Donald Tusk w TVN24: To nie reforma sądownictwa. Mamy do...

  Donald Tusk w TVN24: To nie reforma sądownictwa. Mamy do czynienia z odebraniem sądom niezawisłości

  Martyna Chmielewska (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Donald Tusk w TVN24: To nie reforma sądownictwa. Mamy do czynienia z odebraniem sądom niezawisłości

  ©Przemysław Świderski

  - Odchodzimy od zasady, że to władze państwowe są podporządkowane obywatelom a nie odwrotnie - powiedział Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej i były polski premier. Wyraził poparcie wobec ludzi, którzy wychodzą na ulicę, żeby bronić, wolności niezależności sądów. - To jest rzecz piękna – powiedział.
  Donald Tusk w TVN24: To nie reforma sądownictwa. Mamy do czynienia z odebraniem sądom niezawisłości

  ©Przemysław Świderski

  Tusk powiedział, że nie miał zbyt wielkich nadziei, że prezydent Andrzej Duda przyjmie jego zaproszenie. Trzeba wykorzystać każdą możliwość, żeby pomóc Polsce wyjść z tego zakrętu, w jakim się bez wątpienia znalazła i mówię także o kontekście międzynarodowym, bo to oczywiście miało być tematem rozmowy – powiedział, tłumacząc, iż trzeba wykorzystać każdą możliwość, żeby pomóc Polsce wyjść z tego zakrętu, w jakim znalazła i mówię także o kontekście międzynarodowym, bo to oczywiści miało być tematem rozmowy.
  Mam własną opinię na ten temat tego, co dzieje się w kraju. Ona jest bardzo krytyczna, ale wiem, jaką role pełni tu, w Brukseli i dlatego dobrze byłoby, aby prezydent i polski rząd mieli wiedzę, jakie konsekwencje mogą pójść za tym, co się dzieje z reformą prawa w Polsce czy działaniami, jakie podjęła większość parlamentarna i rząd ws. TK wcześniej , a teraz NS i ustroju sądów powszechnych.

  Cymański o propozycji spotkania Tusk - Duda ws. sądów

  Źródło: AIP/x-news


  Były polski premier tłumaczył, że będzie starał się pomóc Polsce, żeby była mocna na tle Unii Europejskiej. Powiedział, że Komisja Europejska jest bliska uruchomienia wobec Polski artykułu 7. Tusk na pytanie, czy Polska będzie w UE, nie odpowiedział jednoznacznie. - Nikt na Polskę nie chce się rzucić. Współpraca między Brukselą i Polską jest na fatalnym poziomie ze względu na stanowisko polskich ministrów – powiedział, tłumacząc, że w Brukseli prowadzone są rozmowy odnośnie tego, jak przekonać partnerów, żeby była dobra współpraca.

  Tusk został poproszony przez prowadzącą „Fakty po Faktach” o komentarz ws. sondażu, według którego 55 proc. społeczeństwa jest zdania, iż Andrzej Duda powinien przychylić się do próśb opozycji i zawetować 3 ustawy dot sądów , zaś 29 proc. twierdzi, że nie powinien tego robić. W odpowiedzi Tusk powiedział, że docenia społeczeństwo, które nie pozostaje bierne i walczy o poprawę sytuacji w Polsce. - Jeśli ludzie wychodzą na ulicę, to oznacza, że stanie się coś dobrego. - To są tysiące dobrych ludzi, bez nienawiści. Nie walczą o podwyżki, oni chcą bronić wolności i niezawisłości sadów. Robią to z troski, żeby Polska była lepsza – powiedział. Tłumaczył, że na miejscu prezydenta byłby zadowolony z takiego zaangażowania społeczeństwa. Wyraził dezaprobatę wobec ministrów, którzy głoszą, że na ulice wychodzą turyści, spacerowicze. Tusk odniósł się przy tym do braku zainteresowania prezydenta co do wspólnego spotkania ws. wprowadzonej ustawy o Sądzie Najwyższym. Mój apel: Nie musi mnie przyjmować, ja to przeżyje. Ale niech nie lekceważy ludzi – powiedział. Wyjaśnił, że prezydent powinien wziąć pod uwagę przede wszystkim dobro Polski, a nie swój interes polityczny.

  65 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  Łańcuch Światła w Warszawie [ZDJĘCIA] Demonstracja przed Pałacem Prezydenckim i marsz przed Sejm

  Łańcuch Światła w Warszawie [ZDJĘCIA] Demonstracja przed Pałacem Prezydenckim i marsz przed Sejm

  Link do głównego zdjęcia

  ©Szymon Starnawski  - Nie mamy do czynienia z reformą sadownictwa. Mamy do czynienia z odebraniem sądom niezawisłości – powiedział - Jednym z politycznych powodów, dla których PiS chce mieć nadzór nad sądami i prokuraturą jestem ja ( …). - wyjaśnił, tłumacząc, że trudno powiedzieć czy aspekt ten zostanie wykorzystany do zemsty. Dodał, że upolitycznienie sadów może być problemem dla wielu Polaków, wśród których mogą pojawić się obawy, że sędzia, który będzie sadził, będzie miał polecenia od ministra sprawiedliwości.

  Wizyta Donalda Tuska w programie „Fakty po Faktach” ma związek z uchwaloną w czwartek przez Sejm ustawą o Sądzie Najwyższym autorstwa PiS, która przewiduje m.in. utworzenie trzech nowych Izb SN, zmiany w trybie powoływania sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku. Właśnie w tej sprawie Tusk wydał tego samego dnia oświadczenie dotyczące sytuacji w Polsce. „Różnie oceniamy to, co proponuje dziś partia rządząca. W moim przekonaniu ostatnie jej działania są zaprzeczeniem europejskich wartości i standardów i narażają naszą reputację na szwank – napisał.

  Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski przekazał, iż Tusk chciał się spotkać z Andrzejem Dudą. Prezydent nie zgodził się na spotkanie, tłumacząc, iż nie ma pola do interwencji ze strony szefa Rady Europejskiej”, a „sprawa reformy sądownictwa nie jest przedmiotem prac Rady Europejskiej”.

  Czytaj także

   Komentarze (40)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tłusk

   abc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   dupku !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   smiec

   andrzej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Ty ebany smieciu się najlepiej nie odzywaj sprzedales Polskę i spie..oliles.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mafia brukselska

   Polak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   A kto to jest ten pan!? A już wiem to ta łajza z Brukseli miał siedzieć właśnie za sądy ,rządzenie i kradzieże, on się wypowiada mama mija sodoma gomora.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niezawisłość

   Polak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11

   Kto dzisiaj protestuje? Ano Ci co mają na sumieniu i są z prawem na bakier Donaldzie przyjdzie na was czas

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   i jeszcze

   Król (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   a że pedofil shetyna z sobiesiakiem w d*** się ruchają słyszałeś? Przecież to twój kolega?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   DONALD TUSK W TVN

   eb (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11

   Prawo dotyczące zwykłego biedaka były zmieniane co chwile ,%podatku w górę ,wiek emerytalny w górę wzrost emerytur 2zł rocznie i co było można to zabrać biedakom a dać bogolom wstyd P.Donaldzie a...rozwiń całość

   Prawo dotyczące zwykłego biedaka były zmieniane co chwile ,%podatku w górę ,wiek emerytalny w górę wzrost emerytur 2zł rocznie i co było można to zabrać biedakom a dać bogolom wstyd P.Donaldzie a SN od 1965roku nie tknięte bo to święta kasta która kradnie spodnia i sprzęt elektroniczny jezdzi po pijaku i za 10000zł nie przeżyje jeszcze sprawa reprywatyzacji w W-wa i inne miasta dziesiątki tysięcy polaków wyrzuconych na bruk żeby kilka osób mogło wzbogacić się o setki milionów .zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hdhxh

   Hxbbxbx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

   Rudy zdrajca ma coś jeszcze do gadania. Nic dobrego nigdy nie zrobil dla Polski, nawet nie warto tracic czas na czytanie jego wypocin. On sluzy zachodniej europie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tia

   pardons (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

   Zadna wladza nawet najwyzszej kasty kaplanskiej nie moze sie samokontrolowac, jako republikanin mowie stanowcze nie tej monarchicznej wyjetej spod spolecznej kontroli poteznej wladzy

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ryzy klamca

   MR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 2

   Co jest lepsze:
   1. Ludzie wybierają polityków, politycy mają wpływ na sądy?
   2. Na sądy nikt nie ma wpływu, sędziowie robią co chcą poza kontrolą społeczną?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   TW Oskar

   jak zwykle (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

   bredzi z marsową miną jakby srał.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama