Hanna Gronkiewicz-Waltz też chce komisji do spraw...

  Hanna Gronkiewicz-Waltz też chce komisji do spraw reprywatyzacji

  Damian Witek AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Hanna Gronkiewicz-Waltz

  Hanna Gronkiewicz-Waltz ©Michał Dyjuk

  Prezydent stolicy chce jak najszybciej rozwiązać kontrowersyjną sprawę reprywatyzacji. W tym celu na czwartek zwołała sesję rady miasta.
  Hanna Gronkiewicz-Waltz

  Hanna Gronkiewicz-Waltz ©Michał Dyjuk

  Najważniejszym tematem najbliższej sesji rady miasta Warszawy bez wątpienia będzie zakończenie nieprawidłowości, które narosły wokół reprywatyzacji, szczególnie słynnej działki przy ulicy Chmielnej 70. Gronkiewicz-Waltz chce zachęcić stołecznych radnych, aby dodali wniosek o powołanie komisji nadzwyczajnej ds. reprywatyzacji do punktu obrad.

  SZEF BGN, MARCIN BOJKO, POZWIE PREZYDENT WARSZAWY. CHODZI O JEJ SŁOWA NT. REPRYWATYZACJI


  - Chcielibyśmy, aby komisja była niezależnym organem, który będzie mógł zweryfikować procedurę reprywatyzacji na przestrzeni ostatnich 27 lat – mówił w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press Bartosz Milczarczyk, rzecznik stołecznego ratusza. Dodał, że najlepszym rozwiązaniem byłoby gdyby do wsparcia komisji wybrano niezależnego audytora.

  PRZEZ DZIKĄ REPRYWATYZACJĘ W WARSZAWIE PLATFORMA KRWAWI [VIDEO]


  Hanna Gronkiewicz-Waltz wprowadziła również w ostatnim czasie obowiązek składania oświadczeń majątkowych przez wszystkich dyrektorów w ratuszu. Według jej współpracowników ma to zwiększyć przejrzystość ludzi, którzy zajmują się finansami miasta.
  Dodatkowo w minionym tygodniu prezydent Warszawy poinformowała opinię publiczną, że ze stołecznego ratusza zostaną zwolnieni trzej urzędnicy, w tym Marcin Bajko, szef Biura Gospodarki Nieruchomościami. Według Gronkiewicz-Waltz ponoszą oni odpowiedzialność za nieprawidłowości w reprywatyzacji. Urzędnik odpowiedział na zarzuty Gronkiewicz-Waltz.

  Zapewnił, że jego biuro było należycie zorganizowane i nie doszło tam do jakichkolwiek zaniedbań lub utajniania dokumentów. Dodał, że on i jego współpracownicy rzetelnie wywiązywali się ze swoich obowiązków. Bajko dodał, że dotychczas nie dostał formalnego wypowiedzenia. Jednak nie czekał na nie i w poniedziałek sam zrezygnował z pełnienia funkcji.

  ELŻBIETA WITEK: PREZYDENT POWINNA WIEDZIEĆ, CO MA ZROBIĆ [VIDEO]


  Punktem zapalnym w kwestii reprywatyzacji był zwrot działki przy ulicy Chmielnej 70, znajdującej się w samym centrum Warszawy. Miasto w 2012 roku podjęło decyzję o tym, że zostanie ona zwrócona w prywatne ręce. Nie budziłoby to większych emocji, gdyby nie fakt, że na podstawie umowy międzynarodowej prawdopodobnie zapłacono za nią rekompensatę. Eksperci oceniają, że działka może być warta nawet 160 milionów złotych.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   w Krakowie czekamy

   Kr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Kiedy w Krakowie weźmiecie się za przekręciarzy kamienic? Wygląda na to, że w ilości przekrętów pokonaliśmy nawet Warszawę. Znane są nazwiska słynnych adwokatów, notariuszy, sędziów i urzędników w...rozwiń całość

   Kiedy w Krakowie weźmiecie się za przekręciarzy kamienic? Wygląda na to, że w ilości przekrętów pokonaliśmy nawet Warszawę. Znane są nazwiska słynnych adwokatów, notariuszy, sędziów i urzędników w UMK, którzy uczestniczyli w tych złodziejskich prywatyzacjach kamienic bez spadkobierców.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   UWAGA

   j-agat (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Komisja sejmowa to rozmycie całej sprawy !!! Tylko prokuratorskie śledztwo może szybko doprowadzić do zakończenia tego złodziejstwa i ukrucenia działalności tych cwaniaków prawniczych.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Z cyklu, myśli złote i nie złote

   Wypisy z sieci: (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Paweł Piskorski, szef:
   (...) Jeśli potwierdzi się, że chodzi o kamienicę przejętą od Żydów w trakcie okupacji przez rodzinę pani Gronkiewicz, to wydaje się to horrendalne.. Wymiar zagraniczny...rozwiń całość

   Paweł Piskorski, szef:
   (...) Jeśli potwierdzi się, że chodzi o kamienicę przejętą od Żydów w trakcie okupacji przez rodzinę pani Gronkiewicz, to wydaje się to horrendalne.. Wymiar zagraniczny powiedzenia, że prezydent Warszawy, czy jej rodzina jest właścicielem przejętej przez szmalcowników od Żydów nieruchomości w czasie okupacji, to jest potwierdzenie najgorszych możliwych stereotypów. W wymiarze międzynarodowym jest to nie do obrony. Jak można występować o zwrot nieruchomości, co do której prawdziwa rodzina była wyzuta z tego mienia? (...)

   Paweł Kukiz, poseł:
   (...) Oczywiście, że powinna ustąpić... Politycy nie rozumieją też, co to jest honor... Jeśli śledztwo wykaże, że prezydent była co najmniej świadoma przekrętów reprywatyzacyjnych, to przecież trudne będzie zarządzanie Warszawą z więzienia. (...) PiS urwał się Polakom ze smyczy... PiS jest mniej złą Platformą. (...) Tutaj jestem makiawelistą, sojusz z każdym - byle dla dobra ojczyzny. Akurat z Kosiniakiem-Kamyszem chętniej niż z Ryszardem Petru, bo u tego pierwszego widzę uczciwość i prawość, a u drugiego balcerowiczowską mentalność i pychę rodem z Budy Ruskiej! (...)

   Marek Jakubiak, poseł:
   (...) Nie mam wątpliwości, że pojawienie się Kijowskiego na pogrzebie „Inki” i „Zagończyka” to była prowokacja polityczna, mam pretensje do KOD-u o to, że rozbija jedność narodową, prowokuje... Wyborcza chce znowu podzielić naród i to nawet na takich uroczystościach... Opanujcie się KOD-owcy, opanujcie się! ... Komisja ds. reprywatyzacji w Polsce jest niezbędna. Sprzedano cały majątek Polski, i ja jako przedsiębiorca pytam się, gdzie są te wszystkie pieniądze. Teraz tą sprawą musi się zająć CBŚ albo CBA (...)

   Tomasz Siemioniak, poseł:
   (...) Sądzę, że PIS marzyłby o usunięciu Gronkiewicz-Waltz ze stanowiska, ma jednak trzy problemy. Po pierwsze, nie ma wiedzy ani pewności co mogło się dziać w Warszawie w czasie prezydentury Lecha Kaczyńskiego i m.in. komisarza Marcinkiewicza. Po drugie, jest to kwestia finansowa, poważna reprywatyzacja oznacza ogromne pieniądze. Po trzecie, PiS nie ma wyrazistego kandydata na stanowisko prezydenta Warszawy (...)

   Beata Szydło, premier:
   (... ) Dotrzymujemy słowa. W ciągu pierwszego roku zrealizowaliśmy pierwsze, niełatwe obietnice... Mogliśmy powiedzieć, że mamy cztery lata i będziemy czekać... A weszło 500+, weszły darmowe leki, przygotowujemy reformę zdrowia, oświaty… Priorytetem teraz jest Mieszkanie+. Minister Adamczyk pokazał założenia, teraz przygotował projekt ustawy i będziemy wchodzili w ten etap przygotowywania programu mieszkaniowego... Jeżeli chodzi o obniżenie wieku emerytalnego, przywrócimy do wieku 60/65, ale każdy będzie miał prawo, czy chce dalej pracować... Co do kwestii podatków do sklepów wielkopowierzchniowych - ustawa jest skierowana do KE, czekamy na opinię... Ciekawa sprawa, bo komisarzem, który wyda decyzję w tej sprawie, jest komisarz Bieńkowska… Nasi poprzednicy zadłużali Polskę i wydawali pieniądze… No właśnie, nie wiadomo na co... Okazuje się, że bez podnoszenia podatków można w Polsce zabezpieczyć w budżecie środki na programy prospołeczne. Nie będziemy podnosić podatków (...)
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama