Jan Szyszko: Unijni specjaliści nie potrafią odróżnić...

  Jan Szyszko: Unijni specjaliści nie potrafią odróżnić kornika od żaby

  Jakub Oworuszko (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Jan Szyszko

  Jan Szyszko ©Adam Guz

  Minister środowiska Jan Szyszko przekonuje w czwartkowym wywiadzie dla "Rzeczpospolitej", że prowadzona wycinka w Puszczy Białowieskiej to tylko "działania ochronne", które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa publicznego oraz ratowanie siedlisk.
  Jan Szyszko

  Jan Szyszko ©Adam Guz

  Minister odniósł się do decyzji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który nakazał tymczasowo wstrzymać prace leśne na terenie Puszczy Białowieskiej. Jan Szyszko przekonuje, że działania w Puszczy nie zostaną przerwane, ponieważ są w pełni legalne i ich jedynym celem jest ochrona gatunków i siedlisk w obszarze Natura 2000, a także zapewnienie "bezpieczeństwa publicznego", do czego zobowiązują unijne przepisy.

  Szyszko przekonuje, że sposób w jaki zarządza się Puszczą może być wzorem dla całego świata. "Porównajmy się z taką Holandią. Czy w Holandii jest bocian czarny? Nie, a kiedyś było go tam bardzo dużo. Czy występuje bocian biały? Nie." - porównuje minister. "Niech przyjadą do Puszczy unijni przedstawiciele, którzy będą w pełni pełnoprawnymi odpowiednikami moich specjalistów pracujących na terenie puszczy, a nie trzech ekspertów, z których jeden jest socjologiem, drugi poetą, a trzeci ledwie otarł się o przyrodę" - przekonuje Szyszko.

  CZYTAJ TAKŻE: Minister Szyszko nie zamierza wstrzymywać wycinki Puszczy Białowieskiej. "Kornik wciąż zagraża"

  "Unijni specjaliści nie potrafią odróżnić kornika od żaby" - podsumowuje.

  Minister w wywiadzie jak mantrę powtarza, że w puszczy prowadzone są tylko "działania ochronne". Ani razu nie używa określenia "wycinka".

  "Obronimy się przed sądem prawem i danymi" - wyjaśnia minister pytany o ewentualne, wielomilionowe kary finansowe za niestosowanie się do nakazów Trybunału.

  Z wyliczeń ministerstw wynika, że w puszczy kornikiem zarażonych jest ponad milion drzew.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Widzi mi sie

   Gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Czy mi sie nie widzi?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Woda na młyn dla inwestorów Nord Stream 2

   Tymek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Nietrudno teraz sobie wyobrazić analogiczną sytuację kiedy władze unijne wydają decyzję o wstrzymaniu budowy Nord Stream 2 a tymczasem inwestorzy nic sobie z tego nie robią tylko wynajdują jakieś...rozwiń całość

   Nietrudno teraz sobie wyobrazić analogiczną sytuację kiedy władze unijne wydają decyzję o wstrzymaniu budowy Nord Stream 2 a tymczasem inwestorzy nic sobie z tego nie robią tylko wynajdują jakieś groteskowe powody oraz osobliwe interpretacje przepisów i kontynuują budowę gazociągu. No bo co im jakaś tam unia może zrobić, prawda? Oni wiedzą lepiej.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama