierzy zasłużonych w walce z komunistycznym reżimem. Prezydent podkreślił, że uroczystość jest obchodzona "bez podziałów". Premier Szydło również bierze udział w obchodach, ale tych zorganizowanych w Augustowie.

  AIP/TVN24/x-news


  - Otrzymać nominację generalską w takim dniu to z jednej strony coś wielkiego, a z drugiej, duże zobowiązanie - powiedział podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda.
  Prezydent wręczył nominacje oficerskie "osobom zasłużonym dla niepodległości polskiej oraz pielęgnowania pamięci żołnierzy wyklętych", w tym zasłużonym pośmiertnie, oraz nadał państwowe ordery, w tym Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski.

  CZYTAJ TEŻ | KURYŁÓWKA, LAS STOCKI, KIELCE... NAJWIĘKSZE ZWYCIĘSTWA ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH


  Prezydent podkreślił, że dzisiejsze uroczystości są obchodzone wspólnie, bez podziałów. - I tak powinno być - stwierdził Andrzej Duda, i podziękował za sposób ich organizacji m.in. szefowi Ministerstwa Obrony Narodowej Antoniemu Macierewiczowi. Mówiąc o osobach zasłużonych dla upamiętniania historii żołnierzy wyklętych, Andrzej Duda nadał specjalne miejsce prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, z którego inicjatywy powstał Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, oraz byłemu szefowi IPN-u Januszowi Kurtyce.

  Podczas swojego przemówienia Duda podkreślił, jak istotne jest poleganie na własnych ideałach i działanie w zgodzie z nimi, co charakteryzowało odznaczonych bohaterów. Powiedział również, że proces nadawania im właściwego miejsca w historii "nabiera tempa". - Żołnierze wyklęci staną się fundamentem silnej niepodległej i niezłomnej Polski - powiedział Duda i wspomniał czasy zakłamywania ich historii, które określił na połowę lat 40. do lat 80. a w niektórych przypadkach i później. - Ale wierzę głęboko, że ten czarny czas jest za nami. Cześć i chwała bohaterom, wieczna pamięć poległym - zakończył przemówienie prezydent.
  Prezydent wręczył również uhonorowanym publikację "Ostatni komendanci, ostatni żołnierze". Duda wręczył nominacje oficerskie "osobom zasłużonym dla niepodległości polskiej oraz pielęgnowania pamięci żołnierzy wyklętych", w tym zasłużonym pośmiertnie, oraz nadał państwowe ordery, w tym Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski.

  PROGRAM OBCHODÓW | 1 MARCA TO NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH. PREZYDENT NA PREMIERZE FILMU "HISTORIA ROJA"


  Na stopień generała brygady mianowani zostali: płk Krzysztof Król – zastępca dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód oraz płk Jarosław Kraszewski – dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent wręczył również uhonorowanym publikację "Ostatni komendanci, ostatni żołnierze".

  W uroczystości wzięli udział m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, szefowa Kancelarii Premiera Małgorzata Sadurska, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, szef sztabu generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysław Gocuł, prezes IPN-u Łukasz Kamiński, gen. Mirosław Różański, wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

  W samo południe na "łączce" na Wojskowych Powązkach w Warszawie będzie miała miejsce uroczystość przed Panteonem Żołnierzy Wyklętych. O godz. 13:15 prezydent Duda spotka się uczniami liceum im. rtm. Witolda Pileckiego na lekcji historii w Pałacu Prezydenckim. Następnie głowa państwa złoży wizytę przed tablicą pamiątkową przy ul. Rakowieckiej, a także m.in. pod tzw. kamieniem „Anody”.

  Centralne uroczystości rozpoczną się o godz. 18 wystąpieniem i apelem poległych przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Następnie uczestnicy przemaszerują do Archikatedry św. Jana, gdzie odbędą się koncert okolicznościowy i msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych.

  Po uroczystości kościelnej zaplanowane jest wystąpienie prezydenta Dudy. O godz. 20 rozpocznie się Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który ruszy sprzed Pomnika Romana Dmowskiego na pl. na Rozdrożu i przejdzie pod bramę więzienia przy ul. Rakowieckiej.

  Dzisiejsze uroczystości związane z Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się mszą św. w intencji żołnierzy wyklętych w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Rano premier Beata Szydło spotkała się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na śniadaniu z żołnierzami wyklętymi: Henrykiem Władysławem Atemborskim pseud. "Pancerny", mjr. Zygmuntem Boczkowskim pseud. "Karmin", płk. Józefem Bandzo pseud. "Jastrząb" oraz płk. Leszkiem Andrzejem Mroczkowskim pseud. "Andrzej”.

  Po nich miał miejsce apel pamięci zorganizowany na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego. - W dniu tego szczególnego święta narodowego ustanowionego przez śp. prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego przywracamy polską tradycję narodową, przywracamy pamięć o tym, jak naprawdę Polska odzyskiwała niepodległość i dzięki komu Polska odzyskiwała niepodległość - mówił podczas apelu minister Macierewicz.

  ***

  Prezydent RP Andrzej Duda w przemówieniu wygłoszonym z okazji Narodowego Święta Żołnierzy Wyklętych mówił o tym, że powinna się tam znaleźć tablica poświęcona żołnierzom podziemia antykomunistycznego. – To wielki dzień, bo dziś wyraźnie widać, że Żołnierze Wyklęci żyją. Żyją dopóki istnieje pamięć o nich, dopóki pamięta o nich Polska. Komuniści może zamordowali wielu z nich, ale nie zdołali odebrać im ducha – powiedział prezydent pod Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Mówił, że pamięć trwa, bo „jesteśmy dumnym narodem, który się przygiął, ale nie złamał, który ucierpiał, ale przetrwał”.

  Dziękował ostatnim żołnierzom II Rzeczypospolitej za walkę, ale także tym wszystkim, którzy im pomagali. – Oni byli gotowi poświęcić to, co największe, życie, czasem nie tylko swoje, ale też najbliższych. Kiedy mówimy o Żołnierzach Wyklętych, musimy też pamiętać o tych, którzy im pomagali, tych którzy dawali jedzenie, schronienie, wodę, ubranie. Tych, którzy potem byli prześladowani bo ojciec, brat, został skazany, tych którzy sprzeciwiali się czerwonej władzy – dodał.

  - Dla mnie to nie jest miejsce martyrologii. To miejsce dumy polskiego narodu. Brakuje w tym miejscu niezwykle ważnej tablicy, która powinna się tu znaleźć, tablicy Żołnierzy Wyklętych - stwierdził Duda.

  Prezydent dziękował wszystkim środowiskom, które przechowały i promowały wiedzę o podziemiu niepodległościowym. - Stoimy dzisiaj przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Jest z nami wielu tych, którzy nieśli pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Chylę czoła przed młodymi ludźmi, przed organizacjami pozarządowymi, środowiskami patriotycznymi, którzy pamięć o Żołnierzach Wyklętych propagowali – dziękował prezydent.

  – Jesteśmy tu dzięki decyzji prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego o ustanowieniu 1 marca dniem pamięci o Żołnierzach Wyklętych, ale też dzięki tym, którzy tę pamięć zachowali, przenieśli i rozpalili, tym którzy o tym mówili dzieciom, czasem po cichu w domu, czasem w szkole na boisku, czasem przy ognisku harcerskim – podkreślił prezydent.

  – Jesteśmy przed Grobem Nieznanego Żołnierza, to nie jest miejsce martyrologii, to nie jest miejsce żalu, to jest miejsce dumy z naszego narodu. Brakuje tutaj tablicy upamiętniającej Żołnierzy Wyklętych. Bo oni muszą się tu znaleźć. Byli wrzucani prosto do ziemi, na zbiorowe mogiły, anonimowo. Bez grobu, bez krzyża – powiedział prezydent.

  – Cześć i chwała bohaterom, ojczyzna dumna nigdy nie zapomni swoich prawdziwych synów – zakończył swoje wystąpienie Andrzej Duda.

  BIEGI, MARSZE, ROCZNICOWE MSZE... ZOBACZ RELACJE Z OBCHODÓW NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W CAŁEJ POLSCE

  Czytaj także

   Komentarze (91)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Grzegorz Braun: "Kto ogłupia polski kraj?"/wykład i dyskusja

   https://www.youtube.com/watch?v=wJOMu6ePX6k (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Nie bójcie się prawdy!"kondominium niemiecko-rosyjskim pod żydowskim zarządem powierniczym".

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wypadek prez. Dudy na autostradzie

   bing (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   zmusiło mnie do refleksji...dlaczego wydarzył się akurat jemu?...a nie daj Boże jeśli wypadek będzie miał Jarek to już całkiem zwątpię w przypadkowość..oby to był tylko mało znaczący incydent

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   https://forumemjot.wordpress.com/

   żyd kolaborant i zdrajca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Jak typowo w stosunkach z nie-Zydami, Żydzi stosują podwójna lojalność i dwulicowość. Kultywują oni obronę tożsamości własnej, za wszelka cenę, podczas gdy sami oni, niszczą pamięć narodowa i...rozwiń całość

   Jak typowo w stosunkach z nie-Zydami, Żydzi stosują podwójna lojalność i dwulicowość. Kultywują oni obronę tożsamości własnej, za wszelka cenę, podczas gdy sami oni, niszczą pamięć narodowa i tradycje innych, którymi manipulują i na których maja często wielkie wpływy.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   http://niszczsyjonizm.blogspot.com/

   http://wolna-polska.pl/ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   https://wiadomosci.robertbrzoza.pl/

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   III Żydo-RP – żydowski przekładaniec

   http://wolna-polska.pl/ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Ktoś by powiedział…wraca normalność, Żołnierze Wyklęci, Niezłomni mają swoje święto, a władza oddaje publicznie cześć tym, którzy walczyli o prawdziwą, wolną i suwerenną Polskę…Ktoś by...rozwiń całość

   Ktoś by powiedział…wraca normalność, Żołnierze Wyklęci, Niezłomni mają swoje święto, a władza oddaje publicznie cześć tym, którzy walczyli o prawdziwą, wolną i suwerenną Polskę…Ktoś by powiedział…wraca normalność, Żołnierze Wyklęci, Niezłomni mają swoje święto, a władza oddaje publicznie cześć tym, którzy walczyli o prawdziwą, wolną i suwerenną Polskę…

   Wszystko fajnie…na pozór, choć ja uważam, że partia PiS dziś zagospodarowywuje „wyklętych” pod swój partyjny imaż, pod swój partykularny, partyjny interes…

   Dlaczego tak myślę? Bo wprost proporcjonalnie, zupełnie gdzieś mają Polaków prawdziwie wyklętych, którzy w bestialski sposób w liczbie około 200 tysięcy zostali zgładzeni nie tak dawno na Ukrainie przez banderowskich, ukraińskich zwyrodnialców. Dziś poprawność polityczna wobec jankesko-jewrejsko-jewropejskim „protektorom” nakazuje Pisowcom aby wyrwać Rodakom od ust by wspierać potomków oprawców Polaków na kresach i podsycać bezsensowną wojnę domową…co na to powiedzieliby dziś Żołnierze Wyklęci jeśliby żyli?

   Co powiedziałby dziś Mjr. Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” na okrzyki na cześć banderowców prezesa Kaczyńskiego na ukraińskim majdanie…czy gdyby żył, nie zakląłby siarczyście?Co powiedziałby dziś Rotmistrz Pilecki na podpisanie przez Lecha Kaczyńskiego Traktatu Lizbońskiego czym zaciągnął Polskę w europejski, lewacki jasyr? Czy nie zakląłby siarczyście?Co powiedziałby dziś August Emil Fieldorf (Generał Nil) na zablokowanie przez ówczesnego ministra sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego ekshumacji w Jedwabnem…czym na wiele lat powalił Polskę na kolana, która musi przepraszać i kajać się z powodu jakichś wymyślonych pogromów na Żydach? Czy nie zakląłby siarczyście?

   Dziś, gdyby niezłomni żyli, byliby niewygodni także dla tej władzy…bo oni walczyli i oddawali życie za Polskę prawdziwie suwerenną i wolną…bez obcych wojsk na terenie Polski, bez zgniłych kompromisów, bez układów, bez politycznych, międzynarodowych koterii, bez maski relatywizmu moralnego, którą można ubrać w zależności od potrzeby politycznej…

   Cześć i Chwała Bohaterom!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Menory w Magdalence 1989

   http://wolna-polska.pl/ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Jak możemy sami zobaczyć na uzgodnienie do Magdalenki w 1989 roku każda ze stron judeo-satanistów przyszła ze swoją menorą. Solidarność na znak solidarności z władzą przyniosła swoją menorkę, a...rozwiń całość

   Jak możemy sami zobaczyć na uzgodnienie do Magdalenki w 1989 roku każda ze stron judeo-satanistów przyszła ze swoją menorą. Solidarność na znak solidarności z władzą przyniosła swoją menorkę, a władza wystawiła swoją menorę w niezmienionej formie od 1944 roku. Każda ze strona postawiła ją sobie na stole.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Grzegorz Braun o Muzeum Historii Żydów Polskich

   https://www.youtube.com/watch?v=CT4th6325_M (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Prawda jest CHOLERNIE ciekawa :) A Grzegorz Braun świetnie opowiada.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oh! Muzeum Historii Żydów Polskich - FAUszerstwo 100-lecia!!!

   https://www.youtube.com/watch?v=YePXzZ4_ohE (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   Jan Tomasz Gross to łajdak żydowski, który bezczelnie i po chamsku próbuje podrywać opinię Polsce i Polakom. Tego łajdaka nie wolno wpuszczać do Polski. Za dużo zginęło Polaków , którzy ratowali...rozwiń całość

   Jan Tomasz Gross to łajdak żydowski, który bezczelnie i po chamsku próbuje podrywać opinię Polsce i Polakom. Tego łajdaka nie wolno wpuszczać do Polski. Za dużo zginęło Polaków , którzy ratowali Żydów aby ten łajdak szkalował Polaków. Proszę podać choć jeden przypadek gdzie Żyd uratował choć jednego Polaka. Historia nie zna takiego faktu. Ogromny szacunek dla Pana profesora za ten ciekawy wykład.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lech Wałęsa to jest zero kompletne! On donosił jak kradli akumulatory z wózków - Janusz Korwin-Mikke

   https://www.youtube.com/watch?v=zR4Yhw8qxBY (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   Lech Wałęsa to jest zero kompletne! On donosił na tych co kradli akumulatory z wózków! - Janusz Korwin-Mikke

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przeklęci

   Rudi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   zolnirze.?To byli ludzie nie mający pojęcia co się dzieje.
   Po tak potwornej wojnie,gdzie zgineło dziesiątki milionow ludzi ci /bohaterowie/
   chcieli wywolać następną.Nie mieli chyba pojęcia,że...rozwiń całość

   zolnirze.?To byli ludzie nie mający pojęcia co się dzieje.
   Po tak potwornej wojnie,gdzie zgineło dziesiątki milionow ludzi ci /bohaterowie/
   chcieli wywolać następną.Nie mieli chyba pojęcia,że świat dysponowal juz tak potworną bronią
   jak atom.Dla mnie to są ludzie przekleci .Nie mówiącjuż o tym co robili swoim braciom.
   I tych prezydent odznaczaHańba.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama