Donald Trump udał się w pierwszą podróż zagraniczną....

  Donald Trump udał się w pierwszą podróż zagraniczną. Pierwszym przystankiem Arabia Saudyjska

  Aleksandra Gersz AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Donald Trump udał się w pierwszą podróż zagraniczną. Pierwszym przystankiem Arabia Saudyjska
  1/6
  przejdź do galerii

  ©AP/EAST NEWS

  Donald Trump rozpoczął swoją pierwszą podróż zagraniczną. Amerykański prezydent w sobotę przyleciał do Arabii Saudyjskiej, gdzie będzie m.in. apelował na szczycie liderów krajów muzułmańskich o zjednoczenie się w obliczu groźby islamskiego terroryzmu. Trump odwiedzi także również Izrael, Palestynę, Belgię, Włochy oraz Watykan.
  Donald Trump wraz z żoną Melanią przybyli do stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadu, w sobotę rano czasu lokalnego. Amerykańska para prezydencka została uroczyście przywitana przez saudyjskiego króla Salmana. Prezydentowi USA towarzyszą w podróży także córka Ivanka, która pełni w Białym Domu niepłatną funkcję jego doradcy oraz jej mąż Jared Kushner - starszy doradca ds. umów handlowych i Bliskiego Wschodu.


  CZYTAJ TEŻ: Czy Donaldowi Trumpowi grozi odsunięcie od władzy?

  Światowe media zaobserowały już, że Melania i Ivanka Trump nie założyły na głowę chust, które tradycyjnie noszą Saudyjki. Tym samym poszły one w ślady poprzedniej pierwszej damy Michelle Obamy, która wraz z mężem Barackiem Obamą była z wizytą w Arabii Saudyjskiej w 2015 r. Wtedy jej decyzję skrytykował na Twitterze Donald Trump, który stwierdził, że brak chusty był obrazą dla gospodarzy.

  Podczas wizyty w Arabii Saudyjskiej Donald Trump weźmie udział w niedzielnym arabsko-amerykańskim szczycie, którego tematem będzie pokojowa wizja islamu oraz walka z terroryzmem. Weźmie w nim udział ponad 40 liderów krajów muzułmańskich, a amerykański prezydent wygłosi mowę, w której będzie apelował o jedność w obliczu islamskiego ekstremizmu, m.in. ze strony Państwa Islamskiego, a także o tolerancję wobec islamu. Biały Dom wyraził już nadzieję, że wystąpienie Donalda Trumpa odbije się szerokim echem na świecie i przekaże "wspólną wizję pokoju, postępu i dobrobytu".

  CZYTAJ TEŻ: "NYT": Trump powiedział Rosjanom, że dymisja Comeya "uwolniła go od wielkiej presji"

  Amerykańskie media zauważają jednak, że Donald Trump jest niespodziewanym wyborem do głoszenia tego rodzaju idei. W styczniu republikański prezydent wydał bowiem dekret, który tymczasowo zakazywał wstępu na terytorium USA obywatelom siedmiu krajów islamskich, w tym Iraku i Iranu. Zdaniem Trumpa pomysł ten był motywowany względami bezpieczeństwa i miał uniemożliwić ekstremistom przeprowadzenie zamachów w Stanach Zjednoczonych. Dekret wzbudził jednak olbrzymie kontrowersje (również za granicą) i został decyzją sądu wycofany.

  Mimo kontrowersji król Salman pochwalił jednak Donalda Trumpa na Twitterze i wyraził nadzieję, że jego wizyta "umocni strategiczną współpracę" Arabii Saudyjskiej i Stanów Zjednoczonych. Saudyjski władca ma również wręczyć prezydentowi USA najwyższe cywilne odznaczenie w kraju, Medal Króla Abdulaziza. Jak zauważa BBC, w przeciwieństwie do Baracka Obamy Donald Trump nie zamierza jednak poruszać kwestii łamania praw człowieka w Arabii Saudyjskiej.

  Podczas podróży Donalda Trumpa zostanie również podpisana lukratywna umowa między jedenastoma amerykańskimi firmami a wielkim saudyjskim koncernem paliwowo-chemicznym Saudi Aramco. Rzecznik koncernu Amin Nasser wyjawił w sobotę, że umowa opiewać będzie na 50 mld dolarów, a jej celem jest dywersyfikacja saudyjskiej gospodarki. Oprócz także Arabia Saudyjska ma zobowiązać się do kupna amerykańskiego zbrojenia o łącznej wartości 100 mld dolarów.

  Arabia Saudyjska to tylko jeden z przystanków poczas pierwszej podróży zagranicznej Donalda Trumpa, która łącznie ptorwa osiem dni. W poniedziałek i wtorek amerykański prezydent będzie w Izraelu (Jerozolimie i Tel Awiwie), a także na Zachodnim Brzegu - terytorium Palestyny. W środę Trump pojawi się w Rzymie, gdzie spotka się z papieżem Franciszkiem, a następnie uda się do Brukseli, w której w czwartek weźmie udiał w szczycie NATO. Podróż zakończy się w piątek na szczycie państw G7 Sycylii.


  RUPTLY

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama