Australia: Cyklon Debbie atakuje wybrzeże Queensland....

  Australia: Cyklon Debbie atakuje wybrzeże Queensland. Prędkość wiatru sięga 260 km/h [ZDJĘCIA]

  Kazimierz Sikorski (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Cyklon Debbie przechodzi przez Bowen
  1/8
  przejdź do galerii

  Cyklon Debbie przechodzi przez Bowen ©AFP/EAST NEWS

  Potężny cyklon naciera na północno-wschodnie wybrzeża Australii. Już wywołał ogromne szkody, wiele domostw nie ma prądu, ruch na drogach i na kolei, a także samolotowy utrudnia potężny deszcz towarzyszący bardzo silnym podmuchom wiatru.


  Cyklon Debbie uderzył najpierw między Bowen i Airlie Beach w Queensland i oceniono go na czwartą kategorię. Chwilami podmuchy wiatru przekraczały 260 km na godzinę. W miarę jak wdzierał się wgłąb lądu osłabł do trzeciej kategorii, nadal jest bardzo groźny i niszczycielski.


  Premier Malcolm Turnbull powiedział w parlamencie, że uruchomiono specjalny plan ratunkowy dla rejonów, które mogą być najbardziej poszkodowane uderzeniami cyklonu. Meteorolodzy twierdzą, że od dekad nie spotkali się z tak potężnym żywiołem, oko cyklonu przypomina ścianę o średnicy 50 km.

  Premier Queensland Annastacia Palaszczuk mówi, że straty, jakie wywołuje cyklon będą ogromne, w tej chwili jednak akcja służb ratowniczych koncentruje się nad udzielaniu pomocy tym, którzy mogą stracić życie lub zostać ranni.

  Jak dodała premier w trybie pilnym ewakuowano już ponad 25 tysięcy ludzi, ale to nie wszystko. W pogotowiu jest bowiem specjalistyczny sprzęt i służby, które na dany sygnał ruszą do kolejnego etapu wyprowadzania ludzi z zagrożonych rejonów.

  Greg Williamson, burmistrz miasta Mackay mówi o straszliwych podmuchach wiatru oraz potężnych ulewach, jaki towarzyszą cyklonowi.

  - Jak nie zdołam na czas uciec z domu, będzie po mnie - opowiada mieszkaniec Queens Beach 91-letni Keith Hills, który szykował się do opuszczenia domostwa.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama