Haiti: Tragiczny bilans huraganu Matthew wciąż rośnie....

  Haiti: Tragiczny bilans huraganu Matthew wciąż rośnie. Zginęło co najmniej 330 osób [ZDJĘCIA+VIDEO]

  Aleksandra Gersz (AIP)/RUPTLY/X-News

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska


  RUPTLY/X-News

  Jak podaje Reuters, powołując się na anonimowego przedstawiciela rządu na Haiti, huragan Matthew, który idzie szlakiem karaibskim na północ, zabił już 339 osób.
  Z kolei senator Herve Fourcand z południowej części kraju powiedział agencji AFP o ponad 300 zabitych. Większość ofiar to mieszkańcy Haiti, wiadomo jednak, że cztery osoby zginęły też na Dominikanie. Nie wiadomo jeszcze jaka jest skala zniszczeń na Bahamach i czy tam również są ofiary śmiertelne.

  Liczba zabitych na Haiti - jednym z najbiedniejszych państw na świecie - cały czas rośnie. BBC informuje, że w samym południowym mieście Roche-a-Bateau zginęło ponad 50 osób, a najwięcej ofiar odnotowano w mniejszych miejscowościach oraz wioskach rybackich na południowym wybrzeżu wyspy. Ludzi przygniatały spadające drzewa czy fragmenty domów i samochodów, wielu Haitańczyków utopiło się również w rzekach, których poziom znacznie się podniósł.

  CZYTAJ TAKŻE: Huragan Matthew spustoszył Karaiby. Teraz zagraża południowym wybrzeżom USA [ZDJĘCIA+VIDEO]

  Prędkość huraganu Matthew na Haiti wyniosła nawet 130 km na godzinę. W poniedziałek i wtorek w kraju miały miejsce gwałtowne deszcze, które doprowadziły do powodzi. Dziesiątki tysięcy ludzi zostało bez dachu nad głową, a wiele regionów jest odciętych od świata, w tym południowo-wschodnia część kraju po zniszczeniu strategicznego mostu. Ludziom zaczyna brakować wody i jedzenia, nie ma prądu, a linie telefonie zostały zerwane. ONZ poinformowało, że aż 350 tys. ludzi potrzeby pomocy humanitarnej. Korespondent BBC Tony Brown powiedział, że w niektórych regionach ludzie sami próbują oczyścić teren z gruzu i odbudowywać swoje domy, nie czekają na pomoc policji czy wojska.

  Huragan Matthew przeszedł w piątek również przez Bahamy, dotknął też Dominikanę i Kubę. To najpotężniejszy taki kataklizm na Karaibach od ponad dekady i zbliża się on obecnie do wschodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych, które wysłały już pomoc humanitarną na Haiti. Matthew, który zakwalifikowano do drugiej najgroźniejszej kategorii w skali siły huraganów, to najpotężniejszy huragan, który uderzy we Florydę od 113 lat - podaje Reuters. Ewakuowano ponad 2 mln osób - mieszkańców wybrzeży Florydy, ale również Georgii, Karoliny Południowej i Północnej. Władze ostrzegają, że zniszczenia mogą być "druzgocące". Huragan ma uderzyć we Florydę później w piątek.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama