Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burze nad woj. lubelskim. Potężne gradobicie w powiecie kraśnickim i lubelskim (ZDJĘCIA)

Małgorzata Szlachetka, LUB
Gradobicie i potężna ulewa przeszła w poniedziałkowe popołudnie m.in. nad powiatem kraśnickim. Spustoszenia dopełnił silny wiatr. Trwa usuwanie szkód.

Filmik nagrany w Stróży (powiat kraśnicki). Wideo otrzymaliśmy od Iwony Dudziak. Dziękujemy!

Silny wiatr największe straty spowodował w gminach Zakrzówek i Bychawa. Strażacy odnotowują także duże zniszczenia w miejscowości Blinów (gmina Szastarka).

- Zaczęło się koło godz. 19, to był moment, trudno to opisać, jak się tego nie przeżyło. Ja miałam okna pozamykane, ale zerwało rolety. Mąż, gdy to się zaczęło, robił elektrykę przy kombajnie, bał się stamtąd ruszyć, żeby go nie porwało - opowiada Gabriela Krawczyk, żona sołtysa. - W naszym gospodarstwie nieuszkodzony jest tylko jeden dach, ten na domu, nie ma prądu. We wsi leżą powyrywane drzewa i słupy wysokiego napięcia - opowiada nasza rozmówczyni.

- To jest Armageddon. Na kilkadziesiąt gospodarstw w Blinowie nie ma takiego, które by nie ucierpiało. Mamy wiele uszkodzonych i zerwanych dachów. Do tego trzeba dodać ogromne ilości połamanych drzew, całe połacie lasu - relacjonuje Tomasz Stachyra, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, który jest w Blinowie. - Niektóre budynki grożą zawaleniem, musimy je zburzyć w kontrolowany sposób - dodaje Stachyra.

Trwa szacowanie wysokości strat. W środę tereny zniszczone przez żywioł odwiedzi wojewoda lubelski, Przemysław Czarnek. Od godziny 08.30 przez pół godziny wojewoda ma być w Potoku Wielkim (powiat janowski), od godziny 9.15 do 9.45 w Szastarce (powiat kraśnicki), a między 10.15 i 10.45 w miejscowości Zakrzew (powiat lubelski).

- Bilans poniedziałkowej wichury to ok. 30 zerwanych dachów domów i ponad 50 uszkodzonych dachów w budynkach gospodarczych - podał wieczorem rzecznik wojewody, Radosław Brzózka. Dodając jednocześnie, że ma informacje o mieszkańcach ośmiu uszkodzonych domów z gminy Milejów, którzy przenieśli się tymczasowo do tzw. letnich kuchni.

Skutki piątkowej wichury
W weekend były z kolei usuwanie skutki wcześniejszej, piątkowej burzy. W całym województwie straż odnotowała około 900 interwencji, głównie do połamanych drzew. - Skutki piątkowej wichury usuwaliśmy jeszcze w niedzielę - dodaje Stachyra, rzecznik lubelskich strażaków.

Jeszcze we wtorek w Lublinie są usuwane uszkodzone w piątek drzewa. - Nie przypominamy sobie żeby w ostatnich czasach była tak okropna w skutkach nawałnica i w tak wielu miejscach na raz. Połamane gałęzie, a w wielu przypadkach też położone drzewa stwierdziliśmy na 79 ulicach - podawał w poniedziałek Karol Kieliszek z zespołu prasowego Urzędu Miasta Lublin. Chodzi m.in. o następujące lokalizacje: Jana Pawła II, Kraśnicka, Wojciechowska, Konstantynów, Koncertowa, Obywatelska, Spółdzielczości Pracy, Smorawińskiego, Północna, Związkowa, Jaczewskiego, Witosa, Turystyczna, Nadbystrzycka, Głęboka, Zygmuntowskie, Piłsudskiego, Gazowa, Niepodległości, Trześniowska, Podzamcze, Kruczkowskiego, Droga Męczenników Majdanka, Andersa, Dożynkowa, Bronowicka, Zemborzycka, Krężnicka, Prawiednicka, Warszawska, Racławickie, Nałęczowska, Zamojska, Chopina.

We wtorek okazało się, że po piątkowej nawałnicy konieczne jest usunięcie ponad 300 drzew tylko w samym Lublinie. Chodzi m.in. o drzewa wyrwane z korzeniami. Pod naporem wiatru padły także duże, dorodne okazy. Przy Szkole Podstawowej nr 31 na ul. Lotniczej wyrwane z korzeniami drzewo upadło na bramkę ogrodzenia boiska.

- Wszyscy nasi pracownicy są w terenie, usuwanie skutków nawałnicy potrwa pewnie do końca tygodnia. Na przykład przy Kraśnickiej do likwidacji jest buk czerwony, który jest pomnikiem przyrody, poza tym topola na placu Kaczyńskiego, a w parku Bronowickim dwa duże drzewa - wylicza Józef Piotr Wrona z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.

***

Jak nas poinformował oficer dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, największe straty odnotowano w gminach Szastarka i Zakrzówek. Tam przeszło coś w rodzaju trąby powietrznej.

Uszkodzonych jest kilkadziesiąt dachów i budynków. Zniszczenia, ale mniejsze, są też w okolicach m.in. Bychawy w pow. lubelskim oraz w pow. łęczyńskim i świdnickim (okolice Piask).

Oglądaj zdjęcia:
Potężne gradobicie w powiecie kraśnickim (ZDJĘCIA)

Do tej pory nie było informacji, aby ktoś został ranny podczas ataku żywiołu. Poza uszkodzonymi budynkami z pewnością będą też duże zniszczenia w uprawach rolnych.

Trąba powietrzna w okolicach Bychawy:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Burze nad woj. lubelskim. Potężne gradobicie w powiecie kraśnickim i lubelskim (ZDJĘCIA) - Kurier Lubelski