Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Danuta Siedzikówna "Inka". Pogrzeb w Gdańsku. W Białymstoku również uczczono pamięć o bohaterce AK

(ak), (jch),x-news
Pogrzeb "Inki" i "Zagończyka" w Gdańsku. Działacze KOD twierdzą, że zostali poturbowani: Stanowczo protestujemy przeciwko fali nienawiści
Pogrzeb "Inki" i "Zagończyka" w Gdańsku. Działacze KOD twierdzą, że zostali poturbowani: Stanowczo protestujemy przeciwko fali nienawiści Piotr Hukało
Promocja komiksu historycznego, specjalna wystawa i plenerowy koncert poświęcony Żołnierzom Wyklętym - tak w Białymstoku uczczono pamięć o Danucie Siedzikównie ps. Inka.

- „Inka” nie była superbohaterem, z którym kojarzą się komiksy. To zwykła dziewczyna, która nie z własnej woli została uwikłana w trudną sytuację, a mimo to potrafiła się w niej odnaleźć i zachować jak prawdziwa patriotka - mówiła Paulina Królikowska, która wraz z Danielem Baumem stworzyła komiks, poświęcony Danucie Siedzikównie.

„Inka” to urodzona w gm. Narewka sanitariuszka AK, którą UB-ecy aresztowali w Gdańsku. Niespełna 18-latka została zamordowana 28 sierpnia 1946 r. wraz z oficerem Wileńskiej Brygady AK Feliksem Selmanowiczem ps. Zagończyk.

Na niedzielne spotkanie, promujące wydawnictwo Muzeum Wojska, przyszło wiele osób. Komiks to jeden z elementów projektu edukacyjnego „Inka - pamięć - patriotyzm”. Muzealnicy przygotowali też wystawę „Zachowaliśmy się jak trzeba”, która czynna będzie do końca listopada. Towarzyszą jej warsztaty, przybliżające postać „Inki”.

Bohaterską sanitariuszkę uczczono także w rodzinnej miejscowości. Z grobu jej babci Anieli Siedzik pobrano ziemię, którą następnie przewieziono do Gdańska na oficjalny pogrzeb „Inki” i „Zagończyka”.

Białostockie uroczystości, upamiętniające Danutę Siedzikównę, zakończył wczorajszy koncert grupy De Press z piosenkami Żołnierzy Wyklętych.

W niedzielę minęło 70 lat od wykonania przez komunistyczne władze wyroku śmierci na niespełna 18-letniej Danucie Siedzikównie, sanitariuszce 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej oraz na ppor. Feliksie Selmanowiczu, dowódcy plutonu 5. Wileńskiej Brygady AK.

Bądź na bieżąco. Współczesna.pl to aktualne informacje z woj. podlaskiego i części woj. warmińsko-mazurskiego. POLUB NAS na Facebooku:

Gazeta Współczesna

Uroczystości pogrzebowe "Inki" i "Zagończyka" miały charakter państwowy; w Bazylice Mariackiej, poza prezydentem Polski i metropolitą gdańskim, obecni byli m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, premier Beata Szydło wraz z ministrami, m.in. szefem MON Antonim Macierewiczem; obecni są również przedstawiciele Sejmu i Senatu, Dowództwa Garnizonu Gdynia oraz władz samorządowych.

Pogrzeb "Inki" i "Zagończyka". Dostali pośmiertne odznaczenia, źródło: TVN24/x-news

Działacze KOD, którzy pojawili się na niedzielnych uroczystościach twierdzą, że zostali poturbowani. W niedzielę wieczorem do naszej redakcji wpłynęło oficjalne oświadczenie podlaskiego KOD. Przytaczamy je w całości:

"Komitet Obrony Demokracji jest pokojowym ruchem, dla którego każda forma przemocy fizycznej jest niedopuszczalna. Wydarzenia, które miały miejsce pod Bazyliką Mariacką w Gdańsku, gdzie podczas uroczystej mszy żałobnej w intencji Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” poturbowani i zranieni zostali przedstawiciele KOD, utwierdzają nas w przekonaniu, że Polska przestaje być Państwem prawa. Nawet bowiem obecność prezydenta i premier Rzeczypospolitej nie powstrzymała przedstawicieli nacjonalistycznych ugrupowań przed agresją. Stanowczo protestujemy przeciwko fali nienawiści, która zalewa nasz kraj, a której celem są ludzie, którzy apelują o pokój, demokrację i przyzwoitość. To nasza wspólna historia i żadna partia ani grupa nie ma prawa jej zawłaszczać.

Wzywamy prezydenta RP Andrzeja Dudę oraz premier rządu RP Beatę Szydło do stanowczego potępienia takich postaw, policję i służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo uroczystości do wykrycia sprawców i skierowania sprawy na drogę sądową zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem."

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Danuta Siedzikówna "Inka". Pogrzeb w Gdańsku. W Białymstoku również uczczono pamięć o bohaterce AK - Gazeta Współczesna