Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Gra o Tron” Jagiellonów, czyli historia dynastii na ekranie

Łukasz Gazur
Śmierć Barbary Radziwiłłówny (tu według Józefa Simmlera) to jedna z interesujących historii Jagiellonów
Śmierć Barbary Radziwiłłówny (tu według Józefa Simmlera) to jedna z interesujących historii Jagiellonów fot. Wikipedia/Muzeum Narodowe w Warszawie
Telewizja. Jacek Kurski, szef TVP przyznał, że prace nad serialem o słynnej dynastii „są zaawansowane”.

Taka informacja wyciekła z... przesłuchania kandydatów na dyrektora telewizji publicznej. Wtedy właśnie Jacek Kurski, stający do rywalizacji o fotel szefa TVP jako dotychczasowy prezes ujawnił, że prace nad serialem są już zaawansowane. Autorką scenariusza jest Maria Ciunelis, polska aktorka i reżyserka teatralna, która grała m.in. w „Na dobre i na złe”.

Serial ma nosić tytuł „Korona królowej” (choć wcześniej pojawiały się informacje, że tytuł serialu może brzmieć „Złoty Wiek”). Jego akcja będzie się rozgrywać w XVI wieku w Polsce. - Po dwa odcinki będą nadawane prawdopodobnie w weekend, od wiosny 2017 roku - mówi Jacek Kurski.

Natomiast nie wiadomo, kto będzie serial reżyserował, nie jest także znana jego obsada.

Pikantne historie z życia Jagiellonów

Jerzy Petrus, wicedyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, przyznaje, że dynastia Jagiellonów na materiał serialu nadaje się nie mniej niż Tudorowie, którzy stali się bohaterami niezwykle popularnej serii telewizyjnej, wzbudzającej w niektórych kręgach spore kontrowersje swoim zbyt odważnym podejściem. - Może aż takiej rozwiązłości jak u Henryka VIII nie było, bo żaden aż tylu żon nie miał, ale w dziejach dynastii ciekawostek nie brakowało - zaznacza Jerzy Petrus.

I jako przykład podaje królową Jadwigę, która swego przyszłego męża, Jagiełłę, podglądała gdy ten brał kąpiel w łaźni, bo chciała sprawdzić, czy ma warunki, które pozwolą mu się sprawdzić jako mężczyźnie. - Jan Olbracht łaził po spelunach i domach uciech, i - niewykluczone - że nawet się jakąś chorobą weneryczną zaraził - mówi Jerzy Petrus.

Dodaje do listy grzeszków królewskich, że nawet cnotliwy Zygmunt Stary przez wiele lat miał kochankę, z którą dochował się kilkorga dzieci. Zresztą dla syna z tego związku wystarał się o wysokie stanowiska kościelne - jak biskupstwo wileńskie i poznańskie. - Jak widać, pikantnych fragmentów nie brakuje - tłumaczy Jerzy Petrus, wicedyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Są i romantyczne zrywy - jak osławiona miłość Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny. Do tego warto jeszcze dodać niezwykłą osobowość królowej Bony, która trafiła do Polski w okresie mocarstwowym i wokół jej postaci można osnuć wątki intryg politycznych, także międzynarodowych. - Gdyby w tamtych czasach słuchano uważniej tego, co mówi, historia mogłaby się potoczyć inaczej - zaznacza Jerzy Petrus.

Królowa była już bohaterką serialu - jej postać zagrała Aleksandra Śląska. Reżyserem tej kręconej na przełomie lat 70. i 80. telewizyjnej opowieści był Janusz Majewski.

Wielka polityka w polskim wydaniu

Dynastia Jagiellonów jest wdzięcznym tematem dla wątków obyczajowych i politycznych, które można ukazać też poprzez wielką historię - jak choćby bitwę z Zakonem Krzyżackim pod Grunwaldem, rywalizację z Habsburgami, ale i przyjaźń z władcami niemieckimi. - Kilka Jagiellonek wydanych zostało przecież za Niemców, by tę przyjaźń utrwalić - dodaje Petrus.

Ze zdaniem wicedyrektora Zamku Królewskiego zgadza się Mariusz Zawiślak, socjolog kultury. - Dziś seriale to dobre narzędzie promowania historii, o czym przekonaliśmy się już wielokrotnie przy okazji takich produkcji stacji HBO jak „Dynastia Tudorów” lub „Rodzina Borgiów”. A u Jagiellonów fascynujących historii nie brakuje. Możemy zobaczyć zarówno sprytnych i przebiegłych władców, jak i ociężałych i niezbyt bystrych. Warto pokazać rywalizację wewnątrz rodu, między braćmi, oraz walkę o ich pozycję w Europie - tłumaczy Mariusz Zawiślak.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: „Gra o Tron” Jagiellonów, czyli historia dynastii na ekranie - Dziennik Polski