Danuta Siedzikówna "Inka". Pogrzeb w Gdańsku. W Białymstoku...

  Danuta Siedzikówna "Inka". Pogrzeb w Gdańsku. W Białymstoku również uczczono pamięć o bohaterce AK

  (ak), (jch),x-news

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Pogrzeb "Inki" i "Zagończyka" w Gdańsku. Działacze KOD twierdzą, że zostali poturbowani: Stanowczo protestujemy przeciwko
  1/15
  przejdź do galerii

  Pogrzeb "Inki" i "Zagończyka" w Gdańsku. Działacze KOD twierdzą, że zostali poturbowani: Stanowczo protestujemy przeciwko fali nienawiści ©Piotr Hukało

  Promocja komiksu historycznego, specjalna wystawa i plenerowy koncert poświęcony Żołnierzom Wyklętym - tak w Białymstoku uczczono pamięć o Danucie Siedzikównie ps. Inka.
  - „Inka” nie była superbohaterem, z którym kojarzą się komiksy. To zwykła dziewczyna, która nie z własnej woli została uwikłana w trudną sytuację, a mimo to potrafiła się w niej odnaleźć i zachować jak prawdziwa patriotka - mówiła Paulina Królikowska, która wraz z Danielem Baumem stworzyła komiks, poświęcony Danucie Siedzikównie.

  „Inka” to urodzona w gm. Narewka sanitariuszka AK, którą UB-ecy aresztowali w Gdańsku. Niespełna 18-latka została zamordowana 28 sierpnia 1946 r. wraz z oficerem Wileńskiej Brygady AK Feliksem Selmanowiczem ps. Zagończyk.

  Na niedzielne spotkanie, promujące wydawnictwo Muzeum Wojska, przyszło wiele osób. Komiks to jeden z elementów projektu edukacyjnego „Inka - pamięć - patriotyzm”. Muzealnicy przygotowali też wystawę „Zachowaliśmy się jak trzeba”, która czynna będzie do końca listopada. Towarzyszą jej warsztaty, przybliżające postać „Inki”.

  Bohaterską sanitariuszkę uczczono także w rodzinnej miejscowości. Z grobu jej babci Anieli Siedzik pobrano ziemię, którą następnie przewieziono do Gdańska na oficjalny pogrzeb „Inki” i „Zagończyka”.

  Białostockie uroczystości, upamiętniające Danutę Siedzikównę, zakończył wczorajszy koncert grupy De Press z piosenkami Żołnierzy Wyklętych.

  W niedzielę minęło 70 lat od wykonania przez komunistyczne władze wyroku śmierci na niespełna 18-letniej Danucie Siedzikównie, sanitariuszce 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej oraz na ppor. Feliksie Selmanowiczu, dowódcy plutonu 5. Wileńskiej Brygady AK.

  Bądź na bieżąco. Współczesna.pl to aktualne informacje z woj. podlaskiego i części woj. warmińsko-mazurskiego. POLUB NAS na Facebooku:


  Uroczystości pogrzebowe "Inki" i "Zagończyka" miały charakter państwowy; w Bazylice Mariackiej, poza prezydentem Polski i metropolitą gdańskim, obecni byli m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, premier Beata Szydło wraz z ministrami, m.in. szefem MON Antonim Macierewiczem; obecni są również przedstawiciele Sejmu i Senatu, Dowództwa Garnizonu Gdynia oraz władz samorządowych.

  Pogrzeb "Inki" i "Zagończyka". Dostali pośmiertne odznaczenia, źródło: TVN24/x-news  Działacze KOD, którzy pojawili się na niedzielnych uroczystościach twierdzą, że zostali poturbowani. W niedzielę wieczorem do naszej redakcji wpłynęło oficjalne oświadczenie podlaskiego KOD. Przytaczamy je w całości:

  "Komitet Obrony Demokracji jest pokojowym ruchem, dla którego każda forma przemocy fizycznej jest niedopuszczalna. Wydarzenia, które miały miejsce pod Bazyliką Mariacką w Gdańsku, gdzie podczas uroczystej mszy żałobnej w intencji Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” poturbowani i zranieni zostali przedstawiciele KOD, utwierdzają nas w przekonaniu, że Polska przestaje być Państwem prawa. Nawet bowiem obecność prezydenta i premier Rzeczypospolitej nie powstrzymała przedstawicieli nacjonalistycznych ugrupowań przed agresją. Stanowczo protestujemy przeciwko fali nienawiści, która zalewa nasz kraj, a której celem są ludzie, którzy apelują o pokój, demokrację i przyzwoitość. To nasza wspólna historia i żadna partia ani grupa nie ma prawa jej zawłaszczać.

  Wzywamy prezydenta RP Andrzeja Dudę oraz premier rządu RP Beatę Szydło do stanowczego potępienia takich postaw, policję i służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo uroczystości do wykrycia sprawców i skierowania sprawy na drogę sądową zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem."

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   prowokacja kodowska

   lko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   jak zwykle sami sobie cos porobili albo z umówionymi prowakotorami to ustawili. to jest prowokacja !!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama