Czy Oppeln albo Tarnau narusza przynależność

  Czy Oppeln albo Tarnau narusza przynależność terytorialną

  Krzysztof Ogiolda

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Urzędy stanu cywilnego w regionie miały do wtorku (20 września) w południe sprawdzić, czy w niemieckich dokumentach nie są pomijane polskie nazwy miejscowości. Pismo w tej sprawie do USC rozesłał Urząd Wojewódzki w Opolu z upoważnienia wojewody opolskiego, Adriana Czubaka.
  Pismo do USC rozesłał Urząd Wojewódzki w Opolu z upoważnienia wojewody opolskiego, Adriana Czubaka.

  Pismo do USC rozesłał Urząd Wojewódzki w Opolu z upoważnienia wojewody opolskiego, Adriana Czubaka. ©Sławomir Mielnik (o)

  „W związku z zasygnalizowanym problemem dotyczącym niewpisywania w niemieckich aktach stanu cywilnego (i ich odpisach) polskich nazw miejscowości poprzez stosowanie ich niemieckojęzycznych odpowiedników (np. Oppeln zamiast Opole, Allenstein zamiast Olsztyn), uprzejmie proszę o informację: Czy spotykają się Państwo z przypadkami wskazującymi, że składane im niemieckie dokumenty stanu cywilnego nie uwzględniają polskich nazw miejscowości lub wpisy w nich figurujące w tym zakresie kwestionują w jakikolwiek sposób przynależność terytorialną miejscowości znajdujących się w Polsce” - czytamy m.in. w dokumencie.

  - Otrzymaliśmy takie pismo – potwierdza wójt Tarnowa Opolskiego Krzysztof Mutz.
  - W poniedziałek sporządziliśmy sprawozdanie. Wynika z niego, że niemieckie nazwy miejscowości pojawiają się przede wszystkim wtedy, gdy przysyła się nam akty zgonu osób urodzonych przed 1945. Jeśli wówczas miejsce urodzenia ma niemiecką nazwę, zwykle niemiecki urzędnik dopisuje przy niej „obecnie w Polsce”. Nazwy Oppeln czy Tarnau w odniesieniu do sytuacji po 1945 roku są w niemieckich dokumentach, które do nas spływają, czymś absolutnie sporadycznym.

  O opinię w sprawie poprawnego stosowania nazw zapytaliśmy prof. Grzegorza Janusza z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, politologa, eksperta w zakresie praw człowieka i praw mniejszości.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama