Co może policjant, gdy obywatel go nie słucha

  Co może policjant, gdy obywatel go nie słucha

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Co może policjant, gdy obywatel go nie słucha

  ©Piotr Smoliński

  Czy policjant może strzelać? Kogo nie wolno razić paralizatorem? Jak zakładać kajdanki? Czyli rzecz o „środkach przymusu bezpośredniego”.
  Co może policjant, gdy obywatel go nie słucha

  ©Piotr Smoliński

  Scena jak z filmu. Lata 90. ubiegłego wieku. Centrum Wrocławia. Dwaj mężczyźni przy luksusowym samochodzie z zagranicznymi numerami rejestracyjnymi. Nagle jeden z nich tłucze szybę w aucie. Potem razem z kolegą wyciągają na ulicę kierowcę i „rzucają na maskę”.

  Ci dwaj to policjanci kryminalni. Wówczas elita policji. Spece od łapania złodziei samochodów. Kierowca - blady z przerażenia - obywatel jakiegoś zagranicznego państwa.

  Co zrobił? Ano nic. Oni chcieli wylegitymować. A on - na widok nieumundurowanych policjantów - zaczął uciekać. Myślał, że to bandyci. Dogonili go, zatrzymali, a on zamknął się w środku samochodu. - No to kolega jakąś pompką wybił szybę i wyciągnął go z auta - wspomina dziś jeden z uczestników tej akcji. - Przepraszaliśmy potem. On myślał, że napadli go bandyci, a my mieliśmy obowiązek kontrolować kierowców różnych aut. Szczególnie dobrych, zagranicznych. Bo takie często w Polsce ginęły.

  Cóż zrobili owi kryminalni funkcjonariusze? No, „rzucili człowieka na maskę”. Oficjalnie - użyli środków przymusu bezpośredniego. Bo człowiek nie chciał się zastosować do poleceń wydawanych przez policjantów. Co to te środki? Skąd się wzięły?

  - Pan chce o środkach? Ustawę proszę przeczytać - mówią w biurze prasowym dolnośląskiej policji. - Tam wszystko jest. Jakie to środki, kiedy i jak ich użyć. Kiedy i jakich używać nie wolno.

  Tych środków jest w sumie siedemnaście. Od tak banalnych, jak „siła fizyczna”, przez „środki pirotechniczne o właściwościach olśniewających albo ogłuszających albo psa czy konia służbowego”. To nie pomyłka. W przypadku konia „środkiem przymusu bezpośredniego” jest jego masa.

  Siła fizyczna

  Przeciętny Polak najczęściej spotyka się ze „środkiem przymusu” zwanym siłą fizyczną. Owa siła - ustawowo - to aż cztery podpunkty. Najczęściej spotykane to „chwyty obezwładniające” i „chwyty transportowe”. Ogólnie mówiąc chodzi o to, by osobę, która nie chce z nami iść dobrowolnie, przymusić do tego. Ważne, by to przymuszanie było sprawne i szybkie.

  - Bo jak człowiek zaczyna się szarpać, nie daje sobie rady, to zaraz robi się sensacja i zbiegają się gapie - opowiada wrocławski policjant. - Pamiętam, jak raz z kolegą zatrzymywaliśmy takiego przestępcę. Wysoki, sprawny, napakowany, bo w więzieniu cały czas trenował. Nas było dwóch. Położyliśmy go na ziemię i w minutę był w radiowozie. W naszym przypadku nie było gapiów, tylko jacyś ludzie z jego rodziny, którzy wykrzykiwali coś pod naszym adresem.

  W „chwytach transportowych” chodzi o to, by zaprowadzić z miejsca na miejsce człowieka, który niespecjalnie ma ochotę z nami gdzieś iść. Tego typu technik przeciętny policjant uczy się na kursie podstawowym.

  - I potrafi to robić w praktyce, a nie na szkoleniu?
  - Niespecjalnie. Dziś młodzież mało ćwiczy. Mało jest zajęć WF-u. Przychodzi do nas do policji potem taka wychowana na hamburgerach z restauracji szybkiej obsługi. I tacy później jeżdżą w patrolach - tłumaczy funkcjonariusz X.
  - Są sale gimnastyczne. Trzeba by ćwiczyć. Ale mało jest na to czasu - dodaje policjant Z.

  - Chwyty? Jak mnie zawijali, to nie było żadnych chwytów - wspomina były wrocławski gangster. - Po prostu policjant kładł ręce na kaburze z bronią i mówił: „Na ziemię”. A potem: „Ręce”. Uwierz mi, Marcin: każdy się wtedy kładzie i daje ręce do tyłu, a oni zakładają kajdanki.

  Kajdanki, pałka, paralizator, broń - zobacz na kolejnej stronie, kiedy policjant może ich użyć
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (59)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PAŃSTFO JASNIE AF WARhoLICH =Polactwo

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   BOSSko JEST swintoMAMONA i UKŁADy Z POlestrom koRZDY Wuj na SFUUJ SStrUJ AFA NA ZOOgrodzie RUWNA RzEmPOlińSKIEMUU BOSZKOWI LIBERAŁUF.A CIEMNY LUT SŁURZY POńSZCZYZNIE.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co to znaczy, że "obywatel policjanta nie słucha"?

   rybak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   Coś się komuś popierd...? A może jeszcze nie słuchamy się lekarzy lub mechaników w serwisach samochodowych? Ja bym się nie słuchał dziennikarzy GW!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mnie policjant

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   nic nie może bom ja prawdziwy polak i plaszczak mnie obroni

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a uzbrojony po jaja

   tez? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   "...naprzeciwko policjanta stoi uzbrojony po zęby gangster. Wtedy policjant po prostu strzela...".
   A jak gangster jest uzbrojony tylko po jaja? To też policjant może wtedy strzelać?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Boski zawsze

   Ja jebniety (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   O Boski !Ty zawsze wiesz najlepiej. Prawda, że nie przeszedłeś rekrutacji do policji ? Pozostaje gazeta wroc.... (ha ha) Szkoda, że nie możesz się wybić na Polskę. Tylko lokalnie.........rozwiń całość

   O Boski !Ty zawsze wiesz najlepiej. Prawda, że nie przeszedłeś rekrutacji do policji ? Pozostaje gazeta wroc.... (ha ha) Szkoda, że nie możesz się wybić na Polskę. Tylko lokalnie...... słabiutko. Na dobre samopoczucie nie wszyscy mogą u nas pracować . Naczelny zastanów się kogo zatrudniasz.......zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   paralizator..

   Ivy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Czynny opór? Dwa lata temu policja straszyła paralizatorem zziębniętych i przemokniętych ludzi wracających do domów z juwenaliów, gdy nie chcieli wysiąść z zatłoczonego autobusu mpk do którego...rozwiń całość

   Czynny opór? Dwa lata temu policja straszyła paralizatorem zziębniętych i przemokniętych ludzi wracających do domów z juwenaliów, gdy nie chcieli wysiąść z zatłoczonego autobusu mpk do którego ledwie się zmieścili (był to bodajże ostatni autobus) Gdzie tu złamanie prawa?
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   milicja

   mers52 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Dowiedzcie się co mógł milicjant kiedy obywatel go nie słuchał......

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dobre rady zawsze w cenie ;-)

   paranoja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

   Policjant chcąc zatrzymać podejrzanego powinien grzecznie poprosić aby ten dał mu dokumenty. Jeśli podejrzany odmówi to pan policjant powinien go przeprosić za zakłócanie spokoju. LUDZIE! Co się...rozwiń całość

   Policjant chcąc zatrzymać podejrzanego powinien grzecznie poprosić aby ten dał mu dokumenty. Jeśli podejrzany odmówi to pan policjant powinien go przeprosić za zakłócanie spokoju. LUDZIE! Co się dzieje!? Kto ma chronić nas - zwykłych ludzi? zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   osio.ł

   xxx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   a co osio.łku powiesz jeśli taki zwyrodniały pałkarz się pomyli i zastosuje te swoje bandyckie chwyty do całkiem niewinnego człowieka ? no na pewno nie "przepraszam" . Powinien za taką pomyłke...rozwiń całość

   a co osio.łku powiesz jeśli taki zwyrodniały pałkarz się pomyli i zastosuje te swoje bandyckie chwyty do całkiem niewinnego człowieka ? no na pewno nie "przepraszam" . Powinien za taką pomyłke odpowiadać przed sądem za napad jak zwykły zbój . I w tedy zgoda niech legitymują wszystkich po swojemu to szybciutko dotrze do ich kurzego rozumu co to prawo (nie obrażając mądrzejszych kur).zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   droga redakcjo wprowadzacie ludzi w blad

   kris kris (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   Jakis stare przepisy gdzies znalezli i mysla ze swieca, radze zapoznac sie z ustawa bo troszku blednie zescie napisali, a potem robcie osądy. Kazdy madry co sie w11 albo amerykanskich filmow naogladal

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   MOrze NIC

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

   oto zadbały LIBER POlesstRATY i POlicYJA bo 90PROCENT BANDYCTWA I CAŁE WIENZIENNICTWO POstwiło na łoPOzycja POlactwa TOTallnEg0.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama