Brexit: Bankowcy i politycy nie ponieśli kary za krach 2008...

  Brexit: Bankowcy i politycy nie ponieśli kary za krach 2008 r. Teraz mają za swoje

  ”The Times”

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Przez zaniechanie działań w stosunku do City kolejni brytyjscy premierzy tylko mimowolnie wzniecili rewolucję
  1/2
  przejdź do galerii

  Przez zaniechanie działań w stosunku do City kolejni brytyjscy premierzy tylko mimowolnie wzniecili rewolucję ©Lefteris Pitarakis/Nick Ut/Kathy Willens/Matt Dunham

  Eurokraci, politycy i przede wszystkim bankowcy nie dostrzegali obaw zwykłych, sądzili że ich poprzednie grzechy pójdą w zapomnienie. Stało się jednak inaczej, skrajną formą protestu okazał się Brexit.
  Gdy Bob Geldof z przyjaciółmi imprezowali na zacumowanej przy Tamizie „barce pozostania w UE”, przyszedł do nich zarządca przystani i poprosił o ściszenie muzyki. Rozsierdzony muzyk zadzwonił ze skargą do swojego kumpla Davida Camerona. Ten nie mógł pomóc, bo przygotowywał się do sesji pytań posłów. Głosujący za wyjściem z Unii rybacy - wyznaczone przez nią kwoty połowowe zrujnowały ich życie - „poczęstowali” imprezowiczów strugami zimnej wody z węży.


  Symboliczna scena. Pomyślmy o niej w kontekście wyniku referendum. Kompletna ignorancja, bezduszność, ale przede wszystkim dzwoniący po ratunek Geldof ze swoim statkiem głupców - mówią nam wszystko.

  CZYTAJ TAKŻE: Trzy czarne widma. Polska u progu walki o przetrwanie

  Wielu glosowało za pozostaniem mimo że Europa jawi się dziś jako przypadek beznadziejny. I mimo cynicznego wykorzystywania tragicznej śmierci Joe Cox przez wspierającą status quo kampanię. Po prostu chciałem, by ten krótki europejski pokój trwał nieco dłużej, a pozostanie uznałem za jedyną drogą do tego celu.

  W ciągu ostatnich tygodni zadowoleni z siebie zwolennicy pozostania raz po raz cytowali wiersz Williama Butlera Yeatsa „Drugie przyjście” - „Najlepsi tracą wszelką wiarę, a w najgorszych Kipi żarliwa i porywcza moc” [przekł. Stanisław Barańczak]. Powtórzą ten fragment teraz? Powiedzą, że 52 proc obywateli Zjednoczonego Królestwa to ludzie najgorsi? Media społecznościowe aż kipią od wpisów zwolenników pozostania dotyczących przeciwników. Określenia łatwe do przewidzenia - idioci, rasiści, faszyści.

  Zmienił się obraz wielu brytyjskich miast i miasteczek. Na przykład takie Bolton wiele lat temu było o miejsceem niezwykle żywym i wibrującym. Teraz jest zaniedbanym, umarłym miastem. Bogactwo i życie wydrenował przeżywający boom Manchester, ale przede wszystkim - londyńskie enklawy elit i południowy wschód.

  Później nastąpił kryzys 2008-2009. Z początku sądzono, że chodzi o fatalny brak kompetencji City. Okazało się jednak, że mamy do czynienia z czystą działalnością przestępczą.

  Pewien mądry człowiek powiedział kiedyś, że jeśli bank rośnie szybciej niż w tempie 5 proc to mamy do czynienia z oszustwem. To celna uwag, a w tym czasie Royal Bank of Scotland umierał ze wstydu. Przyznajmy - nie umarł, choć powinien.

  I co? Okazało się, że właściwie nic się nie stało. Bankowców winno się było wtedy wsadzać do więzień tuzinami. Nie wsadzano. Wszystkie wielkie banki powinny upaść. Nie upadły. Ludzie stracili wiarę w system zapewniający wszystkim równość. Także wobec prawa. Sondaż Gallupa pokazał, że w 2002 roku 77 proc Amerykanów wyrażało zadowolenie z tego, że ciężko pracując mogą się dorobić. Innego zdanie było 22 proc. W 2014 stosunek ten wynosił już tylko 54 do 45 proc.

  CZYTAJ TAKŻE: Wyjście Wielkiej Brytanii ze wspólnoty może pociągnąć do katastrofy całą Europę

  W Wielkiej Brytanii mieliśmy do czynienia ze znacznie większą utrata zaufania. - Oni wszyscy w tym siedzieli. Wszyscy oprócz nas - myśleli zwykli ludzie. Przez zaniechanie działań w stosunku do City najpierw Tony Blair i Gordon Brown, a później Cameron i Osborne, mimowolnie wzniecili rewolucję.

  Banksterom” i ich kumplom się upiekło. Mało tego - na wybuchłej następnie recesji zbili jeszcze miliony. Z radością dołączyli do światowej super elity. Bogactwo szefów firm i finansistów wzrosło w sposób niebotyczny. Zamożność wszystkich innych - wyciągnęła kopyta. Nierówność w tej kwestii znajduje się dziś na tym samym poziomie, co w czasach edwardiańskich.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (9)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   odlot bogaczy

   dirtyass (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   Ta pasożytnicza część społeczeństwa ma wszystko w ass. Pozostaje jeszcze raz pogratulować narodom totalnej głupoty wyboru niewolniczego systemu jako coś najcudowniejszego, co ich w życiu spotkało !


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   FEEuduLAZIM TO HANDEL NIYwolnikami POlactwa SSraMACTWA i ssOCJAL POńszczyzNY cossKUF

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   KOPYTOlizm TO KApoTAŁ LIBER MAFiafi PO BANKSTERCE BALCYRKU Z JUNTY TACZERKI.LICZY SIE PRywata PRafo KASA PO trupach SUWERENA A KRAJ SPRZEDAny DO PRzywilejuf LACHUF SZLACHTY LACHOSSTANU SSRAMACKI...rozwiń całość

   KOPYTOlizm TO KApoTAŁ LIBER MAFiafi PO BANKSTERCE BALCYRKU Z JUNTY TACZERKI.LICZY SIE PRywata PRafo KASA PO trupach SUWERENA A KRAJ SPRZEDAny DO PRzywilejuf LACHUF SZLACHTY LACHOSSTANU SSRAMACKI OSSMIORNICY. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   feudalizm

   Pan na Włościach (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

   Dobrze mówisz Chamie, feudalizm jest o wiele lepszy. Dostałbyś na początek 100 batów i podwojoną dziesięcinę do odrobienia, to by ci się odechciało czytania czegokolwiek. Bo cham jest od roboty i...rozwiń całość

   Dobrze mówisz Chamie, feudalizm jest o wiele lepszy. Dostałbyś na początek 100 batów i podwojoną dziesięcinę do odrobienia, to by ci się odechciało czytania czegokolwiek. Bo cham jest od roboty i pożytek z niego mniejszy niż z wołu czy chociażby kuryzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PAsożyt się odezwłał?

   Sten (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Najwyraźniej...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie tylko bangsterzy ! Również zakłamane lewackie "elity" brały udział w

   totalnym fałszerstwie finansowym, łamaniu demokracji, kłamstwach, manipulacjach. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

   Przerabialiśmy to za nierządów PO-PSL-Komorowski, trwających dzięki poparciu łże "elit"
   z Brukseli i Berlina.
   Podobnie dzieje się w całym euro kołchozie. Już nawet w Austrii lewactwo posunęło się...rozwiń całość

   Przerabialiśmy to za nierządów PO-PSL-Komorowski, trwających dzięki poparciu łże "elit"
   z Brukseli i Berlina.
   Podobnie dzieje się w całym euro kołchozie. Już nawet w Austrii lewactwo posunęło się do
   fałszowania wyborów.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Poparcie Wiednia

   faszysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   prawictwo też trzeba wytłuc jak karaluchy - najlepszy jest system socjalny oparty o jeden wybrany naród! A reszta do kopania rowów melioracyjnych. I wykastrować żeby się więcej nie pleniło!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bredzenia Angola

   co to jest (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   gdyby rzeczywiście chodziło o banki to ludzie nie atakowaliby imigrantów, o czym się mówi w każdych wiadomościach BBC News. A o co chodzi autorowi chodzi z tymi imigrantami, skoro Angole na swojej...rozwiń całość

   gdyby rzeczywiście chodziło o banki to ludzie nie atakowaliby imigrantów, o czym się mówi w każdych wiadomościach BBC News. A o co chodzi autorowi chodzi z tymi imigrantami, skoro Angole na swojej wyspie szczelnie się odgrodzili? Dlaczego ten gość chce rozliczać kontynentalnych europejczyków za wsparcie Banku Anglii dla banków w Wielkiej Brytanii? To są bredzenia z rozgoryczenia - za 5 lat napisze jaka to Unia była wspaniała i że trzeba do niej wrócić.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   The Big Short

   The Big Short (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Odnośnie krachu 2008 powstał film na faktach (bardzo ciekawy) pt."The Big Short" POLECAM się zapoznać może się to powtórzyć - chciwość bankowców nie zna granic.
   Początek kilka, może kilkanaście...rozwiń całość

   Odnośnie krachu 2008 powstał film na faktach (bardzo ciekawy) pt."The Big Short" POLECAM się zapoznać może się to powtórzyć - chciwość bankowców nie zna granic.
   Początek kilka, może kilkanaście minut może być nudny ale później trudno się oderwać.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brexit - początek rozpadu UE

   Ewiak Ryszard (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

   Brexit to dopiero początek rozpadu UE. Biblia zapowiada powrót, występującej w roli "króla północy" - Rosji (Daniela 11:29a). Stanie się to w czasie wyznaczonym przez Boga. Będzie to zapewne...rozwiń całość

   Brexit to dopiero początek rozpadu UE. Biblia zapowiada powrót, występującej w roli "króla północy" - Rosji (Daniela 11:29a). Stanie się to w czasie wyznaczonym przez Boga. Będzie to zapewne spektakularne widowisko, połączone z rozpadem nie tylko UE, lecz także NATO. W podobnie spektakularny sposób Bóg zrealizował wcześniejszą zapowiedź, mówiącą o tym, że jakiś czas po zakończeniu drugiej wojny światowej wojska rosyjskie powrócą do swej ziemi (Daniela 11:28b). Nie zakończyło się na wyjściu z dawnego NRD. Nieprzypadkowo rozpadł się Związek Radziecki i Układ Warszawski. Dzięki temu wojska te opuściły całą Europę. W wyznaczonym czasie powrócą do wielu miejsc, gdzie wcześniej stacjonowały. Wszystkie szczegóły tej wizji, a jest ich wiele, Bóg realizował od czasów starożytnej Persji w sposób spektakularny i w porządku chronologicznym. To nie jest sofistyka. O powrocie Rosji mówię od roku 1998, gdy nic z tego nie kiełkowało. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama