Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Andrzej Wajda nie żyje. Miał 90 lat. Zmarł największy polski reżyser filmowy

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa
Andrzej Wajda nie żyje. Miał 90 lat. Andrzej Wajda zmarł późnym wieczorem 9 października.
Andrzej Wajda nie żyje. Miał 90 lat. Andrzej Wajda zmarł późnym wieczorem 9 października. Arc.
Andrzej Wajda nie żyje. Zmarł Andrzej Wajda - największy polski reżyser filmowy. Świat kultury jest pogrążony w smutku. W niedzielę wieczorem, 9 października, zmarł polski reżyser filmowy i teatralny, Andrzej Wajda. Nie tak dawno temu, bo w marcu, świętował swoje 90 urodziny. We wrześniu zaprezentował swój najnowszy film pt. Powidoki. Wydawało się, że mimo problemów zdrowotnych, jeszcze wiele przed nim. W niedzielę nadeszła smutna wiadomość. Pogrzeb Andrzeja Wajdy odbędzie się w Krakowie na cmentarzu salwatorskim.

Andrzej Wajda nie żyje. Ta wiadomość wstrząsnęła Polakami późnym wieczorem w niedzielę, 9 października. Większość o śmierci Andrzeja Wajdy dowiedziała się jednak w poniedziałek rano.

Zaczęło się od posta, jaki na swoim Facebooku opublikował "Festiwal Reżyserii Filmowej", w którym ogłoszono, że zmarł 90-letni reżyser filmowy i teatralny, Andrzej Wajda. Później informację potwierdzono - śmierć nastąpiła w niedzielę wieczorem, 9 października.

Andrzej Wajda od dłuższego czasu chorował. Mimo to nakręcił jeszcze swój ostatni film pt. Powidoki. W ostatnich dniach trafił do szpitala. Jego stan pogorszył się w sobotę. W niedzielę wieczorem nadeszła smutna wiadomość: zmarł Andrzej Wajda.

Andrzej Wajda zostanie pochowany w Krakowie na cmentarzu salwatorskim.

Andrzej Wajda (ur. 6 marca 1926 roku) to wybitny polski reżyser, któremu popularność przyniosły takie filmy, jak "Kanał" oraz "Popiół i diament", dokonywał także ekranizacji wielu dzieł literackich, jak "Popioły", "Wesele", "Ziemia obiecana" czy w końcu "Pan Tadeusz".

- Nie spotkałem w swoim długim życiu zawodowym reżysera, który tak potrafił pracować z aktorem. Wystarczyło jedno zmarszczenie, żebym wiedział, że w następnym ujęciu muszę się poprawić - mówi Daniel Olbrychski.

- To był wielki człowiek, autorytet, nauczyciel młodych. Po tym poznaje się człowieka wielkiego, że nie osiada na laurach zdobywa kolejne szczyty. I takim właśnie człowiekiem był Andrzej Wajda - mówi Marian Opania, słynny aktor, który grał w "Człowieku z żelaza".

- To jeden z ostatnich autorytetów, którzy mieli coś do powiedzenia. To jeden z ostatnich pokolenia inteligentów, erudytów. Kiedy obchodził swoje ostatnie urodziny, podszedłem do niego i powiedziałem: Panie Andrzeju, dziękuję, że Pan jest i będzie. Odpowiedział: to okropne życzenia, ale dziękuję za to "będzie" - mówi Jan Englert.

Andrzeja Wajdę żegna krytyk filmowy Tomasz Raczek
- Nie było wybitniejszego poety kina w historii polskiego filmu niż Andrzej Wajda. To dobrze, że trzy tygodnie temu na festiwalu w Gdyni zdążył jeszcze przekonać się jak bardzo był przez swoich widzów szanowany i kochany. Na stojąco! Za wszystkie filmy - te genialne, i te które z różnych powodów nie wyszły tak jak miały wyjść - dziękuję Panie Andrzeju! - napisał Tomasz Raczek.

Współczesna twórczość reżysera to z pewnością film "Katyń" oraz "Tatarak". Jego działalność teatralna obejmowała wystawianie sztuk w teatrach warszawskich, krakowskich czy gdańskich, a także za granicą.

Andrzej Wajda był wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość - m.in. w 1998 roku został laureatem weneckiego Złotego Lwa za dorobek życia, tego samego roku jego gwiazdę odsłonięto też na Łódzkiej Alei Gwiazd, a w 2000 roku otrzymał Oscara za całokształt działalności filmowej. W 2006 roku, również za całokształt twórczości, otrzymał nagrodę Złotego Niedźwiedzia.

Andrzej Wajda WSPOMNIENIE

Nie tak dawno temu, bo w marcu, Andrzej Wajda obchodził swoje 90 urodziny.

We wrześniu 2015 r. Andrzej Wajda kręcił w Mirowie na Jurze zdjęcia do swego filmu "Powidoki", poswięconemu wybitnemu malarzowi i teoretykowi sztuki Władysławowi Strzemińskiemu. Film ten został nominowany do Oscara w kategorii obraz nieanglojęzyczny.

Kim był Andrzej Wajda?

Andrzej Wajda urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach. Jego ojciec, Jakub, oficer Wojska Polskiego, zginął w Katyniu. Chciał, by syn służył w armii. W 1939 roku przyszły reżyser pojechał więc do Lwowa, by wstąpić do Korpusu Kadetów. Nie dostał się tam jednak i większą część wojny spędził w Radomiu.

Popularność przyniosły mu filmy inicjujące tzw. polską szkołę filmową: Kanał oraz Popiół i diament, w których dokonywał rozrachunku z czasami II wojny światowej. Dokonał ekranizacji wielu dzieł literackich, jak Popioły, Brzezina, Wesele, Ziemia obiecana, Panny z Wilka i Pan Tadeusz. Współtworzył kino moralnego niepokoju, w którego ramach powstały osadzone w tematyce społecznej, demaskujące patologie systemu komunistycznego w Polsce obrazy: Człowiek z marmuru i jego kontynuacja Człowiek z żelaza, nagrodzona Złotą Palmą w Cannes.

Do ostatnich dokonań artysty należą: martyrologiczny film Katyń oraz eksperymentalny Tatarak. Reżyser zainicjował również powstanie istniejącego w latach 1972–1983 Zespołu Filmowego X, Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej utworzonej w 2001 roku oraz autorskiego studia filmowego. Jego działalność teatralna obejmowała wystawianie sztuk w teatrach gdańskich, warszawskich, krakowskich (Z biegiem lat, z biegiem dni...) oraz za granicą.

Twórczość Andrzeja Wajdy nawiązywała do polskiego symbolizmu i romantyzmu, była próbą rozrachunku z mitami polskiej świadomości narodowej. Za zasługi dla rozwoju kinematografii Wajda był wielokrotnie nagradzany, między innymi w 2000 roku otrzymał Nagrodę Akademii Filmowej (Oscara) za całokształt twórczości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Andrzej Wajda nie żyje. Miał 90 lat. Zmarł największy polski reżyser filmowy - Dziennik Zachodni