DTŚ Katowice nadzoruje remont "zakopianki". Na trasie S7...

  DTŚ Katowice nadzoruje remont "zakopianki". Na trasie S7 powstanie tunel przez masyw Lubonia Małego

  Zdjęcie autora materiału

  Maria Olecha

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  DTŚ Katowice nadzoruje remont "zakopianki". Na trasie S7 powstanie tunel przez masyw Lubonia Małego
  1/5
  przejdź do galerii
  W czwartek, 28 kwietnia ma się rozpocząć przebudowa fragmentu "zakopianki" ze Skomielnej Białej do Rabki-Zdroju oraz z Rabki do Chabówki w Małopolsce. Inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie. Przetarg na remont 6,1 km trasy S7 wygrała włoska firma Salini Impregili z siedzibą w Mediolanie. A niebawem rozpocznie się remont "zakopianki" ze Skomielnej Białej do Naprawy i dalej do Lubnia. Inżynierem kontraktu została tu katowicka spółka DTŚ SA. Ta sama, która przez 30 lat nadzorowała budowę DTŚ-ki. Dla kierowców remont "zakopianki" oznacza jedno: korki.
  21 kwietnia GDDKiA przekazała wykonawcy plac budowy. Drogowcy mają wejść na budowę w czwartek, 28 kwietnia. Wtedy mają rozpocząć się prace związane z przebudową "zakopianki" na odcinku od Skomielnej Białej do Chabówki.

  - Zanim zacznie powstawać nowa droga trzeba wykonać prace przygotowawcze, wykarczować pnie po wyciętych drzewach, geodeci muszą zrobić inwentaryzację, geolodzy badania kontrolne podłoża, a saperzy sprawdzić czy nie ma gdzieś materiałów wybuchowych - mówi Iwona Mikrut-Purchla, rzeczniczka oddziału GDDKiA w Krakowie.
  - To jest standardowa procedura. Jak dokładnie będzie wyglądał harmonogram prac, będzie wiadomo po przeanalizowaniu propozycji przedstawionej przez wykonawcę w przygotowanym już programie robót - tłumaczy Mikrut-Purchla.

  Na ponad 6-kilometrowym odcinku od Skomielnej Białej do Chabówki oprócz dwujezdniowej drogi powstaną m.in. dwa węzły drogowe „Skomielna Biała” i „Zabornia”. Na węźle „Skomielna Biała” będą zjazdy na Wadowice i Nowy Sącz natomiast na węźle „Zabornia” zjazdy na Nowy Targ i Chyżne.

  - Górzyste ukształtowanie terenu spowodowało konieczność budowy licznych obiektów inżynierskich. Ponad jedna trzecia tego odcinka drogi ekspresowej czyli ok. 2,3 km poprowadzona będzie na wiaduktach - wyjaśnia rzeczniczka małopolskiego oddziału GDDKiA.

  Wiaduktów powstanie 17, w tym najdłuższy, liczący 992 metry oraz 4 małe mostki na ciekach przy węźle „Skomielna”. Tu także powstanie Obwód Utrzymania Drogi Ekspresowej i MOP (miejsce obsługi podróżnych ) Zbójecka Góra.

  Ponadto konieczna będzie m.in. rozbudowa DK28, DK7 i DK47. Na wykonanie prac włoska firma będzie miała prawie dwa lata - dokładnie 22 miesiące.

  - Przy czym nie wlicza się tu miesięcy zimowych, czyli okresu pomiędzy 15 grudnia a 15 marca - zastrzega Iwona Mikrut-Purchla.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   DTŚ

   pik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Oby ta ich droga nie wyglądała jak dtś w Zabrzu i Rudzie

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama