Jarosław Kaczyński szykuje PiS do wielkiej batalii o...

  Jarosław Kaczyński szykuje PiS do wielkiej batalii o samorządy

  Witold Głowacki, Twitter: @WitoldGlowacki

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Jarosław Kaczyński chce, by PiS był całkowicie gotowy na walkę o samorządy

  Jarosław Kaczyński chce, by PiS był całkowicie gotowy na walkę o samorządy ©Adam Guz

  Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński nie chce, by działacze jego partii zdążyli się rozleniwić. Właśnie rozpoczął mobilizację przed przypadającymi za 1,5 roku wyborami do samorządów.
  Jarosław Kaczyński chce, by PiS był całkowicie gotowy na walkę o samorządy

  Jarosław Kaczyński chce, by PiS był całkowicie gotowy na walkę o samorządy ©Adam Guz

  Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński przemierza Polskę. Niemal codziennie spotyka się teraz z lokalnymi działaczami PiS w różnych regionach kraju. Przed tygodniem był w Poznaniu i Gorzowie Wielkopolskim, następnie w Szczecinie, w ostatni weekend w Łodzi, a później w Katowicach i Opolu.

  Całe to tournée podporządkowane jest przygotowaniom do wyborów samorządowych. Ich termin przypada jednak dopiero jesienią 2018 r., czyli za półtora roku.
  To mimo wszystko nadal dość odległa perspektywa, z drugiej jednak strony dla PiS wybory samorządowe mają znaczenie strategiczne. Dla partii Jarosława Kaczyńskiego wynik w nich będzie oczywistym testem poparcia - może oznaczać albo potwierdzenie dominacji na polskiej scenie politycznej, albo nadchodzące kłopoty przed przypadającymi rok później wyborami do Sejmu i Senatu.

  SONDAŻ IBRIS: NOTOWANIA PIS ROSNĄ, .NOWOCZESNA PIKUJE


  - Wszystkie wybory są ważne, ale te samorządowe mają szczególną wagę. Wynik wyborów samorządowych wpływa znacząco na wybory parlamentarne - mówił w sobotę Kaczyński.

  Dlatego Kaczyński już teraz zapowiedział lokalnym działaczom swojej partii utworzenie specjalnych regionalnych i centralnych struktur wyłącznie ds. przygotowań do wyborów samorządowych oraz powołanie pełnomocnika ds. wyborów w każdym województwie. Podczas spotkania z działaczami PiS w Opolu mówił m.in. o planowanych szkoleniach dla kandydatów i polityków PiS odpowiedzialnych za kampanię samorządową. „Struktura przygotowująca wybory samorządowe musi być dynamiczna”, ogłosił PiS na swoim koncie na Twitterze. Wiadomo też, że mają ją tworzyć młodzi posłowie i senatorowie Prawa i Sprawiedliwości.

  Morale i przygotowanie działaczy PiS do walki wyborczej to jedno. Ale w podróżach Jarosława Kaczyńskiego po Polsce chodzi także o coś innego. O dwukadencyjność prezydentów miast i o okręgi wyborcze.

  BEATA SZYDŁO: NIECH DONALD TUSK ZDECYDUJE, CO JEST DLA NIEGO WAŻNIEJSZE, POLSKA CZY STANOWISKO W UE


  PiS zapowiada zmiany w ordynacji wyborczej do samorządów. Jedną z tych najpoważniejszych miałoby być ograniczenie do dwóch kadencji możliwości pełnienia funkcji przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Ten limit miałby obowiązywać „od zaraz” i dotyczyć włodarzy miast, którzy już pełnią funkcję. W efekcie w najbliższych wyborach samorządowych mogłoby startować tylko czterech spośród obecnych prezydentów miast wojewódzkich. Na łącznie 107 polskich prezydentów miast zrezygnować z dalszego ubiegania się o funkcję musiałoby aż 66.

  Celem tych zmian ma być „ograniczenie układów, które mogły powstać przez lata” - mówił Kaczyński w Opolu. Wprowadzenie tych zmian oznaczałoby jednak zarazem wielką zmianę warty w samorządach i zarazem nowe rozdanie, na którym PiS mógłby z pewnością wiele skorzystać. Część prezydentów miast pełni swoje funkcje od wielu lat, a kolejne zmiany - choćby i gigantyczne - na krajowej scenie politycznej były im dotąd niestraszne, ponieważ poziom ich poparcia okazywał się kompletnie niezależny od trendów w polityce krajowej. Już od siedmiu kadencji rządzi w Gliwicach Zygmunt Frankiewicz, po pięć na przykład Wojciech Szczurek w Gdyni czy Paweł Adamowicz z Gdańska. Po zmianach planowanych przez PiS miejsce po każdym z nich byłoby po prostu wolne.

  Najwięcej wątpliwości wśród samorządowców, polityków budzi nie sama idea ograniczenia możliwości pełnienia funkcji do dwóch kadencji, ile to, że ta zasada miałaby obowiązywać nie od następnych wyborów, tylko „od teraz”. Tu pojawia się pytanie o jej konstytucyjność i zgodność z zasadą o prawie niedziałającym wstecz. Prezes PiS jest zdeterminowany. - Będzie tutaj zmiana i to taka zmiana wchodząca od razu. Trybunał Konstytucyjny pewnie będzie rozstrzygał ostatecznie, czy to jest dopuszczalne, ale my uważamy, że jest dopuszczalne i trzeba spróbować - mówił Kaczyński w Radiu Łódź po sobotnim spotkaniu z łódzkimi działaczami PiS.

  Podczas wizyt w partyjnych regionach Kaczyński sonduje nastroje i buduje morale przed wyborami. Uczula też działaczy na jeszcze jedną kwestię.

  REALPOLITIK MERKEL MIĘDZY TUSKIEM I KACZYŃSKIM


  PiS myśli bowiem także o serii zmian dotyczących rozmiarów i przebiegów granic okręgów wyborczych - także w kontekście wyborów parlamentarnych. Jest tajemnicą poliszynela, że miałoby tu chodzić przede wszystkim o zmiany… korzystne dla PiS. Rzecz jednak w tym, że przebudowa okręgów wyborczych pod tym specyficznym kątem to zadanie wymagające dość głębokiej analizy i precyzji w odczytywaniu lokalnych preferencji wyborczych. Mówiąc wprost - wyjątkowo łatwo tu o bolesne w skutkach pomyłki wynikające z braku odpowiedniego rozpoznania terenu. Dlatego działacze PiS mają się wysilić i odpowiednio przygotować merytorycznie do takich zmian.

  Przed wyborami samorządowymi Jarosław Kaczyński chce także znacząco wzmocnić struktury swej partii. Podczas serii wizyt w regionach Kaczyński powtarzał działaczom PiS, by werbowali jak najwięcej nowych członków partii, by tworzyli jej nowe struktury lokalne. Podkreślał, że według jego własnej oceny partia jest w tej chwili po prostu za mało liczna, zwłaszcza w obliczu mobilizacji opozycji, od pewnego czasu coraz bardziej widocznej nie tylko w stolicy, ale także na szczeblu lokalnym.

  Czytaj także

   Komentarze (63)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kaczydup

   topek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   ten ma pozycje i mine jakby mu sie chcialo srac.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pisomania

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   Kaczomania opanuje Polskę a później świat.Kaczki latają wszędzie.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kaczki

   flinta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   ...lataja az je wystrzelaja.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   każda kiedyś ląduje

   oksen (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   tam gdzie powinna, wedle uznania

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polacy, czy naszą Ojczyzną musi rządzić psychopata i świr w jednym?

   andy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   gość chory psychicznie, społeczny wyrzutek i wariat

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jo sie ino pytom.

   Auch Oberschlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

   A mie we polckij szkole uczyli, co Kaczory na zima lecom do ciepuych krajow. Eli jest to prowda? Abo tego prziczasli w PiS-uarze?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ornitologia

   -zootechnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Kaczki zostają.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polska to MY Polacy, a nie PiS

   Senator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 4

   Art. 1, 2 , 3 i 4 Konstytucji - Polska jest dobrem wspólnym. Polska jest krajem demokratycznym, praworządnym i sprawiedliwym i jednolitym. Władze działają na podstawie w granicach prawa. Władza...rozwiń całość

   Art. 1, 2 , 3 i 4 Konstytucji - Polska jest dobrem wspólnym. Polska jest krajem demokratycznym, praworządnym i sprawiedliwym i jednolitym. Władze działają na podstawie w granicach prawa. Władza należy do Narodu. Sprawowana jest PRZEZ PRZEDSTAWICIELI LUB BEZPOŚREDNIO. Domagamy się referendum. Konstytucja Art. 125.Dawno, dawno temu, Ktoś opowiadał o księstewku na Żoliborzu, gdzie zamieszkała pewna rodzina. Małżeństwo miało 2 synów , którzy  "obdzielani byli darami już w dzieciństwie", a mimo to "Ukradli Srebrny Glob". Po tym już nie potrafili inaczej żyć, tylko z danin poddanych (ze skarbca państwa). Pewnego dnia wydarzyła się rzecz niesłychana. ..Rybak  wraca zmęczony znad morza i źle myśląc o żonie, której mało było, że z lepianki z rozbitym korytem "złota rybka" zamieniła ją w  dwór szlachecki. Zachciało się babie przecież mieć wielki pałac, a "złota rybka miała być na posługi. Powiedział to rybce, ale ta MACHNĘŁA OGONEM" I ODPŁYNĘŁA. Rybak doszedł do swojego siedliska, przeciera oczy ze zdumienia, zamiast dworu, znowu stała biedna chata-lepianka, a przed domem rozbite koryto.Morał Bajki z bajki -  Ktokolwiek  chce więcej..straci wszystko.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hahaha wszystkie sztuczki socjoltechniki wykorzystywane

   B (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 7

   Jak nie z lewa to z prawa ze srodka z doku i z gory co wam rak przeszksdza propagandysci zla w kaczynskim ? Chyba to ze pomimo nozszego wzrostu dostal madra hlowe i wlasnie tak jyz jest .,, kiedy...rozwiń całość

   Jak nie z lewa to z prawa ze srodka z doku i z gory co wam rak przeszksdza propagandysci zla w kaczynskim ? Chyba to ze pomimo nozszego wzrostu dostal madra hlowe i wlasnie tak jyz jest .,, kiedy wszyscy idzie po waszej myski znakazl sie jakis zvuntowany jjanko muzykant i Jarus i prz szkodzil wam w tak misternie ustalonym planie no coz Bog czuwa nad swiatem zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   [przeszkadzam nam to, że niszczy Polskę i jest największą mendą w dziejach

   lulu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   nikczemnik

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prezes Kaczyński opowiada androny. W dodatku robi to cynicznie i z premedytacją.

   Raz młotem ! pisOWSKĄ CHOŁOTĘ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

   Prezes robi to co wcześniej, czyli podsyca złe nastroje przeciwko przedsiębiorcom i pracodawcom wskazując, że to my jesteśmy winni spowolnieniu gospodarczemu.

   Rząd w kolejnym roku zaplanował...rozwiń całość

   Prezes robi to co wcześniej, czyli podsyca złe nastroje przeciwko przedsiębiorcom i pracodawcom wskazując, że to my jesteśmy winni spowolnieniu gospodarczemu.

   Rząd w kolejnym roku zaplanował jeszcze większą demolkę finansów. Już podzielił pieniądze których nie ma.

   Z tą teorią spiskową PiS idzie z pała na polski biznes, na bogatych.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie przeciw przedsiebiorcow tylko przeciw tym co okradaja finanse panstwa czyli nas

   B (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 10

   A aprop bogatych ponirwaz jak wiadomo w czssach trudnych kapitalisty staja jeszcze bogatsze a bieda jeszcze wieksza , czas wyrownac nieco proporcje juz sie oblowiliscie nahapaliscie wyhezdziliscie...rozwiń całość

   A aprop bogatych ponirwaz jak wiadomo w czssach trudnych kapitalisty staja jeszcze bogatsze a bieda jeszcze wieksza , czas wyrownac nieco proporcje juz sie oblowiliscie nahapaliscie wyhezdziliscie czss na omoc skabszym wyrownanie szans we francji to ztobili i coz dlaczego w polsce nie mozna zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bogacze?

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

   A skąd wzięli nam się ci "bogacze"? Czy te BOGACTWA to wynik uczciwej pracy, czy raczej "przedsiębiorczości" tych "bogaczy"?

   Gdzie jest NASZ, Narodu, majątek, z którego ŻYŁO 40 milionów Polaków...rozwiń całość

   A skąd wzięli nam się ci "bogacze"? Czy te BOGACTWA to wynik uczciwej pracy, czy raczej "przedsiębiorczości" tych "bogaczy"?

   Gdzie jest NASZ, Narodu, majątek, z którego ŻYŁO 40 milionów Polaków przed "wyzwoleniem"?

   Ile mieliśmy długów w roku 1989, a ile mamy ich DZIŚ?

   Komu powinniśmy PRZYDZIELIĆ RÓŻNICĘ?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ano wlasnie wlasnie te nasze bogacze to wziely sie z filmu ziemia obiecsana

   B (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   Kosztem utrzymania niskich plac przez 30 lat umow smoeciowek i wmawianiem nam tej szczesliwosci ze sobie mozemy poatrzrc na cikierki na wystawie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bez jaj

   Hans bleib do (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 12

   Mój opa był hitlerowcem, oma w HJ i co ? To byli bardzo porządni ludzie. Onkel był w Waffen SS ale nikogo nie zamordował i dawał ruskim dzieciom cukierki.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Z tymi cukierkami to jakiś wic gorolu ?

   Hans bleib do (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

   Onkel zabijał ale tylko jak miał Befehl. Ordnung muss sein, Kameraden.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gorole

   Hans bleib do (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 8

   Ich bin echt Hans bleib do a nie wy dupne gorole

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   spierdalaj podszywaczu pod hansa bleiba du z PISu

   PeterNORMALNYzPO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 6

   PISdy szczekają.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie podszywaj się

   PiSowski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

   głupku!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hans nie jest pisowskim głupkiem

   małpa w czerwonym (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 9

   On jest z PO.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   małpa w czerwonym (gość) • 23.01.17, 17:28:16

   ty jesteś PiSowskim głupkiem, (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

   tak jak ten podszywający się pod Hansa

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Peter

   Hans bleib do (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 11

   Peter ty pisowski szwulu! Raus !


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wśród osób z wykształ. podstawowym i gimnazjalnym na PIS głosowało 55,9 %, a na PO 15,4 %.

   Peter (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

   Idź po lewatywę, bo coś nie tak głowka podszywaczu !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hipokryzja

   analityk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 6

   Jak można uważać, że Polacy to ciemny lud ? Natomiast sytuacja jest odwrotna, to Kaczyński reprezentuje ciemny lud. Dlaczego nie wprowadzić dwu kadencyjności wszędzie; łącznie z Sejmem. Wówczas to...rozwiń całość

   Jak można uważać, że Polacy to ciemny lud ? Natomiast sytuacja jest odwrotna, to Kaczyński reprezentuje ciemny lud. Dlaczego nie wprowadzić dwu kadencyjności wszędzie; łącznie z Sejmem. Wówczas to byłoby wiarygodne. Ale mamy Teoretyczny Kraj i nic mnie nie może zdziwić.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W polsce nie ma ciemnego ludu tylko typu z pod ciemnej gwiazdy

   B (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 11

   Prowokujacy i obrazajacy kazdy przejaw odsloniecia zgnikizny panijacej w urzedscch i gospodsrce .,, ci wsyscy az trzesaportkami ze ktosodsloni kulisy przebalowania pieniedzy i wyrabania milionow ludzi


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ty jestes na to dowodem

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

   .


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ohhh nie wiedzialam ze tak dobrze ze mna hahaha

   b (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   niestety nie umiem zyc na koszt innych


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   niestety nie umiem zyc na koszt innych

   500 minus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   nie umiesz, ale żyjesz na cudzy koszt

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bat alie

   lump (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

   Po to ludzie zorganizowali się w społeczności, w państwa z wybranymi reprezentantami, czyli władzą by czuć się bezpiecznie, normalnie żyć, pracować zarabiać, jeśli już na pieniądzu ma się wszystko...rozwiń całość

   Po to ludzie zorganizowali się w społeczności, w państwa z wybranymi reprezentantami, czyli władzą by czuć się bezpiecznie, normalnie żyć, pracować zarabiać, jeśli już na pieniądzu ma się wszystko opierać. Bo wcale nie musi. To cwaniactwo, bandyctwo tak to ustawiło. Ale jeśli już, to od państwa oczekuje się zapewnienia tego co potrzeba. Tymczasem Państwa Kapitalistyczne noszą na rękach prywatę nade wszystko - gangsterów, oszustów, złodziei, którzy w potrzebie kasy na nowe zabawki organizują parę miejsc pracy za pieniadze z podatków szaraków a przy najmniejszych problemach wywalają na pysk pracowników. Bo państwo kapitalistyczne to w zasadzie tylko mafijny haracz od każdego przepływu pieniądza szaraków (korpogangi mają luz) i WIELKIE, NIEKOŃCZĄCE SIĘ BATALIE O STOŁKI jedynych właściwych PARTII. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wśród osób z wykształ. podstawowym i gimnazjalnym na PIS głosowało 55,9 %, a na PO 15,4 %.

   PIS atakuje organi. pozarządowe, ponieważ są niezależne i samodzi., nie dają się podporząd. rządzące (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 8

   Dobra zmiana ( tylko w urojeniach).


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dzieci tych niewykdztakciuchow jyz sie ucza

   B (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

   I glosowaly tez za pis bo nikt im lepszej oferty nie zaorezentowal

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama