Będzie drugie referendum w sprawie niepodległości Szkocji

  Będzie drugie referendum w sprawie niepodległości Szkocji

  Aleksandra Gersz AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Będzie drugie referendum w sprawie niepodległości Szkocji

  ©OLI SCARFF/AFP/EAST NEWS

  - Kolejne referendum w sprawie niepodległości Szkocji odbędzie się między 2018 a 2019 rokiem - ogłosiła w poniedziałek szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon. Pierwsza minister powiedziała, że to Szkoci zdecydują czy chcą razem z Wielką Brytanią wystąpić z Unii Europejskiej czy stać się niepodległym państwem i pozostać we Wspólnocie. Za pozostaniem w UE w czerwcu ub.r. opowiedziało się 62 proc. Szkotów.
  Będzie drugie referendum w sprawie niepodległości Szkocji

  ©OLI SCARFF/AFP/EAST NEWS

  Nicola Sturgeon ogłosiła na konferencji prasowej w poniedziałek, że w obliczu niezgody Szkocji na Brexit, Szkoci ponownie zdecydują czy kraj powinien odłączyć się od Wielkiej Brytanii. Pierwsze referendum niepodległościowe przeprowadzono w 2014 r. Wówczas za pozostaniem w Wielkiej Brytanii zagłosowało 55 proc., a za utworzeniem oddzielnego państwa - 44 proc.

  Czytaj także: Jarosław Kaczyński: Nie chcemy wyprowadzić Polski z Unii. To kłamstwa i manipulacje

  Pierwsza minister Szkocji podkreśliła jednak, że wówczas nikt nie wiedział, że dojdzie do Brexitu i teraz Szkocji muszą mieć prawo do ponownego podjęcia decyzji. Referendum będzie miało miejsce między jesienią 2018 r. lub wiosną 2019 r. Sama Wielka Brytania może rozpocząć proces wyjścia z UE już w tym miesiącu.

  - Chciałabym, żebyśmy nie musieli dokonywać takiego wyboru, ale musimy - powiedziała szefowa szkockiego rządu. Sturgeon podkreśliła, że Brexit, przeciwko któremu w czerwcowym referendum unijnym opowiedziało się aż 62 proc. Szkotów, zagraża nie tylko szkockiej gospodarce, ale również całemu społeczeństwu oraz samej demokracji. - Gra nie toczy się tylko o naszą relację z Europą, ale również o to, jakim krajem się staniemy - mówiła szefowa szkockiego rządu, zaznaczając, że jest gotowa bronić interesów Szkocji.

  Czytaj także: Wlk. Brytania. Theresa May: Brexit rozpocznie się w marcu 2017

  Sturgeon powiedziała również w poniedziałek, że od czerwca próbowała dojść do porozumienia z brytyjskim rządem przygotowującym się do Brexitu, ale "nic nie poruszyło się nawet o milimetr". - Brytyjski rząd miał wiele okazji, aby pójść na kompromis - podkreśliła pierwsza minister Szkocji, dodając, że już w przyszłym tygodniu zwróci się do szkockiego parlamentu o zgodę na przeprowadzenie drugiego referendum.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jak im nie leży

   kroton

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 9

   to referenda będą ponawiać ile wlezie.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama