Chrystus prawie gotowy na Światowe Dni Młodzieży w...

  Chrystus prawie gotowy na Światowe Dni Młodzieży w Świebodzinie

  Alicja Kucharska,, wideo:TVN24/x-news

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  14 dni trwał etap piaskowania całej figury. Przy całości pracowało czterech pracowników, w tym dwóch alpinistów przemysłowych, którzy byli wielką atrakcją dla turystów oraz mieszkańców.
  Rusztowanie okalające figurę Chrystusa, które pojawiło się na początku maja, wzbudziło wielkie zainteresowanie mieszkańców. Pojawiło się wokół pomnika w ekspresowym tempie. Nie wolniej wykonano piaskowanie figury, które już się zakończyło.

  Odpowiedzialną za całość prac jest firma Hirsch. Podwykonawcą zobligowanym do wykonania piaskowania figury była natomiast firma MPM Service z pobliskiego Wilkowa.
  Piaskowanie zostało wykonane bardzo szybko, bo tylko w dwa tygodnie. -Jesteśmy generalnym wykonawcą oczyszczenia całej figury, a także prac alpinistycznych. Piaskowanie ma na celu oczyścić pomnik i w efekcie zmatowić powierzchnię pod powłoki tynkarskie czy malarskie - wyjaśnił Szymon Chorążyczewski, zarządzający firmą.

  Zobacz też: Światowe Dni Młodzieży w Świebodzinie. Przyjedzie 4 tys. młodych ludzi [WIDEO, ZDJĘCIA]

  Piaskowanie pozwala usunąć stare powłoki, luźne elementy i przygotować powierzchnię figury do dalszych prac. Najpierw piaskowanie odbywało się do poziomu rusztowania, następnie alpiniści przemysłowi zajęli się piaskowaniem rąk oraz głowy. Dwa tygodnie i czterech pracowników - nie dziwią więc opinie, że renowacja figury przebiega bardzo sprawnie.

  Jak wyjaśnił nam ks. Jan Romaniuk, proboszcz i kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, następny etapem renowacji jest podwójne szpachlowanie i malowanie figury. Dopiero po zakończeniu prac na zewnątrz, prace przeniosą się do wnętrza figury. Do malowania zostanie wykorzystana specjalna farba fotokatalityczna, która ma chronić pomnik przed czynnikami zewnętrznymi. Cała powierzchnia będzie jednolita i gładka, tak by do środka nie dostała się woda.

  Wewnątrz powierzchnię budowli czeka piaskowanie, cała konstrukcja zostanie pomalowana i zabezpieczona. Dla bezpieczeństwa zostanie wzmocniony też nasyp, na którym usytuowany jest pomnik.

  Przypomnijmy, że decyzję o renowacji figury podjęto ze względu na zawilgocenie i pęknięcia pomnika u podstawy. Renowacja to też jeden z elementów przygotowań do diecezjalnych obchodów Światowych Dni Młodzieży w Świebodzinie. Ponadto przed ŚDM zostanie uporządkowany cały teren wokół figury Chrystusa. W lipcu przed krakowskimi ŚDM do Świebodzina przybędzie około 300 zagranicznych gości, a 23 lipca na uroczystości centralne przyjedzie około 4 tysięcy pielgrzymów.

  Remont figury Chrystusa Króla to koszt rzędu 650 tysięcy złotych. Zgodnie z zawartymi umowami remont ma się zakończyć do 8 lipca.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   maria

   maria (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski apeluje o pomoc

   Chodzi o ochronę dzieci biskupa Kalety poczętych in vitro przed śmiercią. Biskup chce zabić swoje dzieci. Ks. Tadeusz ujawnia sprawę.

   Mam wrażenie,...rozwiń całość

   Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski apeluje o pomoc

   Chodzi o ochronę dzieci biskupa Kalety poczętych in vitro przed śmiercią. Biskup chce zabić swoje dzieci. Ks. Tadeusz ujawnia sprawę.

   Mam wrażenie, że wszystkim zależy tylko na wyciszeniu tej sprawy i wpłynięciu na ks. Tadeusza by milczał albo nawet kłamał. I to w Kościele poraża najbardziej. Jeśli nie kler, jeśli media katolickie milczą lub kłamią to gdzie są zaangażowani wierni? Cały Kościół taki jest? Czemu sprawa jest wyciszona?zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo