Czarnoskóra Harriet Tubman na banknocie 20-dolarowym....

  Czarnoskóra Harriet Tubman na banknocie 20-dolarowym. Zastąpi prezydenta USA Andrew Jacksona

  Aleksandra Gersz (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Po raz pierwszy od ponad stu lat na amerykańskim banknocie pojawi się kobieta. Czarnoskóra Harriet Tubman, zbiegła niewolnica i działaczka żyjąca w XIX w., zastąpi na 20-dolarowym banknocie siódmego prezydenta USA Andrew Jacksona. To symboliczna zmiana - polityk był bowiem właścicielem czarnych niewolników.
  - Harriet Tubman to nie tylko postać historyczna, ale też wzór do naśladowania w kwestii przywództwa i uczestnictwa w demokracji. Jej niezwykła historia o odwadze i zaangażowaniu w walkę o równość ucieleśnia ideały demokracji, które ceni nasz naród - mówił amerykański sekretarz skarbu Jacob Lew. Afroamerykanka żyła w latach 1822 - 1913 i urodziła się jako niewolnica, lecz udało jej się zbiec. Zasłużyła się podczas wojny secesyjnej, w której była zwiadowczynią i pielęgniarką, działała też w ramach Underground Railroad (Kolej Podziemna), czyli szlaku ucieczki niewolników. W ten sposób Tubman umożliwiła ucieczkę ponad 70 Afroamerykanom.

  Tubman pojawi się na froncie banknotu 20-dolarowego. Tym samym będzie pierwszą Afroamerykanką w historii USA, a także pierwszą kobietą od 120 lat, której twarz pojawi się na amerykańskim banknocie. Przed nią były tylko żona pierwszego prezydenta USA George'a Washingtona, Martha, a także rdzenna Amerykanka Pocahontas.

  Początkowo kobieta miała pojawić się na banknocie 10-dolarowym, zastępując Alexandra Hamiltona, pierwszego amerykańskiego ministra skarbu, uważanego za jednego z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych. Ta decyzja wywołała jednak w kraju masę protestów - Hamilton przeżywa bowiem ostatnio renesans popularności, m.in. za sprawą głośnego musicalu o jego życiu. Departament skarbu zdecydował się więc na zmiany na banknocie 20-dolarowym.

  Wybór Tubman ma duże znaczenie symboliczne - abolicjonistka i działaczka praw Afroamerykanów zastąpi bowiem na banknocie siódmego prezydenta USA Andrew Jacksona, który był właścicielem niewolników. Wizerunek polityka zostanie przesunięty na tył banknotu. To nie jedyne zmiany. Na tyle banknotu 10-dolarowego pojawią się sufrażystki Lucretia Mott, Sojourner Truth, Susan B Anthony, Elizabeth Cady Stanton, i Alice Paul, a 5-dolarowego, na którego froncie jest Abraham Lincoln - czarnoskóra śpiewaczka Marian Anderson, była pierwsza dama Eleanor Roosvelt i lider ruchu praw obywatelskich dla Afroamerykanów Martin Luther King.

  Harriet Tubman zastąpi Andrew Jacksona na banknocie 20-dolarowym

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Padalce polityczne Lenina wielece obrzydliwe!

   św.NH (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Dla was szmugle to porażka, Duda was wydmuchał!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Będą jaja

   Cyklon-be (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

   W Afryce nie będą chcieli przyjmować takich dolarów z murzynami - idę o zakład jak znam czarnych...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nowe $20 USD

   Gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

   Obama podzielil spoleczenstwo....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Teraz już wiadomo dlaczego Jakson patrzy takim zdziwionym wzrokiem...

   abcd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 8

   A może od razu prezydenta Obamę na banknot. Też Murzyn i jeszcze bardziej zasłużony.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama